Útočí také mobily

19. července 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
19. července 2004, 00:00

Desetitisíce Čechů hrají na mobilním telefonu nejrůznější hry. Stejně jako ve světě počítačů se i na mobilech hrají hry on-line a off-line.

**Desetitisíce Čechů hrají na mobilním telefonu nejrůznější hry. Stejně jako ve světě počítačů se i na mobilech hrají hry on-line a off-line.

K rozvoji on-line her - proti živým protivníkům - nesmírně přispělo zavedení paušálu na neomezené připojení k internetu. Za popularitou off-line her, tedy aplikací, které hraje uživatel na svém telefonu proti umělé inteligenci, zase přispěly nové telefony s velikým barevným displejem a výkonným čipem. Bezkonkurenční českou herní mobilní jedničkou je společnost Logos, která se oboru věnuje řadu let. Na jejím portálu mArena.cz hrají každý den stovky lidí. Celkem se tu zaregistrovalo přes sto tisíc uživatelů. Nejoblíbenější hrou je Duel, kdy soupeři odpovídají na otázky z nejrůznějších oborů. Ten nejrychlejší vyhrává. Kolem mAreny se vytváří komunita hráčů, kteří pořádají i pravidelná setkání. Opravdu skalní příznivci vydrží hrát na mobilu proti soupeřům i několik hodin denně. Není divu, hrají totiž o hodnotné ceny. Při výhře získávají virtuální Mařenu, za kterou mohou pravidelně nakupovat v elektronickém obchodě mobilní a příslušenství, případně počítačové součástky nebo hry. Měsíčně se obrátí na mAréně zboží za desítky tisíc. Nejsou výjimkou lidé, kteří si za výhry postavili vlastní počítač nebo nakoupili desítky mobilů. Nejvíce hrají zákazníci sítě Eurotel, kteří tvoří kolem osmdesáti procent hráčské populace, následuje T-Mobile s 19 procenty a Oskar pouze s jedním procentem. Logos aktivně vystupuje i na poli off-line her, které si zájemci stahují do mobilu a hrají sami proti telefonu. I tady se však dá hrát proti živým protivníkům na portálu Geewa.com. Podobně jako v počítačových hrách i tady jsou hry, ve kterých mohou soupeřit hráči z celého světa v turnajích a ligách a probíjet se na vrchol žebříčku. Dvaačtyřicet procent mobilních hráčů používá telefony značky Nokia. Následuje Siemens s 30 procenty, Sony Ericsson s 10 procenty a Alcatel drží šest procent. Vůbec nejpoužívanějším telefonem je Nokia 3510i , která drží 13 procent, Nokia 3410 se sedmi a Siemens A55 s 5 procenty trhu. Největší zájem je o hry, které hráči dobře znají z 8bitových počítačů a pak o „značkové“, tedy o hry, které přebírají název filmu, konzolové nebo PC hry. Podle průzkumu In-Fusio na 60 procent hráčů se chce časem stát členy herní komunity, 36 procent z nich je starších 24 let a pro 33 procent je rozhodující při výběru telefonu dostatečný výběr kvalitních her. Společnost Yankee Group zase konstatuje, že 58 % mobilních hráčů tvoří ženy. S herním konceptem se Logos dostal už iza hranice. „Zájem o naše produkty nás vedl k vytvoření samostatné značky, která bude nabízet mobilní zábavu po celém světě. Již nyní máme uzavřené smlouvy s mobilními operátory v Evropě, USA a Austrálii,“ řekl Miloš Endrle, manažer portálu Geewa.com. A je o co stát. Společnost Analysis totiž odhaduje, že hráči v západní Evropě utratí v roce 2008 za mobilní hry 3,4 miliardy dolarů. Z toho 80 procent mají utratit právě za stahovatelné hry. Toho se samozřejmě drží i mobilní operátoři. Ti na svých portálech nabízí svým zákazníkům stovky her rozličných firem.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít