Úvěrové pojištění není luxus

08. října 2007, 00:00 - (pb)
08. října 2007, 00:00

V porovnání s vyspělými tržními ekonomikami využívají české podniky pojištění svých pohledávek na zhruba poloviční úrovni. Říká to Július Kudla, ředitel úvěrové pojišťovny Euler Hermes Čescob.

Július Kudla, Euler Hermes Čescob: V porovnání s vyspělými tržními ekonomikami využívají české podniky pojištění svých pohledávek na zhruba poloviční úrovni. Říká to Július Kudla, ředitel úvěrové pojišťovny Euler Hermes Čescob.

Vaše společnost vstoupila na trh úvěrového pojištění před deseti lety jako první soukromý subjekt. Jak se za tu dobu trh změnil?

Bezpochyby k lepšímu, zejména pro klienty. Zákazník pravidelně dostává informace, které by mu měly pomoct rozhodnout se, jak efektivně spravovat své pohledávky. Rozšířila se nabídka produktů i spektrum společností, které je poskytují. Zejména banky rozšířily spolupráci s úvěrovými pojistiteli. Trh se dostal z oblasti neinformovanosti do stadia vyššího stupně vyspělosti. A v neposlední řadě se výrazně snížila cena pojistek.

Jaká je dnes znalost úvěrového pojištění mezi podnikateli?

Chce se mi říct, že lepší, musím ale zaujmout opatrnější postoj. Je samozřejmé, že každý dobrý hospodář se snaží, aby neblokoval své zdroje v nezaplacených pohledávkách vůči svým odběratelům. Dnes jsme ovšem v situaci, kdy se obchodům nebývale daří a úrokové sazby, tedy cena peněz, jsou ve srovnání se zeměmi Unie relativně nízké. Díky tomu vládne trochu bezstarostnost.

Možná to souvisí s tím, že mnozí považují úvěrové pojištění za produkt dost luxusní a jako takový zbytečný – platební morálka se všeobecně zlepšuje u nás i v zahraničí?!

Začal bych odpovědí na druhou část otázky. Všichni víme, že vývoj hospodářství je cyklický, a tak je jenom otázkou, v které fázi se v současné době nacházíme. Poučovat se až na vlastních škodách a ztrátách může mít pro některé firmy fatální důsledky. Luxusem je proto zbytečná ztráta již vydělaných peněz, které se změní v nedobytnou pohledávku. Při cenách úvěrového pojištění, které se pohybují v částkách promile z pojištěného obratu, by si tento „luxus ztráty“ neměli podnikatelé dovolit.

A jak jsou na tom v tomto ohledu malé a střední podniky?

Ty jakoby trochu váhají. Možná je to dáno obecným povědomím, že úvěrové pojištění představuje nějaké složité papírování. Není tomu tak. Dotazník pro vstupní  jednání, který je podkladem pro vypracování naší nabídky, lze vyplnit za pět minut.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít