Úspěšné žádosti: výtahy pro celý svět

17. března 2009, 00:00 -
17. března 2009, 00:00

Sedlčanská společnost STROS využila možnosti získatdotaci z Operačního programu Podnikání a inovacehned u dvou programů. Úspěšné žádosti v programechEko-energie a Inovace slibují navrácenítéměř třiceti milionů korun.

Firmu STROS najdete ve středočeských Sedlčanech už od šedesátých let dvacátého století. Výtahy této značky za tu dobu dobyly svět. Zákazníci pocházejí z 35 zemí světa, například z kanadského Halifaxu, kde na míru vyrobený výtah slouží k vyloďování kanadského námořnictva z ponorek v tamním přístavu nebo při opravě ponorek.

Speciální výtah značky STROS pomáhal při výstavbě Strahovského tunelu v Praze a na míru zbudovaná lávka stejné značky v Bratislavě při opravě Starého mostu v roce 2008.

Maximum do oprav a inovací

EKO - ENERGIE

Cílem programu je podpořit podnikatele při snižování energetické náročnosti výroby a spotřeby primárních energetických zdrojů. Program podporuje využití obnovitelných a druhotných energetických zdrojů, například výstavbu a rekonstrukci zařízení na výrobu a rozvod elektrické energie a tepla, která k výrobě využívají vodu, biomasu a druhotné zdroje energie. Podporovány jsou také projekty zvyšování účinnosti při výrobě, přenosu a spotřebě energie, například modernizace stávajících zařízení na výrobu energie pro vlastní potřebu, zavádění a modernizace systémů měření a regulace či snižování ztrát v rozvodech elektřiny a tepla. Příjem registračních žádostí do druhé výzvy programu byl ukončen 6. března 2009, úspěšní žadatelé si mezi sebe rozdělí dvě miliardy korun.

Nové vedení, které do STROS přišlo po privatizaci v roce 1999, se rozhodlo vložit maximum prostředků do inovací a oprav budov, ve kterých společnost sídlí. Díky úspěšným žádostem do evropských dotačních programů Inovace a Eko-energie teď získají část vynaložených prostředků zpět. „Za posledních osm let jsme do oprav a inovací investovali přes stomilionů korun. Pořídili jsme nové technologie, opravili budovy a stávající výrobní zařízení nebo například zdokonalili informační systém. Haly, které byly postaveny v šedesátých letech, byly na přelomu letopočtu téměř na spadnutí,“ hodnotí změny, které se ve STROS v posledních letech udály, ředitel společnosti Ladislav Filip.

Energetické úspory

INOVACE - INOVAČNÍ PROJEKT

Aktuální, již třetí výzva programu Inovace – Inovační projekt je určena malým a středním podnikatelům i velkým podnikům, kteří realizují inovační projekty zaměřené na zvýšení technických a užitných hodnot výrobků, technologií a služeb, či projekty zvyšující efektivnost procesů výroby a poskytování služeb. Malé a střední podniky mohou navíc žádat o podporu na zavedení nových organizačních metod nebo prodejních kanálů. Firmy si mohou pořídit zejména moderní stroje, zařízení, know-how a licence nutné k realizaci inovačních projektů. Příjem registračních žádostí v rámci třetí výzvy bude zahájen 15. dubna 2009, úspěšní žadatelé si mezi sebe rozdělí čtyři miliardy korun.

V rámci úspěšného projektu, který přihlásili do první výzvy programu Eko-energie, zrealizovali velkou část plánovaných úprav budov, jejichž cílem je snížení nákladů na energie. „Přesné úspory vyčíslíme až po zimě, ale už teď vidíme, že spotřebováváme mnohem méně energie než v loňském roce. A to i přes to, že letošní zima se s tou minulou teplotně vůbec nedá srovnat,“ upozorňuje Filip. Jednou z investic, kterou zahrnuli do projektu, bylo pořízení osmi nových, tepelně izolovaných rychlovrat do provozů. Pracují rychleji, a proto nedochází ke zbytečným tepelným ztrátám. „Od září 2008, kdy jsme vrata nainstalovali, se některá z nich otevřela až šestapůltisíckrát. Dříve jsme například kvůli častému otevírání a zavírání vrat v lakovně měli problém udržet tam požadovanou teplotu, teď už s jejím vytopením nemáme problém.Rychlovrata jsou jedním z významných zdrojů energetických úspor podniku,“ pochvaluje si Filip.

Souběžně s žádostí do programu Eko-energie podali ve firmě STROS registrační žádost také do programu Inovace. V rámci programu si pořídili laser na dělení materiálu, ohraňovací lis nebo třeba robotizované pracoviště na výrobu stožárů. „Jeden svářeč a jeho pomocník, kteří dnes pracují na robotizovaném pracovišti, vykonají tentýž objem práce, který v minulosti vykonávali čtyři kvalifikovaní svářeči,“ říká Filip. Čistění vzduchu vmístnosti obstará zařízení, které pořídili díky dotaci z programu Eko-energie. To odsává zplodiny a prach, jež vznikají svařováním, čistí je a zpět domístnosti posílá čistý vzduch. Jelikož k tomu nepotřebuje studený vzduch zvenku, šetří náklady na vytápění.

Další výzvy lákají

O SPOLEČNOSTI

Společnost STROS vznikla v roce 1960 v Sedlčanech. Výroba zdvihacích zařízení pro stavebnictví se ve společnosti rozvinula už v 60. letech, od té doby výtahy a zdvihací plošiny značky STROS pronikly na trhy mnoha zemí světa. Nyní se podnik úzce specializuje na výrobu stavebních výtahů a jejich komponent, 85 procent produkce putuje na zahraniční trhy, například do USA, Kanady, Spojených arabských emirátů a mnoha evropských zemí.

Zkušenosti, které ve STROSu získali při zpracovávání žádostí do obou programů, chtějí zúročit i v dalších výzvách programů OPPI. Ředitel společnosti Ladislav Filip a projektový manažer Milan Škorpa, kteří mají celý proces implementace na starosti, nedávno podali registrační žádosti do druhých výzev programů Eko-energie a Inovace. „Při podávání registračních žádostí v rámci druhé výzvy těžíme z vlastních zkušeností, které jsme získali u minulých projektů. Už známe různá úskalí systému, takže námto tentokrát jde líp od ruky,“ pochvaluje si předchozí zkušenost Filip. V rámci projektu, který přihlásili do programu Eko-energie, chtějí dokončit zateplení budov, dobudovat nové světlíky a nainstalovat solární ohřev vody. Výdaje na energie by takměly ještě klesnout. Finanční podporu z druhé výzvy programu Inovace chtějí využít na pořízení stroje na výrobu ozubených hřebenů. „Na starém stroji jsme donedávna vyrobili 48 ozubených hřebenů za týden. S novým strojem jich dokážeme vyrobit 42 za jednu směnu, navíc s daleko větší přesností a úsporou nástrojů. Taková investice se nám brzy vrátí,“ uzavírá Filip.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít