Úvěrové pojištění není luxus

08. října 2007, 00:00 - (pb)
08. října 2007, 00:00

V porovnání s vyspělými tržními ekonomikami využívají české podniky pojištění svých pohledávek na zhruba poloviční úrovni. Říká to Július Kudla, ředitel úvěrové pojišťovny Euler Hermes Čescob.

Július Kudla, Euler Hermes Čescob: V porovnání s vyspělými tržními ekonomikami využívají české podniky pojištění svých pohledávek na zhruba poloviční úrovni. Říká to Július Kudla, ředitel úvěrové pojišťovny Euler Hermes Čescob.

Vaše společnost vstoupila na trh úvěrového pojištění před deseti lety jako první soukromý subjekt. Jak se za tu dobu trh změnil?

Bezpochyby k lepšímu, zejména pro klienty. Zákazník pravidelně dostává informace, které by mu měly pomoct rozhodnout se, jak efektivně spravovat své pohledávky. Rozšířila se nabídka produktů i spektrum společností, které je poskytují. Zejména banky rozšířily spolupráci s úvěrovými pojistiteli. Trh se dostal z oblasti neinformovanosti do stadia vyššího stupně vyspělosti. A v neposlední řadě se výrazně snížila cena pojistek.

Jaká je dnes znalost úvěrového pojištění mezi podnikateli?

Chce se mi říct, že lepší, musím ale zaujmout opatrnější postoj. Je samozřejmé, že každý dobrý hospodář se snaží, aby neblokoval své zdroje v nezaplacených pohledávkách vůči svým odběratelům. Dnes jsme ovšem v situaci, kdy se obchodům nebývale daří a úrokové sazby, tedy cena peněz, jsou ve srovnání se zeměmi Unie relativně nízké. Díky tomu vládne trochu bezstarostnost.

Možná to souvisí s tím, že mnozí považují úvěrové pojištění za produkt dost luxusní a jako takový zbytečný – platební morálka se všeobecně zlepšuje u nás i v zahraničí?!

Začal bych odpovědí na druhou část otázky. Všichni víme, že vývoj hospodářství je cyklický, a tak je jenom otázkou, v které fázi se v současné době nacházíme. Poučovat se až na vlastních škodách a ztrátách může mít pro některé firmy fatální důsledky. Luxusem je proto zbytečná ztráta již vydělaných peněz, které se změní v nedobytnou pohledávku. Při cenách úvěrového pojištění, které se pohybují v částkách promile z pojištěného obratu, by si tento „luxus ztráty“ neměli podnikatelé dovolit.

A jak jsou na tom v tomto ohledu malé a střední podniky?

Ty jakoby trochu váhají. Možná je to dáno obecným povědomím, že úvěrové pojištění představuje nějaké složité papírování. Není tomu tak. Dotazník pro vstupní  jednání, který je podkladem pro vypracování naší nabídky, lze vyplnit za pět minut.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít