Utrum dividendám

04. září 2009, 15:20 - Petra Pelantová
04. září 2009, 15:20

ČNB plánuje ztížit komerčním bankám posílání většiny zisku zahraničním matkám

Zdá se, že centrální bance došla trpělivost s tím, jak některé komerční banky dotují své zahraniční vlastníky. Podle informací týdeníku EURO připravuje plán, podle kterého by mohly mít příliš štědré dividendy utrum. Centrální banka totiž pracuje s variantou, že by zvýšila minimální povinnou úroveň kapitálové přiměřenosti. Ta je nyní osm procent. „Kdyby banky přestaly posílat prostředky do zahraničí svým vlastníkům, stoupla by jim kapitálová přiměřenost, bez našeho zásahu, protože by měly více zadrženého zisku,“ řekl týdeníku EURO viceguvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a dodal: „Zvýšení kapitálové přiměřenosti bychom po bankách chtěli v případě, pokud bychom měli pocit, že je kapitálová přiměřenost ohrožena. Tedy že klesá pod osm procent. Nebo že budeme vidět, že se může pod tuto hranici dostat v budoucnu.“
Banky jsou prý zatím kapitalizované dost, tvrdí Singer. Na dotaz, zda je tedy reálné bankám nařídit vyšší kapitálovou přiměřenost, reagoval slovy: „Nastat to časem může vždycky. Nemohu předjímat všechny budoucí situace.“ ČNB si počká na další vývoj ziskovosti a teprve potom zasáhne. „Jsme v situaci, kdy máme po valných hromadách, takže loňské zisky už jsou distribuované. Letošek je v polovině, takže uvidíme, jaké budou zisky za celý rok. Ale nevidíme žádný důvod, abychom zvažovali nějaká dramatičtější opatření,“ konstatoval viceguvernér. Kam by se hranice současných osmi procent dala posunout, nechtěl předjímat.

Kreativní účetnictví

Poslední kapkou pro ČNB bylo zřejmě to, že Česká spořitelna letos poslala své krizí zasažené rakouské matce celý zisk, téměř 16 miliard korun. Kapitálovou přiměřenost spořitelny, která je aktuálně na necelých dvanácti procentech, to ale nijak nezasáhlo, neboť Erste situaci „vyžehlila“ tím, že spořitelně poskytla podřízenou půjčku. Takový figl, jak získat od bohaté dcery kapitálový polštář, aniž by se pohnulo s kapitálovou přiměřeností, je u bank oblíbený. Spořitelna přitom nebyla jedinou bankou, která posílala do zahraničí miliardy ze zisku. Francouzská Société Générale inkasovala od Komerční banky přes čtyři miliardy korun. Trnem v oku pak může být centrálním bankéřům také ČSOB. Ta sice z hubeného loňského zisku neměla na rozdávání, ale chlubí se aktuální kapitálovou přiměřeností ve výši 11,71 procenta. Jenže údaj je za celou skupinu, nikoli jen za samotnou banku. Ke konci roku 2008 přitom činil ukazatel jenom za banku pouze 8,65 procenta. Vzhledem k tomu, že o rok dříve to bylo 11,2 procenta, jde poměrně o významný sešup.
Papírově jsou banky kapitalizované dost. Ukazatel kapitálové přiměřenosti se pohybuje okolo deseti, jedenácti i dvanácti procent, což je pohodlně nad požadovanou hranicí osmi procent. Jenže je otázka, jak by dopadly, pokud by se jako kapitál nezohledňovala například podřízená půjčka od mateřské skupiny. Podle zdrojů týdeníku EURO proto ČNB pracuje i s variantou, že by bankám nařídila držet vyšší míru likvidity. Tím by se finta podřízené půjčky nedala obejít.

Vítězové a poražení

Ekonomové považují úvahy ČNB za logické. Změny v kapitálových pravidlech bank jsou nyní hlavním tématem regulátorů po celém světě. V mnoha zemích se o možnosti navýšení kapitálového požadavku nad úroveň vyžadované pravidly Basel II uvažuje. „Současná pravidla kapitálové přiměřenosti totiž nejsou nastavena tak, aby nutila banky dělat rezervy v dobrých časech na to horší období,“ vysvětlil hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek, který naznačuje, že by se osmiprocentní hranice coby minimální požadovaná úroveň kapitálové přiměřenosti mohla zvedat i v dalších zemích. Cílem úpravy kapitálové přiměřenosti je především zabránit další finanční krizi, tvrdí regulátoři. Úroveň kapitálové přiměřenosti před krizí ale pravděpodobně nebyla tím nejdůležitějším faktorem, který oddělil banky na vítěze a poražené. Analytici tedy upozorňují, že ČNB by měla uvažovat i o dodatečném požadavku jednoduchého stropu finanční páky.

Nic drastického

Možnost nařídit tuzemským bankám posílení kapitálu už navíc připustil další člen bankovní rady ČNB Robert Holman. Ten nedávno v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl: „Náš dohled bdí nad tím, aby expozice našich bank vůči mateřským firmám nepřesáhla určitý limit. Druhou věcí je zisk. Dokud mají naše banky zisky a plní kapitálovou přiměřenost, tak jim nemůžeme zakázat, aby vyplácely dividendy svým vlastníkům. V momentě, kdy by bylo plnění jejich kapitálové přiměřenosti ohroženo, musely by použít zisky na doplnění vlastního kapitálu. A na to my dohlížíme.“
Oslovené banky na dotaz, jak by zareagovaly na vyšší požadavek kapitálové přiměřenosti, odpověděly buď tak, že nechtějí takové úvahy komentovat, anebo řekly rovnou, že by se přizpůsobily. Jinou možnost logicky nemají. Vyhnout se požadavkům ČNB lze snad jen přeměnou na pobočku. K tomu by banky donutila asi jen extrémně drastická opatření, která centrální banka rozhodně neplánuje.

BOX
Kapitálová přiměřenost Jde o významný ukazatel zdraví každé banky. Představuje minimální výši kapitálu, kterou musí banka vzhledem k objemu a rizikovosti svých obchodů udržovat. Zvyšování kapitálové přiměřenosti znamená vyšší bezpečnost pro klienty, ale také snižování zisku banky připadajícího na jednotku kapitálu. Hodnota by neměla klesnout pod osm procent.

Zdravé banky (Kapitálová přiměřenost bank, v procentech) Banka*2007*2008*2009
Česká spořitelna*9,6*10,3*11,98
Komerční banka*10,1*12,1*13,6
ČSOB*11,12*8,65*11,71
Pramen: výroční zprávy bank, údaje za rok 2009 jsou k 30. červnu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže…
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít