Utajený originální projekt

26. března 2010, 14:10 - Čestmír Klos
26. března 2010, 14:10

Zlepšovací návrh obrací naruby záměr Skupiny ČEZ

Vysoko na třísetmetrovém komíně elektrárny Prunéřov sedí demonstranti Greenpeace, aby protestovali proti její rekonstrukci. Skupina ČEZ v rozporu se zákonem vyprojektovala pouze jedinou variantu. Ta navíc nepoužívá nejlepší dostupnou technologii, jakou vyžadují české i evropské právní předpisy. Hlavní námitky proti polovičaté rekonstrukci potvrdil i nezávislý posudek norské certifikační společnosti se stopadesátiletou tradicí specializující se na řízení rizik Det Norske Veritas. Zadal ji ministr životního prostředí Jan Dusík, a protože v sobě nenašel sílu na jejím podkladě vydat záporné stanovisko o posuzování vlivu výstavby na životní prostředí (Environmental Impact Assessment – EIA), žádal na premiérovi Janu Fischerovi čas na další jednání s investorem. Ministr čas ovšem nedostal. Podal proto demisi a Fischer ji přijal. Na jeho místo dosadil dvojministra Jakuba Šebestu, který ráno spravuje ministerstvo zemědělství a odpoledne ministerstvo životního prostředí.

Záchrana přichází zdola Zelení chtějí stahovat z vlády i druhého svého ministra Michaela Kocába. ODS protestuje proti Fischerově nepokryté podpoře sociálních demokratů ve vládě a nabízí výměnu zelených ministrů svými lidmi. Šebesta ubezpečuje veřejnost o své schopnosti vykonávat práce všeho druhu. Je zaděláno na vládní krizi.
Přitom by k ní nemuselo vůbec dojít, protože druhá varianta Prunéřova dávno existuje. Jako zlepšovací návrh ji počátkem ledna 2010 podal nezaměstnaný občan Nového Knína Emanuel Svoboda. Byla adresována přímo generálnímu řediteli a předsedovi představenstva Martinu Romanovi. Měsíc po odeslání návrhu si Svoboda stěžuje: „Do dnešního dne jsem na svůj zlepšovací návrh nedostal písemné vyjádření, přestože je z něj zcela patrné, že mnou navržená řešení by byla ekonomicky i ekologicky vhodnější než modernizace kondenzační uhelné elektrárny Prunéřov na původním místě.“

Přestěhujte Prunéřov! Na myšlenku, že by se mohl Prunéřov přestěhovat, a získat tím lepší ekonomické využití, ČEZ totiž nepřišel. Avšak Svoboda ve zlepšovacím návrhu přesvědčivě argumentuje: „V této tepelné elektrárně se ani po její modernizaci nedá předpokládat, že bude docházet k lepšímu využívání teplé odpadní vody.“ Má přitom na mysli oteplování a závlahy skleníků pro pěstování zeleniny nebo chov ryb v rybnících s teplou vodou, v nichž se znásobí produkce rybího masa. A co z toho Svoboda vyvozuje? „Navrhuji tuto tepelnou elektrárnu postavit na jiném, vhodnějším místě, kde by byla teplá voda z kondenzátorů páry lépe využita a mohla by elektrárenské společnosti ČEZ přinášet nemalý čistý finanční příjem, který by byl vyšší než finanční náklady na dovoz hnědého uhlí a odvoz popílku na větší vzdálenost,“ tvrdí Svoboda.

Najdi místo vyvolené! Svoboda to místo ovšem zná: „Navrhuji postavit novou elektrárnu o stejném elektrickém výkonu nejlépe mezi středočeskými Kralupy nad Vltavou a obcí Dolany. V této lokalitě je možno použít k dopravě hnědého uhlí železniční trať nebo lodní dopravu po Vltavě.“ Lokalita oplývá nejen mlékem a strdím, jak bylo kdysi vidět z nedalekého Řípu, ale i prostorem pro vyhřívané skleníky a rybníky, a dokonce i pro areál pro vodní rekreaci. V sekundárních nádržích by mohly vyhnívat čistírenské kaly a metan z nich by spálila elektrárna.
Provozní voda by se jímala u Velké Chuchle a ochlazovala by se v dlouhém podzemním kanále. Získala by tím i Praha: „Průtok přes město by se snížil na polovinu a snížila by se tak i hlučnost vody, která přepadá přes jezy,“ horuje pro svůj návrh Svoboda a doplňuje: „Došlo by k oteplení vody v řece, a tím i k jejímu využívání pro koupání. Toto řešení by nemělo omezovat lodní dopravu, protože hladina je z Lahovic do Kralup vzduta.“
Zlepšovatel viditelně myslí i na vedlejší ekonomické efekty elektrárny a na její přínos pro obyvatele. A nechce si návrh nechat jen pro sebe, ke spolupráci vyzývá i další zlepšovatele. Ze Skupiny ČEZ však přišlo jen strohé oznámení, že přemístění projektu do jiné lokality není v zájmu společnosti. Jak může klást odpor návrhu, který myslí na všechno a na všechny?

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od…
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít