Úvěrové pojištění není luxus

08. října 2007, 00:00 - (pb)
08. října 2007, 00:00

V porovnání s vyspělými tržními ekonomikami využívají české podniky pojištění svých pohledávek na zhruba poloviční úrovni. Říká to Július Kudla, ředitel úvěrové pojišťovny Euler Hermes Čescob.

Július Kudla, Euler Hermes Čescob: V porovnání s vyspělými tržními ekonomikami využívají české podniky pojištění svých pohledávek na zhruba poloviční úrovni. Říká to Július Kudla, ředitel úvěrové pojišťovny Euler Hermes Čescob.

Vaše společnost vstoupila na trh úvěrového pojištění před deseti lety jako první soukromý subjekt. Jak se za tu dobu trh změnil?

Bezpochyby k lepšímu, zejména pro klienty. Zákazník pravidelně dostává informace, které by mu měly pomoct rozhodnout se, jak efektivně spravovat své pohledávky. Rozšířila se nabídka produktů i spektrum společností, které je poskytují. Zejména banky rozšířily spolupráci s úvěrovými pojistiteli. Trh se dostal z oblasti neinformovanosti do stadia vyššího stupně vyspělosti. A v neposlední řadě se výrazně snížila cena pojistek.

Jaká je dnes znalost úvěrového pojištění mezi podnikateli?

Chce se mi říct, že lepší, musím ale zaujmout opatrnější postoj. Je samozřejmé, že každý dobrý hospodář se snaží, aby neblokoval své zdroje v nezaplacených pohledávkách vůči svým odběratelům. Dnes jsme ovšem v situaci, kdy se obchodům nebývale daří a úrokové sazby, tedy cena peněz, jsou ve srovnání se zeměmi Unie relativně nízké. Díky tomu vládne trochu bezstarostnost.

Možná to souvisí s tím, že mnozí považují úvěrové pojištění za produkt dost luxusní a jako takový zbytečný – platební morálka se všeobecně zlepšuje u nás i v zahraničí?!

Začal bych odpovědí na druhou část otázky. Všichni víme, že vývoj hospodářství je cyklický, a tak je jenom otázkou, v které fázi se v současné době nacházíme. Poučovat se až na vlastních škodách a ztrátách může mít pro některé firmy fatální důsledky. Luxusem je proto zbytečná ztráta již vydělaných peněz, které se změní v nedobytnou pohledávku. Při cenách úvěrového pojištění, které se pohybují v částkách promile z pojištěného obratu, by si tento „luxus ztráty“ neměli podnikatelé dovolit.

A jak jsou na tom v tomto ohledu malé a střední podniky?

Ty jakoby trochu váhají. Možná je to dáno obecným povědomím, že úvěrové pojištění představuje nějaké složité papírování. Není tomu tak. Dotazník pro vstupní  jednání, který je podkladem pro vypracování naší nabídky, lze vyplnit za pět minut.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít