Article, show

Už jsem byl dostatečně „vypodnikaný“

31. prosince 2007, 00:00 - Petra Sýkorová
31. prosince 2007, 00:00

VÁCLAV KASKA, SPOLEČNÍK A JEDNATEL FIRMY DOZNAČ - Firmu DoZnač, která se zabývá řešením bezpečnosti dopravy, koupila v prosinci 2007 společnost Somaro CZ.  „Nejhorší bylo dohodnout se na právní úpravě a konkrétních smluvních podmínkách,“ říká Václav Kaska, společník a jednatel prodané firmy.

Jaké konkrétní důvody vás přivedly až k prodeji vaší společnosti?

Chtěli jsme získat zázemí silného vlastníka. Vyhlídky samostatné firmy nebyly špatné. Rostli jsme a vydělávali. Malé firmy to ale v Česku mají těžké. V oboru silničního stavitelství se neustále prodlužují splatnosti faktur. I z toho důvodu je pro menší firmu těžko dostupný provozní kapitál, který se může rovnat třeba třetině jejího ročního obratu. Navíc není špatné patřit do koncernu, který je vybaven všemi stroji a technologiemi. Když je potřebujete, stačí si je půjčit.

Chtěli jsme získat zázemí silného vlastníka. Vyhlídky samostatné firmy nebyly špatné. Rostli jsme a vydělávali. Malé firmy to ale v Česku mají těžké. V oboru silničního stavitelství se neustále prodlužují splatnosti faktur. I z toho důvodu je pro menší firmu těžko dostupný provozní kapitál, který se může rovnat třeba třetině jejího ročního obratu. Navíc není špatné patřit do koncernu, který je vybaven všemi stroji a technologiemi. Když je potřebujete, stačí si je půjčit.

A vaše osobní důvody?

Finanční stránka věci byla pro mě jako pro prodávajícího i pro mou rodinu samozřejmě důležitá. Stejně jako možnost vydechnout, svým způsobem menší zodpovědnost a víc volného času. V pozici jednatele jste neustále „jednou nohou ve vězení“. Proto pro mě byla představa přesunu do pozice zaměstnance, za pohodlnou bariéru zákoníku práce lákavá. Prostě už jsem byl dostatečně „vypodnikaný“.

Jakým způsobem jste našli kupujícího?

Nabídek k jednání jsme měli víc. Nakonec jsme se rozhodli pro tu, kterou jsme dostali od poradenské agentury velké zahraniční stavební firmy. Kupující firmu jsme znali a z minula jsme s ní měli docela pozitivní zkušenosti – dodávala nám materiál. Již v úvodní fázi jednání se její zástupci dostatečně otevřeně

představili a umožnili nám prohlídku. Pozvali nás na společnou večeři s vedením zahraničních poboček a celkově nás brali jako rovný rovného.

Jak obtížná byla domluva s kupujícím na podmínkách prodeje?

Pro nás samotné by to bylo obtížné. Nejednali jsme totiž přímo s kupujícím, ale s jím najatou agenturou, která měla s podobnými transakcemi mnoho zkušeností. Proto jsme se rozhodli spolupracovat s poradenskou firmou, která ty zkušenosti měla také. Profesionální poradci byli schopni nalézt objektivní argumenty podporující námi požadovanou cenu.

Bylo jednání o prodeji dlouhé? Odrazil se čas strávený vyjednáváním na chodu vaší firmy?

Od úplného začátku jednání trvalo kolem roku a půl. Konkrétnější závěrečné kroky pak přibližně tři čtvrtě roku. Jednání bylo poměrně náročné, ale pomohlo nám právě to, že jsme měli poradce. Mohli jsme se proto soustředit dál na podnikání a nezatěžovat se tolik administrativou prodeje.

Co se pro vás při prodeji ukázalo jako nejtěžší?

Naštěstí jsme neměli problém vypořádat se se sentimentálními pocity a dokázali jsme uvažovat racionálně. Nejhorší bylo asi dohodnout se na právní úpravě a konkrétních smluvních podmínkách prodeje.

Nač prodávající nesmí zapomenout, co je třeba si určitě pohlídat?

Prodávající nesmí zapomenout na vlastní hodnotu, a to nejenom peněžní. Zároveň ale nesmí příliš lpět na pocitu, že firma je „jeho dítě“. Také je dobré celou věc do poslední chvíle tajit před konkurencí. Čili určitá konspirace je nutná. A pak by se nemělo zapomínat ani na vysvětlení celé záležitosti vlastním zaměstnancům. To je podle mého názoru klíčové.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít