Útok v rádiovém tichu

15. března 2011, 12:42 - Jakub Křešnička
15. března 2011, 12:42

Kosatky procházejí výcvikem, aby byly schopny lovu

Perfektně secvičený tým speciálních jednotek nasazovaný do tajných bojových akcí. Tak nějak by se dala popsat smečka kosatek dravých lovící ve vodách Pacifiku. Dosud si vědci mysleli, že tito savci komunikují během lovu v tak vysokých frekvencích, aby je kořist nezaslechla. Výzkum probíhající u pobřeží Kanady a Aljašky ale ukázal, že všechno je jinak.
„Musejí svou komunikaci utajit před potenciální kořistí a dosahují toho především omezením vokální aktivity, spíše než by měnily způsob hvízdání,“ popisují výzkumníci ve své studii publikované v žurnálu Behavioral Ecology and Sociobiology. V oblasti, na niž se zaměřili Volker Deecke ze skotské univerzity St. Andrews a Rüdiger Riesch z North Carolina State University, žijí dvě populace kosatek, rezidentní a tranzientní. Ty se liší jak v sociální struktuře, tak ve způsobu komunikace.

Na savce se musí jinak

Větší populací jsou takzvaně rezidentní velryby a oproti tranzientním skupinkám mají složitější společenské uspořádání, způsoby komunikace, ale hlavně se naprosto liší ve stravovacích návycích. „Rezidenti jedí ryby, zatímco tranzienti loví mořské savce, jakými jsou například tuleni nebo sviňuchy. Za těch čtyřicet let, co se tato zvířata zkoumají, vědci nikdy neviděli, že by rezident pozřel savce, či naopak,“ uvádí Deecke pro BBC.
Z rozdílů v přísné dietě vyplývají odlišné způsoby lovu kořisti. „Usedlíci“ se nemusejí nijak omezovat a pro lov ryb používají jakýsi „vestavěný“ echolokátor. Vydávají charakteristické cvakání vytvářející zvukové vlnění, které se odráží od ryb a umožňuje dravcům určit polohu budoucí pochoutky.
Kočovné kosatky mají situaci složitější, protože sluchový rozsah jejich úlovku se překrývá s frekvencemi, jež slyší i zabijácké velryby. Pokud by tedy mezi sebou domlouvaly strategii útoku během akce, buď by svou kořist vyplašily, nebo by se mohly navzájem přeslechnout.
S pomocí hydrofonů, zvláštních podvodních mikrofonů, vědci zjistili, že tranzientní kosatky, vyrážející na lov, přepínají do naprostého rádiového ticha a během akce nevydají ani hlásku. Trochu jiná situace nastává, když svou oběť ze zálohy přepadnou a polapí. Svolají se a i během krmení čile komunikují. Výzkumníci, kteří byli schopni s pomocí citlivých mikrofonů zachytit také křupání při dělení stravy, to přirovnávají k lidské „párty“.

Lovecký výcvik

Smečka pátrající po obětech musí být perfektně organizovaná a koordinovaná. „Aby obsáhly větší oblast, občas se od sebe vzdálí na stovky metrů, dokonce kilometrů, než se k sobě znovu přiblíží,“ vysvětluje Deecke. Kosatky přitom nemají možnost se na takovou dálku vidět. Ledovce, které u břehů Aljašky sestupují do oceánů, způsobují, že tamní voda svou konzistencí připomíná spíše mléko.
Autoři studie se chtějí v dalším výzkumu zaměřit na to, proč jsou kosatky schopné takové organizace, když se během ní nemohou domlouvat. Prozatím se domnívají, že podobně jako speciální jednotky své útoky nanečisto secvičují tak, aby si vštípily pozici každého člena v bojové formaci. V následném výzkumu chtějí vědci jednotlivé kosatky vybavit „visačkami“ pro nahrávání zvuku a zaznamenávání pozice prostřednictvím satelitů, aby mohli jejich chování pozorovat detailněji.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít