Úvěry na podporu exportu se blíží

12. května 2009, 00:00 - Martina Martinovičová
12. května 2009, 00:00

Komerční banky nabídnou státem podporované exportní úvěry, které byly dosud doménou České exportní banky. Levné úvěry by se k podnikatelům měly dostat ještě letos.

Autor: Martin Siebert

Dlouhodobé úvěry na financování vývozu s podporou státu pravděpodobně začnou nabízet i komerční banky. Dosud je přitom poskytovala pouze Česká exportní banka. Příslušnou novelu zákona již na konci dubna schválila vláda. Protože obě nejsilnější politické strany se shodují na nutnosti podpory exportu, lze očekávat, že návrh Poslaneckou sněmovnou projde. Nový prezident České bankovní asociace Josef Tauber odhadl, že již koncem roku by novela mohla nabýt účinnosti.

Banky jsou na tuto možnost připraveny zareagovat rychle. Novela jim umožní nabízet exportní úvěry s dotací státu s pevnou úrokovou sazbou, která by měla být poměrně nízká. Je to proto, že státní pokladna bankám úrokové rozdíly mezi zvýhodněnou a běžnou sazbou dorovná.

Banky už si brousí zuby

„Pokud bude zákon schválen, jsme připraveni zareagovat velmi rychle. Fixní úrokovou sazbu budeme poskytovat ke stávajícím produktům, jimiž jsou různé typy exportních úvěrů, protože ty již byly koncipovány tak, aby co nejlépe odpovídaly potřebám firemních klientů,“ říká Pavla Langová z tiskového centra České spořitelny. Za prioritu nyní označila dokončení prováděcí vyhlášky k novele.

Rychle reagovat je připravena například i Komerční banka, a to ihned po legislativním schválení návrhů opatření. „Již v současné době provádíme konkrétní kroky směřující k podpoře exportérů. Máme bohaté zkušenosti s úvěry, které současně využívají různé formy cílené veřejné podpory. Jednotlivé kroky vlády zaměřené na zmírnění negativních dopadů finanční krize pozorně sledujeme a průběžně činíme potřebná opatření,“ vysvětluje Monika Klucová, mluvčí Komerční banky. „Rozhodně máme zájem tyto typy úvěrů poskytovat a budeme na ně včas připraveni,“

dodává.

V Unii už to platí

Dorovnání úrokových rozdílů je systém, který je v současnosti deklarován ve většině zemí Evropské unie. Je založen na tom, že komerční banky poskytují exportní úvěry za takzvanou sazbu CIRR. Stát jim z rozpočtu v pravidelných, zpravidla šestiměsíčních intervalech vyplácí rozdíl mezi běžnou úrokovou sazbou, za niž poskytují exportní úvěry banky nyní, a sazbou stanovenou na bázi CIRR, za kterou byl poskytnut exportní úvěr.

Výhodou zavedení nového systému je skutečnost, že firmy budou mít snadnější přístup k většímu objemu státem dotovaných exportních úvěrů. Výhodu získá i stát, protože banky si budou finanční zdroje na tyto úvěry opatřovat samy, takže nebude nutné dále zvyšovat záruky státu na obstarání finančních zdrojů České exportní banky. Státní pokladna bude pouze vypořádávat s komerčními bankami úrokové rozdíly.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít