Utrum dividendám

04. září 2009, 15:20 - Petra Pelantová
04. září 2009, 15:20

ČNB plánuje ztížit komerčním bankám posílání většiny zisku zahraničním matkám

Zdá se, že centrální bance došla trpělivost s tím, jak některé komerční banky dotují své zahraniční vlastníky. Podle informací týdeníku EURO připravuje plán, podle kterého by mohly mít příliš štědré dividendy utrum. Centrální banka totiž pracuje s variantou, že by zvýšila minimální povinnou úroveň kapitálové přiměřenosti. Ta je nyní osm procent. „Kdyby banky přestaly posílat prostředky do zahraničí svým vlastníkům, stoupla by jim kapitálová přiměřenost, bez našeho zásahu, protože by měly více zadrženého zisku,“ řekl týdeníku EURO viceguvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer a dodal: „Zvýšení kapitálové přiměřenosti bychom po bankách chtěli v případě, pokud bychom měli pocit, že je kapitálová přiměřenost ohrožena. Tedy že klesá pod osm procent. Nebo že budeme vidět, že se může pod tuto hranici dostat v budoucnu.“
Banky jsou prý zatím kapitalizované dost, tvrdí Singer. Na dotaz, zda je tedy reálné bankám nařídit vyšší kapitálovou přiměřenost, reagoval slovy: „Nastat to časem může vždycky. Nemohu předjímat všechny budoucí situace.“ ČNB si počká na další vývoj ziskovosti a teprve potom zasáhne. „Jsme v situaci, kdy máme po valných hromadách, takže loňské zisky už jsou distribuované. Letošek je v polovině, takže uvidíme, jaké budou zisky za celý rok. Ale nevidíme žádný důvod, abychom zvažovali nějaká dramatičtější opatření,“ konstatoval viceguvernér. Kam by se hranice současných osmi procent dala posunout, nechtěl předjímat.

Kreativní účetnictví

Poslední kapkou pro ČNB bylo zřejmě to, že Česká spořitelna letos poslala své krizí zasažené rakouské matce celý zisk, téměř 16 miliard korun. Kapitálovou přiměřenost spořitelny, která je aktuálně na necelých dvanácti procentech, to ale nijak nezasáhlo, neboť Erste situaci „vyžehlila“ tím, že spořitelně poskytla podřízenou půjčku. Takový figl, jak získat od bohaté dcery kapitálový polštář, aniž by se pohnulo s kapitálovou přiměřeností, je u bank oblíbený. Spořitelna přitom nebyla jedinou bankou, která posílala do zahraničí miliardy ze zisku. Francouzská Société Générale inkasovala od Komerční banky přes čtyři miliardy korun. Trnem v oku pak může být centrálním bankéřům také ČSOB. Ta sice z hubeného loňského zisku neměla na rozdávání, ale chlubí se aktuální kapitálovou přiměřeností ve výši 11,71 procenta. Jenže údaj je za celou skupinu, nikoli jen za samotnou banku. Ke konci roku 2008 přitom činil ukazatel jenom za banku pouze 8,65 procenta. Vzhledem k tomu, že o rok dříve to bylo 11,2 procenta, jde poměrně o významný sešup.
Papírově jsou banky kapitalizované dost. Ukazatel kapitálové přiměřenosti se pohybuje okolo deseti, jedenácti i dvanácti procent, což je pohodlně nad požadovanou hranicí osmi procent. Jenže je otázka, jak by dopadly, pokud by se jako kapitál nezohledňovala například podřízená půjčka od mateřské skupiny. Podle zdrojů týdeníku EURO proto ČNB pracuje i s variantou, že by bankám nařídila držet vyšší míru likvidity. Tím by se finta podřízené půjčky nedala obejít.

Vítězové a poražení

Ekonomové považují úvahy ČNB za logické. Změny v kapitálových pravidlech bank jsou nyní hlavním tématem regulátorů po celém světě. V mnoha zemích se o možnosti navýšení kapitálového požadavku nad úroveň vyžadované pravidly Basel II uvažuje. „Současná pravidla kapitálové přiměřenosti totiž nejsou nastavena tak, aby nutila banky dělat rezervy v dobrých časech na to horší období,“ vysvětlil hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek, který naznačuje, že by se osmiprocentní hranice coby minimální požadovaná úroveň kapitálové přiměřenosti mohla zvedat i v dalších zemích. Cílem úpravy kapitálové přiměřenosti je především zabránit další finanční krizi, tvrdí regulátoři. Úroveň kapitálové přiměřenosti před krizí ale pravděpodobně nebyla tím nejdůležitějším faktorem, který oddělil banky na vítěze a poražené. Analytici tedy upozorňují, že ČNB by měla uvažovat i o dodatečném požadavku jednoduchého stropu finanční páky.

Nic drastického

Možnost nařídit tuzemským bankám posílení kapitálu už navíc připustil další člen bankovní rady ČNB Robert Holman. Ten nedávno v rozhovoru pro Hospodářské noviny řekl: „Náš dohled bdí nad tím, aby expozice našich bank vůči mateřským firmám nepřesáhla určitý limit. Druhou věcí je zisk. Dokud mají naše banky zisky a plní kapitálovou přiměřenost, tak jim nemůžeme zakázat, aby vyplácely dividendy svým vlastníkům. V momentě, kdy by bylo plnění jejich kapitálové přiměřenosti ohroženo, musely by použít zisky na doplnění vlastního kapitálu. A na to my dohlížíme.“
Oslovené banky na dotaz, jak by zareagovaly na vyšší požadavek kapitálové přiměřenosti, odpověděly buď tak, že nechtějí takové úvahy komentovat, anebo řekly rovnou, že by se přizpůsobily. Jinou možnost logicky nemají. Vyhnout se požadavkům ČNB lze snad jen přeměnou na pobočku. K tomu by banky donutila asi jen extrémně drastická opatření, která centrální banka rozhodně neplánuje.

BOX
Kapitálová přiměřenost Jde o významný ukazatel zdraví každé banky. Představuje minimální výši kapitálu, kterou musí banka vzhledem k objemu a rizikovosti svých obchodů udržovat. Zvyšování kapitálové přiměřenosti znamená vyšší bezpečnost pro klienty, ale také snižování zisku banky připadajícího na jednotku kapitálu. Hodnota by neměla klesnout pod osm procent.

Zdravé banky (Kapitálová přiměřenost bank, v procentech) Banka*2007*2008*2009
Česká spořitelna*9,6*10,3*11,98
Komerční banka*10,1*12,1*13,6
ČSOB*11,12*8,65*11,71
Pramen: výroční zprávy bank, údaje za rok 2009 jsou k 30. červnu

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které Vás ochrání před otravnými telefonáty
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Xbox One X bude stát 13 500 Kč. Do obchodů půjde i limitovaná edice Scorpio
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít