Úvěry za pět miliard

18. února 2011, 10:30 - Petra Pelantová
18. února 2011, 10:30

...Liborem Holubem

Tuzemská Volksbank CZ plánuje v letošním roce úvěrovou expanzi. Nabírá bankéře a hodlá během roku spustit dvě velké reklamní kampaně. První na depozitní produkty a na podzim začne lákat na úvěry především malé a střední firmy. Potenciální prodej sítě bank Volksbank International, pod niž Volksbank CZ patří a kterou oznámila mateřská společnost, ji prý nijak neovlivňuje, tvrdí šéf představenstva Volksbank CZ Libor Holub.

EURO: Stejně jako některé konkurenční banky jste zvyšovali sazby u vkladových produktů. Lze to přeložit tak, že očekáváte růst ekonomiky a získáváte kapitál na případnou úvěrovou expanzi? HOLUB: Ekonomické oživení bylo znát už v roce 2010, což bylo vidět i na našich číslech, neboť objem úvěrů mírně vzrostl. Firmy, které měly problémy v roce 2009, už byly loni opět ekonomicky aktivní. Z toho vyplývá, že v letošním roce bychom chtěli výrazně růst především v úvěrové oblasti. Potenciál pro to určitě je. Plánujeme meziroční růst objemu úvěrů v letošním roce zhruba o dvanáct procent. V absolutním objemu je to někde kolem pěti miliard čistého přírůstku úvěrů.

EURO: V které konkrétní oblasti úvěrů byste chtěli růst? HOLUB: Chceme se spíše zaměřit na segment menších a středních firem. V minulosti jsme byli více zaměřeni na větší objemy. Nyní bychom rádi své portfolio restrukturalizovali a věnovali se tomu, co odpovídá velikosti naší banky. Jde především o střední a menší podniky a rovněž menší korporát, což je naše střednědobá strategie. Asi čtyřicet procent růstů v úvěrové oblasti by mělo být taženo retailem, tedy hypotékami a mikroúvěry, a zbytek růstu by měly tvořit právě půjčky pro malé a střední firmy.

EURO: Pociťujete nějak plány na prodej sítě poboček Volksbank International, do níž patří i česká Volksbank CZ, který oznámila mateřská společnost? HOLUB: Z pohledu kapitálové vybavenosti nemáme problém. Držíme kapitálovou přiměřenost přes čtrnáct procent, takže k případné úvěrové expanzi nepotřebujeme žádný kapitál. Druhý pohled by byl, pokud by naše úvěrová expanze byla financována ze zdrojů naší mateřské společnosti. Ani to ale nepotřebujeme. Týká se nás to jen sekundárně, klienti se například ptají, kdy to bude a jaký to může mít dopad. Máme strategii do roku 2014, kapitál nepotřebujeme a naše zdroje úvěrovou expanzi pokryjí. V tomto směru určitě žádné dopady nebudou.

EURO: Jak to aktuálně vypadá s plánem nových finančních center? HOLUB: Máme tým lidí, který je připravuje. Předpokládáme, že v druhém pololetí by tento koncept měl být připraven, a s realizací počítáme na začátku příštího roku. Cílem je, aby nešlo o krátkodobé řešení, ale aby zde byla nějaká předpověď v tom, jak se vyvíjí obsluha na pobočkách, kteří klienti tam chodí, co potřebují, proč pobočka na tom místě je.

EURO: Budete otvírat nové pobočky, nebo se to týká především těch existujících? HOLUB: Primárně se díváme na nynější síť s tím, že v některých případech může dojít k relokaci, pokud usoudíme, že dané místo není optimální. V každém případě chceme zůstat na stejném počtu poboček, který máme nyní. Změní se interiéry poboček a v některých regionech chceme rozšířit prostory pro korporátní klienty. Pro retailové klienty plánujeme, aby prostředí poboček bylo komfortnější a příjemnější. Produktová nabídka zůstane stejná.

EURO: Co to bude znamenat personálně? HOLUB: V oblasti SME a menšího korporátního byznysu bychom chtěli výrazně posílit. Pokud jde o retail, tam rovněž počítáme s posílením. Půjde o desítky nových pracovníků především v obchodní části banky. Někteří už k nám přicházejí v současné době.

EURO: Jak je na tom banka aktuálně z hlediska nesplácených úvěrů? HOLUB: Jsme mírně nad průměrem bankovního trhu, který činí zhruba 7,5 procenta, což je částečně dáno minulou orientací na větší úvěry, ale také třeba na nemovitostní byznys. To se ovšem týká všech bank. Z toho důvodu, že u nás byl o něco větší podíl nemovitostního byznysu, je i podíl nesplácených úvěrů vyšší než průměr na trhu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít