Úspěšné žádosti: Ocelové konstrukce v novém

21. června 2009, 00:00 - CzechInvest
21. června 2009, 00:00

Nedostatečnou kapacitu stávajících výrobních prostor vyřešil majitel firmy vyrábějící ocelové konstrukce nápaditě. Zrekonstruoval nevyužívanou stodolu a Evropská unie mu za to do rozpočtu vrátí přes sedm milionů korun.

Autor: Jakub Hněvkovský

Společnost VOBO, spol. s r. o., vyrábí a montuje ocelové konstrukce a stroje s mechanickým pohonem už od roku 1994. Začínala v nájemní hale v Hradci Králové, odkud přesídlila do dalšího nájmu v Červeněvsi. Když se i tady začali majitelé potýkat s problémem nedostatku výrobních prostor, které přestaly vyhovovat velkokapacitním zakázkám, rozhodli se pro další stěhování. Tentokrát však do vlastního.

Rekonstrukce po evropsku NEMOVITOSTI Účelem programu Nemovitosti je iniciovat vznik a rozvoj podnikatelských nemovitostí včetně související infrastruktury a přispět tak ke vzniku funkčního trhu s tímto typem nemovitostí u nás. Program je zaměřen na podporu projektů realizovaných ve všech hlavních fázích životního cyklu nemovitosti, tj. projektů přípravy, výstavby, rozvoje i regenerace nemovitostí, přičemž důraz je kladen zejména na rekonstrukci nemovitostí. Podporu lze získat i na uhrazení části kupní ceny a odstranění nevyužitelných staveb, program podporuje přípravu podnikatelských zón, rekonstrukci staveb a částečně i výstavbu nájemních objektů v sektoru zpracovatelského průmyslu, oblasti strategických služeb, technologických center a výzkumu vývoje. První výzva k předkládání žádostí byla otevřena do 15. září roku 2008, vyhlášení další výzvy je plánováno na polovinu roku 2009. Jako své nové působiště si vybrali starou stodolu s přilehlými pozemky na okraji obce Sloupno nedaleko Nového Bydžova, která v minulosti sloužila jako zemědělská usedlost a posléze jako zámečnická dílna, soustružna a sklad. Nevyužité prostory se po půlroční rekonstrukci proměnily v moderní výrobní halu, provozní prostory a sklady pro spojovací materiál. Samozřejmostí je sociální zařízení pro zaměstnance a kancelář mistra s výhledem na výrobní plochu. „V novém objektu využíváme tři jeřáby, které mají manipulační kapacitu 13 tun, přičemž kapacita jeřábů ve starých výrobních prostorách činila pouze pět tun. Nyní už se zpracováním větších zakázek nemáme problém,“ pochvaluje si majitel firmy VOBO, spol. s r. o., Roman Vobořil. Celý proces rekonstrukce se odehrával s příslibem finanční podpory od Evropské unie z programu OPPI Nemovitosti. „O tom, že podáme žádost o dotaci z programu Nemovitosti, jsme začali uvažovat koncem roku 2007. Uskutečnili jsme to v roce 2008 jako jedni z prvních,“ říká Vobořil. Majitel přiznává, že dotace byla velkou motivací. „Projekt rekonstrukce bychom uskutečnili s dotací i bez ní, kdybychom však nedostali příslib financování ze strukturálních fondů, nemohli bychom rekonstruovat v takovém rozsahu,“ vysvětluje. Nové je výhodné FINANCOVÁNÍ PROJEKTU Název projektu - Rekonstrukce a rozšíření výrobní haly Program - Nemovitosti Způsobilé výdaje - 12 930 516 Kč Maximální výše dotace - 7 758 309 Kč Přesunutí výroby do nového objektu s sebou přineslo řadu výhod. Byl zrekonstruován na míru, a tak ho mohli majitelé přizpůsobit svým potřebám. Denní světlo, které do výrobní haly proniká několika velkými okny ve stěnách i ve střeše, šetří náklady na osvětlení. „Zatímco ve starém objektu jsme kvůli nedostatku denního světla měli zapnuté zářivky od rána do večera, v nové budově svítíme jen pár hodin denně. Znamená to pro nás významnou úsporu nákladů,“ vysvětluje Roman Vobořil. O SPOLEČNOSTI**

Společnost VOBO, spol. s r. o., se od roku 1994 zabývá výrobou a montáží ocelových konstrukcí a strojů s mecha-nickým pohonem. Velká část výroby směřuje na zahraniční trhy, například v Nigérii využívají pozemní i plovoucí čerpací stanice složené z dílů vyrobených právě ve východních Čechách. Firma začínala v Hradci Králové, posléze působila v Červeněvsi nedaleko Nového Bydžova, nedávno se přestěhovala na okraj obce Sloupno u Nového Bydžova. V současné době zaměstnává 36 pracovníků.

Nová budova šetří nejen náklady na osvětlení. Díky sestěhování kanceláře a výrobních prostor do jednoho objektu se snížily i další provozní výdaje, například na telefony a nájemné. Firemní pokladna díky tomu ušetří přes 700 tisíc korun ročně. Snad nejdůležitějším přínosem je možnost rozšíření výroby – co do kvantity i kvality. Potěšující zprávou pro obchodní partnery je zkrácení času dodávek a pro majitele společnosti zase snížení výrobních nákladů. Kromě toho se VOBO bude moci specializovat na výrobu specifických konstrukcí, jako například různě lomených ocelových přepravníků nebo na výrobu pohledových tvarových svařovaných konstrukcí, které se využívají třeba v letištních halách či vlakových a autobusových nádražích.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového…
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Patentové skici odhalují malý dvoumístný sporťák značky Honda
Technologie
Aukro chystá změny. Na konci měsíce začne migrace a služba bude desítky hodin nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Objevily se výsledky Radeonů RX Vega v 3DMarku. Start prodejů přesně za dva týdny?
Skype 5.4 pro Linux přidává podporu pro skupinové videohovory
Nvidia už má Tesly s čipy Volta, rozdala první karty výzkumníkům umělé inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít