Ústecká zóna se úspěšně zaplňuje

16. února 2004, 00:00 - JAROSLAV DOKSANSKÝ
16. února 2004, 00:00

ZAHRANIČNÍ INVESTOŘI JIŽ TÉMĚŘ OB SADILI PRŮMYSLOVOU ZÓNU SEVERNÍ PŘEDLICE V ÚSTÍ NAD LABEM. NA OKRAJI ZÓNY PŮSOBÍ JIŽ NA ŠESTI HEKTARECH TAKÉ ŠEST PŘEVÁŽNĚ MENŠÍCH ČESKÝCH FIREM. HLAVNÍM INVESTOREM BUDE FINSKÁ KONE.

ZAHRANIČNÍ INVESTOŘI JIŽ TÉMĚŘ OB SADILI PRŮMYSLOVOU ZÓNU SEVERNÍ PŘEDLICE V ÚSTÍ NAD LABEM. NA OKRAJI ZÓNY PŮSOBÍ JIŽ NA ŠESTI HEKTARECH TAKÉ ŠEST PŘEVÁŽNĚ MENŠÍCH ČESKÝCH FIREM. HLAVNÍM INVESTOREM BUDE FINSKÁ KONE.

Čtvrtý největší výrobce výtahů a eskalátorů na světě bude hlavním investorem v 28hektarové průmyslové zóně Severní Předlice, která vzniká v Ústí nad Labem. Do tří let se finská firma Kone zavázala vytvořit v krajské metropoli až 250 nových pracovních míst. Už během letošního roku chce postavit novou továrnu na výrobu komponentů pro výtahy v rámci střední a východní Evropy a zahájit zkušební provoz. Kone působí prakticky po celém světě, v ČR dosud zajišťovala pouze servisní služby. „Ústí nad Labem má výhodnou polohu a pro zahraniční investice je to dobré místo,“ řekl Profitu finský velvyslanec v P raze Jorma Inki. Výši investice v Ústí nechce firma zatím zveřejňovat. Velvyslanec Inki dodal, že finský kapitál činí v současnosti pouze jedno procento z celkových zahraničních investic v České republice. Navýšení uvedeného podílu je podle něj reálné, protože v zájmu obou zemí je rozvoj další vzájemné spolupráce. Další rezervy česko-finské spolupráce vidí Inki v oblasti turizmu a cestovního ruchu. Během loňska přicestovalo do České republiky 60 tisíc Finů. Letos se díky hokejovému mistrovství světa jejich počet výrazně zvýší. Finové získali v předlické zóně od města Ústí nad Labem téměř polovinu plochy určené pro zahraniční investory za symbolickou korunu na jeden metr čtvereční, tj. za velice výhodných podmínek. „Tuto formu pobídky nabízíme zahraničním investorům, pokud splní podmínky stanovené městem a vytvoří potřebný počet pracovních míst,“ objasnil ústecký primátor Petr Gandalovič.

ZÁJEM PŘEDČIL OČEKÁVÁNÍ Smlouvu o výstavbě nového provozu podepsala s ústeckým magistrátem také belgická firma Materialize, výrobce modelů a prototypů součástek. Na 2,5 hektarech plochy chce letos za zhruba 100 milionů korun postavit novou výrobní halu a v příštím roce pak zaměstnat 75 lidí. Další belgická firma VCST od svého záměru vyrábět v Ústí ozubené hřídele pro servořízení automobilů nakonec ustoupila. Dva vážní zájemci o investování v předlické zóně pocházejí z Německa. Firma Autokabel plánuje na hektarové ploše ústecké zóny až 200 nových pracovních míst díky produkci kabelových systému do automobilů. Zkušební provoz chce zahájit na konci letošního roku, její investice má dosáhnout 160 milionů korun. Německý producent větracích systémů pro elektronický průmysl Punker si rezervoval dva hektary plochy. Zhruba za rok chce zkušebně zahájit výrobu a vytvořit 100 nových pracovních míst. Výše investice je téměř shodná s Autokabelem. V Předlicích hodlá investovat i švýcarská společnost Matthey, výrobce nerezových svařovacích trubek. Na více než třech hektarech plochy chce vytvořit nákladem 416 milionů korun 170 pracovních míst. Podle developera předlické zóny Luboše Pauera jsou Švýcaři v přípravě svého projektu ze všech zahraničních investorů nejdále, zahájení výroby plánují na letošní podzim. „Zájem zahraničních investorů předčil očekávání,“ dodal Pauer. ŠANCI MAJÍ I ČESKÉ FIRMY**

Pro zahraniční investory v Předlicích vyčleněná plocha 22 hektarů je už prakticky obsazená. Také na okraji zóny na šesti hektarech už působí šest převážně menších českých firem, zabývajících se logistikou, dopravou (včetně České pošty), výrobou bytových příček či masážních emulzí. České firmy získaly v Předlicích pozemky pro podnikání za cenu od 200 do 400 korun za metr čtvereční podle kvality plochy. Další šancí pro firmy z Ústecka je případné zapojení do výrobních programů zahraničních firem, o němž se však ještě bude jednat. Zóna má být definitivně připravena do konce března, celkové náklady přesáhnou 300 milionů korun, přičemž na její výstavbu získalo město i příspěvek z fondů Evropské unie. Pauer zdůrazňuje, že zóna bezprostředně navazuje na přivaděč k budoucí mezinárodní dálnici D8 Praha-Drážďany, na mezinárodní rychlostní železniční koridor Berlín-Praha- -Vídeň a labskou vodní cestu. Je zde výhodné kombinovat různé druhy dopravy komodit isurovin. Do sousedního Německa je to pár kilometrů a nedaleké letiště v Roudnici nad Labem má přívlastek mezinárodní. Průmyslová zóna Severní Předlice byla loni vládní agenturou CzechInvest oceněna za nejlepší urbanistické řešení. Podle ústeckého magistrátu tam vznikne do roku 2006 až 2500 nových pracovních míst. Ke konci letošního ledna měl ústecký okres více než devět tisíc nezaměstnaných, v celém Ústeckém kraji registrovaly úřady práce bezmála 79 tisíc nezaměstnaných.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí? Jaké jsou platy lékařů a sester?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Zkušený řidič poráží autonomní řízení. Nesplete si igelitku…
Až se zima zeptá… Renault představil Duster vybavený pásy, který odolá i granátům
Jak číst značení pneumatik a co znamenají zkratky na boku pneumatiky
Volkswagen T-Roc používá techniku Golfu. Je to už čtvrté SUV od VW
Test motocyklu Moto Guzzi Audace Carbon: Uhlíkový svalovec
Technologie
SpaceX představuje vlastní skafandr. V tomhle se bude létat na ISS
Desky pro procesory Intel Coffee Lake se začaly objevovat, unikl seznam prvních modelů
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít