Utajovaná revoluce

28. ledna 2011, 15:39 - Petra Pelantová
28. ledna 2011, 15:39

Ministr financí Kalousek chce jen čtrnáct finančních úřadů

Ministr financí Kalousek chce jen čtrnáct finančních úřadů na celou ČR, nižší výdajové paušály a konec superhrubé mzdy

Na ministerstvu financí (MF) v současné době vrcholí přípravy změn v oblasti daní pro roky 2012 až 2014. Detaily zatím resort úzkostlivě tají a zveřejnit je hodlá až během jara. Ministerstvo zatím potvrdilo, že navrhne zrušení daňové slevy na dítě a podle informací týdeníku EURO bude chtít také výrazně nižší výdajové paušály pro živnostníky. Tím ale změny nekončí. Češi si ještě nestihli zvyknout na superhrubou mzdu, a vláda ji už hodlá zrušit. Ve hře je i mnohokrát probírané sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty. To vše bude znamenat vyšší daňové zatížení, přestože zejména vládní poslanci slibovali před volbami opak. Vedle toho se ale chystá i dramatická proměna celého systému daňové správy. Namísto současných 199 finančních úřadů bude v každém kraji pouze jeden. Ostatní buď zaniknou, anebo budou plnit v zeštíhlené podobě funkci kontaktních center.

Živnostníci si připlatí

Češi se tak opět budou muset připravit na poměrně radikální změnu v daních. „V současnosti se nový zákon o daních z příjmů připravuje a podrobnosti nelze nyní sdělit,“ uvedl Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí na dotaz týdeníku EURO, zda bude ministerstvo financí navrhovat například snížení výdajových paušálů. Výdajové paušály živnostníkům ušetří na daních, protože aniž by v účetnictví vykazovali faktické náklady, mohou si automaticky snížit příjmy započítávané do daňového základu o třicet až osmdesát procent dle profese. Jenže na dani od těchto podnikatelů vybere stát tak málo, že náklady na výběr jsou neúnosné. Dle poslední studie z roku 2008, kterou vypracovalo MF s Vysokou školou ekonomickou, činí tyto náklady 34 procent. Výběr jedné stokoruny na daních od živnostníků stál tehdy 34 korun. Tehdy přitom paušály nebyly tak vysoké jako nyní. Nehledě na to, že i díky těmto paušálům je v daňovém zatížení mezi živnostníky a zaměstnanci propastný rozdíl. Na druhé straně ale řada ekonomů tvrdí, že právě díky výdajovým paušálům vzrostla konkurenceschopnost českých podnikatelů. Živnostníci totiž nemusejí odvádět tolik, a mohou tudíž konečným zákazníkům účtovat nižší ceny. Případné prosazování nižších paušálů tak nebude mít ministerstvo jednoduché. A to nejen vzhledem k tomu, že koaliční strany před volbami slibovaly, že nezvýší daňovou zátěž. „Snížení výdajových paušálů pro OSVČ, které ho využívají, sice bude znamenat zvýšení daňové zátěže, ale eliminuje se tím propastný rozdíl mezi odvodovým zatížením zaměstnance a OSVČ, která je zatížena mnohem méně,“ domnívá se Peter Chrenko, bývalý náměstek ministerstva financí a nyní partner pro daně společnosti PwC.

Děti (ne)podpoříme

Šéf odboru strategie daňové politiky a správy ministerstva financí Martin Jareš potvrdil, že resort bude navrhovat také zrušení daňového bonusu u slevy na dani na dítě. Podle informací týdeníku EURO bude ale MF chtít předložit nějakou kompenzaci. Přestože MF zatím nechce cokoli komentovat, je jasné, že zrušení daňového bonusu u slevy bude trnem oku zejména opozici.
„Nemůžeme souhlasit s žádnými opatřeními, které dále oslabí rodiny s dětmi,“ prohlásil senátor a bývalý ministr práce za ČSSD Zdeněk Škromach. Opozice se bude zejména v parlamentu snažit tento návrh zablokovat nebo alespoň prosadit nějakou kompenzaci. Přestože na prohlasování tohoto plánu koalice nepotřebuje nikoho z opozičních poslanců, úplně vyšachovat je nemůže. Zvlášť když politici slibují, že se daně nebudou měnit pokaždé, když se vystřídá vláda.
Zejména v parlamentu tak čeká vládu tvrdá bitva, neboť opozice bude chtít formou pozměňovacích návrhů protlačit do daňových změn svoje úpravy. Právě touto formou – tedy coby poslanecká iniciativa – se do zákona dostaly vysoké výdajové paušály.
Změny se nevyhnou ani samotné daňové správě. Nejenže se sníží počet finančních úřadů na čtrnáct, jak upřesnil šéf odboru strategie daňové politiky a správy ministerstva financí Martin Jareš, vznikne také zcela nový specializovaný finanční úřad. Pod ten by patřily například banky či pojišťovny a firmy s obratem nad dvě miliardy korun.
„Důvodem je snížení administrativní zátěže, zjednodušení daňového systému a vyšší efektivita daňového systému,“ vysvětlil Jareš. Změnit by se měla i daň z nemovitostí, o které někteří daňoví poradci ironicky tvrdí, že je to pro stát daň, která má budoucnost, neboť nemovitost nikam neuteče. MF plánuje cenové mapy a daň z nemovitosti by nově měla zohledňovat umístění nemovitosti, stav okolní infrastruktury či zasíťování. Dle Jareše z MF by toto platilo už od roku 2013. Experti se shodují, že nejhorší na daňovém systému v Česku je fakt, že se mění příliš často. „Dvacet let jsem svědkem zjednodušování daní, a ty jsou přitom čím dál složitější,“ poznamenal viceprezident Komory daňových poradců ČR Jiří Škampa. MF slibuje, že bude chtít na změnách maximální shodu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít