Úvěry na podporu exportu se blíží

12. května 2009, 00:00 - Martina Martinovičová
12. května 2009, 00:00

Komerční banky nabídnou státem podporované exportní úvěry, které byly dosud doménou České exportní banky. Levné úvěry by se k podnikatelům měly dostat ještě letos.

Autor: Martin Siebert

Dlouhodobé úvěry na financování vývozu s podporou státu pravděpodobně začnou nabízet i komerční banky. Dosud je přitom poskytovala pouze Česká exportní banka. Příslušnou novelu zákona již na konci dubna schválila vláda. Protože obě nejsilnější politické strany se shodují na nutnosti podpory exportu, lze očekávat, že návrh Poslaneckou sněmovnou projde. Nový prezident České bankovní asociace Josef Tauber odhadl, že již koncem roku by novela mohla nabýt účinnosti.

Banky jsou na tuto možnost připraveny zareagovat rychle. Novela jim umožní nabízet exportní úvěry s dotací státu s pevnou úrokovou sazbou, která by měla být poměrně nízká. Je to proto, že státní pokladna bankám úrokové rozdíly mezi zvýhodněnou a běžnou sazbou dorovná.

Banky už si brousí zuby

„Pokud bude zákon schválen, jsme připraveni zareagovat velmi rychle. Fixní úrokovou sazbu budeme poskytovat ke stávajícím produktům, jimiž jsou různé typy exportních úvěrů, protože ty již byly koncipovány tak, aby co nejlépe odpovídaly potřebám firemních klientů,“ říká Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny. Za prioritu nyní označila dokončení prováděcí vyhlášky k novele.

Rychle reagovat je připravena například i Komerční banka, a to ihned po legislativním schválení návrhů opatření. „Již v současné době provádíme konkrétní kroky směřující k podpoře exportérů. Máme bohaté zkušenosti s úvěry, které současně využívají různé formy cílené veřejné podpory. Jednotlivé kroky vlády zaměřené na zmírnění negativních dopadů finanční krize pozorně sledujeme a průběžně činíme potřebná opatření,“ vysvětluje Monika Klucová, mluvčí Komerční banky. „Rozhodně máme zájem tyto typy úvěrů poskytovat a budeme na ně včas připraveni,“

dodává.

V Unii už to platí

Dorovnání úrokových rozdílů je systém, který je v současnosti deklarován ve většině zemí Evropské unie. Je založen na tom, že komerční banky poskytují exportní úvěry za takzvanou sazbu CIRR. Stát jim z rozpočtu v pravidelných, zpravidla šestiměsíčních intervalech vyplácí rozdíl mezi běžnou úrokovou sazbou, za niž poskytují exportní úvěry banky nyní, a sazbou stanovenou na bázi CIRR, za kterou byl poskytnut exportní úvěr.

Výhodou zavedení nového systému je skutečnost, že firmy budou mít snadnější přístup k většímu objemu státem dotovaných exportních úvěrů. Výhodu získá i stát, protože banky si budou finanční zdroje na tyto úvěry opatřovat samy, takže nebude nutné dále zvyšovat záruky státu na obstarání finančních zdrojů České exportní banky. Státní pokladna bude pouze vypořádávat s komerčními bankami úrokové rozdíly.

Mohlo by vás zajímat

Finance
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Auta
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je…
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Škoda Citigo má i po faceliftu pořád co nabídnout (první jízdní dojmy)
Technologie
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Den D přišel. Evropská komise udělila Googlu rekordní pokutu 2,42 miliardy eur
Legendární John Romero prodává Dooma II. Na diskety se vám i podepíše
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít