Úvěrové životní pojištění

05. května 2003, 00:00 - Marie Kolská, publicistka
05. května 2003, 00:00

Pojistná částka při úvěru lineárně klesáSplátky pojistného prodražují hypotéku. Kalkulace jsou poměrně složité, proto je lepší investovat do finančního poradce.Hypoteční banky se sice v poslední době zaklínají nebývalou výhodností současných podmínek, hypotéka však vždy znamená vážný zásah do rodinného rozpočtu.

Pojistná částka při úvěru lineárně klesá

Splátky pojistného prodražují hypotéku. Kalkulace jsou poměrně složité, proto je lepší investovat do finančního poradce.

Hypoteční banky se sice v poslední době zaklínají nebývalou výhodností současných podmínek, hypotéka však vždy znamená vážný zásah do rodinného rozpočtu. Při úvahách o splácení je totiž nutno pamatovat nejen na měsíční splátku úvěru, ale i na cenu životní pojistky. Mnohé banky pojištění striktně vyžadují, jiné jím alespoň podmiňují výhodnější podmínky úvěru.

Kdybyste zemřeli

I když to tak tvrdě klientům většinou neříkají, banky se tímto způsobem jistí proti problémům se splácením v případě smrti dlužníka. Pojistka tedy musí pokrýt výši úvěru a vinkulována musí být ve prospěch hypoteční banky. Protože už samotné splátky úvěru představují velkou finanční zátěž, je třeba volit životní pojistku co nejlevnější. Mezi takové logicky nepatří pojištění kapitálové, ale rizikové pojištění pro případ smrti. Zatímco úvěr s každou splacenou částkou měsíc po měsíci klesá, pojistka u standardního životního pojištění zůstává ve stejné výši. To nebývá pro klienta, který pojistku zřizuje výhradně kvůli garanci za úvěr, nejvýhodnější. Pojišťovny proto nabízejí i produkt ušitý této potřebě na míru: úvěrové životní pojištění.

Pojistná částka postupně klesá

V čem se úvěrové rizikové pojištění liší od klasického? Právě v tom, že pojistná částka většinou lineárně klesá. Například při úvěru na dvacet let se sníží o jednu dvacetinu ročně. V takovém případě se však může stát, že výše pojistného neuhradí celý zbytek dlužné částky. Celkový zůstatek nesplaceného úvěru je totiž zpočátku kvůli úrokům snižuje pomaleji než lineárně klesající pojištění. Je však možné volit i pojištění, které přesně kopíruje výši nesplacené jistiny podle splátkového kalendáře banky. V takovém případě riziko, že případná výplata pojišťovny nepokryje závazek vůči bance, nehrozí. Vždy je možné výběrem nejvhodnějšího pojišťovacího produktu výrazně ušetřit, proto se před jeho uzavřením vyplatí investovat do dobrého finančního poradce.

Úvěrové životní pojištění nabízejí

Aviva životní pojišťovna

Credit Suisse L&P pojišťovna

Česká pojišťovna

Generali

ING

Kooperativa

Pojišťovna ČS

UNIQA, pojišťovna

Wüstenrot životní pojišťovna

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Auta
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a…
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu: dvouválec na část úvazku
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Technologie
Malá dávka oprav a možnost pokračovat ve čtení článků na počítači [Windows Insider]
Stáhněte si zdarma legendární plošinovku Oddworld: Abe’s Oddysee
Týden blbec. Po Outlooku má velký výpadek také Skype
Oracle odhalil procesor Sparc M8. Má novou architekturu, takt 5 GHz a asi je poslední
Tip: Naplánujte si automatické zapnutí Wi-Fi na zařízení s Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít