Utajená díla

31. května 2012, 16:17 - (red)
31. května 2012, 16:17

palubní deník

Janoušek se vrací...

Po převratu na pražském magistrátu dochází i k úpravám vztahů hlavních představitelů minulé éry, tedy šedých eminencí ODS v Praze Romana Janouška s Tomášem Hrdličkou. Po odchodu primátora Pavla Béma měli mezi sebou údajně dohodu, že se tehdy „provařenější“ Janoušek stáhne a bude se věnovat byznysu, zatímco Hrdličkovou doménou bude politika. Jenže po krachu na pražském magistrátu, zapříčiněném kromě jiného Hrdličkovým postojem k dělení kořisti (Hrdličkovi soupeři z pražské ODS popisují jeho doktrínu jako 100 : 0, tedy my všechno, vy nic) se podnikateli z Prahy 10 začaly hroutit i další projekty a politické aktivity. Kromě „osamostatnění“ supergurua Víta Bárty (Jaroslav Škárka u soudu řekl, že Janoušek s Hrdličkou dali na rozjezd Věcí veřejných 200 milionů za příslib návratu dvojnásobku) příliš nevyšel ani projekt nové strany Jiřího Paroubka. Ukázalo se totiž, že bývalý šéf ČSSD sice ochotně přijal nové stranické sídlo od firmy spojované s Janouškem a byl zprvu ochoten naslouchat politickým radám Hrdličky a spojky mezi nimi Petra Dimuna, brzy ale začal mít pocit (tak jako už v minulosti několikrát), že ví všechno nejlépe sám. Navíc se k tomu přidaly informace o podezřelém nákupu domu v Řecku, od kterého „akcionáři“ Paroubka marně odrazovali. Výsledkem bylo stažení obou podnikatelů z projektu LVA 21, zřetelný distanc Dimuna od téhož a skutečnost, že Paroubkova strana už dnes málokoho zajímá.
Za takové situace prý Janoušek odmítá sedět se založenýma rukama a pustil se opět sám do politiky. Vždyť v minulosti, když se chtěl Bém postavit Mirku Topolánkovi, vyjednával osobně po boku bývalého primátora před kongresem ODS s tehdejším šéfem občanských demokratů a jeho pravou rukou Markem Dalíkem. Obvykle dobře informovaní pražští zákulisní hráči navíc vykládají, že Janoušek je opět zpátky. Údajně sonduje u TOP 09. Prý už se stihl setkat například s náměstkem primátora Tomášem Hudečkem.

Pospíšilova věcná břemena

Tajemství, na jaké téma psal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil diplomovou a rigorózní práci na plzeňské právnické fakultě, bylo konečně odhaleno. A to přesto, že dostat se k nim na základě standardní žádosti není možné. „Všechny kvalifikační práce jsou uloženy v univerzitní knihovně a podléhají knihovnímu režimu. Fakulta sama neposkytuje kvalifikační práce ani jejich kopie,“ reagovala před časem na žádost o pořízení jejich kopií proděkanka plzeňských práv Petra Jánošíková. Jak se ale později podařilo zjistit, tématem obou přísně tajných děl stávajícího arbitra spravedlnosti jsou věcná břemena. Palubní deník chtěl nechat prověřit úroveň ministrových prací. Jenže žádný z oslovených právníků nebyl ochoten získané materiály hodnotit otevřeně a na jméno. Shodli se pod zárukou anonymity jen na tom, že lze práce označit jako lehce nadprůměrné a že je znát, že vznikaly pod vedením zkušeného vedoucího práce, jemuž autor bedlivě naslouchal. Uniká tak důvod, proč jsou zmiňované práce stále pod zámkem. Možná proto, že při kontrole v systému Odevzdej.cz, který prověřuje shody, respektive kontroluje podobnosti v textech, vyšlo, že Pospíšilova rigorózní práce je ze 74 procent shodná s diplomovou.

Kdo jsou kokoti.cz?

Expresivní výrazy do novin zpravidla nepatří. Tentokrát je nutné udělat výjimku. A to díky ministru školství Josefu Dobešovi. Jeho úřad, byť jen na několik dní změnil svoji internetovou adresu. Pokud zvídavý čtenář zapsal do svého internetového vyhledávače www.kokoti.cz, dostal se na oficiální stránky ministerstva. Po průšvizích, které resort v posledních měsících zažívá, mimo jiné se zmražením části peněz z evropských fondů, to vypadá jako slušná sebereflexe. Vydržela ale jen několik dní. Od minulého čtvrtka se prostřednictvím odkazu www.kokoti.cz dalo dostat na oficiální stránky Věcí veřejných.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít