Úspěšné žádosti: jedinečné podhledy z Česka

15. ledna 2009, 00:00 - CzechInvest
15. ledna 2009, 00:00

Na začátku byla společná práce otce a syna na instalacích sádrokartonových konstrukcí.

Ta postupně přerostla v největší českou stavební firmu specializovanou na vnitřní stavby, v jeden z největších specializovaných obchodů a nakonec i ve výrobu kovových rámů pro vnitřní instalace. Nyní firma Allegro i díky Evropské unii jako jediná začíná s výrobou speciálních kovových podhledů.

I díky podpoře Evropské unie začínají v Allegru vyrábět novou technologií kovové podhledové lamely, které dovedou dokonale přizpůsobit přání zákazníka. Podhled je ve finále velká hranatá kovová deska, ve které jsou, nebo nejsou díry.Vývoj technologie, díky níž ji dovedou vyrobit, trval tři roky, stál několik milionů korun a stovky hodin práce.

„Hluk se bude za pár let řešit stejně intenzivně jako se dnes snažíme omezovat skleníkové plyny, zplodiny nebo třeba zdraví škodlivé látky v různých denně používaných výrobcích,“ říká Pavel Kossi, jednatel a spolumajitel společnosti Allegro.

Slova, která neuslyšíte

Z nových výrobků Allegra jemožné například sestavit akusticky perfektní přednáškovou místnost. Kolem mluvčího jsou stěny obloženy deskami, které dokonale odrážejí hlas, zatímco směrem dál k posluchačům pomalu v deskách přibývá perforace, která naopak nechtěné hluky pohlcuje. Z kompletně perforovaných desek by teoreticky bylo možné sestavit místnost, ve které se nebude od stěn odrážet žádný zvuk. Člověk by tam měl problémy slyšet vlastní hlas.

Hlavní výhodou nové technologie, na kterou Allegro získalo podporu Evropské unie, je fakt, že je možné obložení stěn a stropu kompletně přizpůsobit potřebám klienta.

„Vedle výroby je Allegro největší stavební firma specializovaná na vnitřní montáže v Česku. Díky tomu přesně víme, co zákazníci chtějí, jaké jsou trendy. A popravdě, trendy nejsou snad žádné. Každý projektant přichází s něčím novým, připravuje originální řešení. Proto jsme si řekli, že je potřeba nabídnout výrobu, která dokáže být individuální,“ vysvětluje Kossi.

Díry si děláme sami

První rozdíl v technologii začíná podle Kossiho už při nakupování materiálů.Konkurenti, kteří vyrábějí podobné produkty, pořizují plechy už perforované. V Allegru nakupují dlouhé neporušené svitky hliníku nebo pozinkované oceli a perforaci do nich na speciálnímzařízení vysekávají sami.

Kromě toho v Allegru také pořídili stroj, který dovede do plechu vysekat perforaci podle libovolné matice – třeba text nebo logo. „Vyrobili jsme si na něm kupříkladu logo naší společnosti. Když se za ním rozsvítí barevné světlo, vypadá to moc pěkně,“ rozplývá se Pavel Kossi.

„Sice kvůli individuálnímu nastavení každé zakázky nedovedeme vyrábět na sklad, na druhou stranu přínos pro zákazníka je obrovský,“ říkáKossi. Plnou výrobu chce Allegro rozjet během letošního roku. První úspěch už firma oslavila v East Building, nové kancelářské budově v Praze, kam dodala stropní lamely ze svého nového provozu.

Teď má firma v plánu objíždět stavební veletrhy a oslovovat projektanty. Její prezentační stánek, složený především z výrobků sestavených na zařízení podpořeném Evropskou unií, zatím čeká na odeslání v rohu nové výrobní haly.

Rekonstruovaný brownfield

Výrobu novinek Allegro umístilo do kompletně zrekonstruované dvojice budov po bývalém zemědělském družstvu.Původně tu měl být kravín, na začátku devadesátých let ovšem družstvo stavbu zastavilo těsně před dokončením. Z nedokončené budovy se postupně ztratilo veškeré vybavení, nakonec zmizely i cihly z obou štítů.

V takovém stavu přišlo Allegro. „Po pravdě, koupili jsme budovy proto, že byly k mání za výbornou cenu. Když jsme rozpadající se kravín kupovali, ještě jsme nevěděli, co s ním budeme dělat,“ podotýká Kossi.

Rekonstrukce do použitelného stavu znamenala novou střechu, nové štíty, nové podlahy. Způvodní budovy zbyl jen plášť. „Vzhledem k tomu, ze plánovaný kravín byl těsně před otevřením, jsme navíc museli vytrhat žlaby a vůbec vlastně všechno vybavení pro zvířata. Kromě toho jsme přistavěli spoj mezi dvěma budovami,“ vysvětluje Kossi. V první budově je samotná výroba, v nové spojce uprostřed další specializované stroje a v poslední stavbě je sklad.

Začalo to z legrace

Allegro letos oslaví 18 let od startu podnikání. Na začátku se otec a syn, který se právě vrátil ze zahraničí se zkušenostmi s instalací sádrokartonových staveb, rozhodli, že by mohli sádrokartony montovat v Česku. Jejich rodinná firma dnes zaměstnává jen ve stavebnictví přes sto lidí.

Další rozšíření záběru společnosti přišlo o pár let později, kdy si v Praze otevřeli první prodejnu specializovanou na vnitřní stavby. Začátek byl pro Allegro celkem typický: „Stavební firma rychle rostla a několikrát denně jsme si ze skladů objednávali Avii se zásobami. Pak jsme si řekli, že si raději pořídíme kamion. Z něj jsme si pak brali, co bylo potřeba na naše stavby. Kamion je ale velká věc, takže k nám začali chodit sousedi, že by potřebovali tohle nebo tamto a jestli bychom jim to neprodali. Když už jich bylo opravdu hodně, řekli jsme si, že by nebylo špatné otevřít si obchod,“ vzpomíná Kossi.

Podobně se firma dostala i k vlastní výrobě. „Nakupovali jsme kovové rámy pro vnitřní instalace od víceméně monopolních výrobců ze zahraničí. Jejich kvalita byla velmi často tragická. Dorazily zohýbané, polámané – nepoužitelné. Vzpomínám si, jak jsem je jednou reklamoval – byly úplně ohnuté a když dorazil reprezentant výrobce, začal je ohýbat o koleno, že se vlastně ještě dají srovnat.

Povídal jsem si o tom s člověkem, který rámy prodával a on se jen tak z legrace zmínil, že by je rád nakupoval jinde – třeba od nás. Když jsme se za pár měsíců viděli znova, optal jsem se, jestli ještě platí to, že by chtěl rámy nakupovat jinde. Přirozeně na to zapomněl a příliš mi nevěřil, že jsme postavili vlastní výrobu,“ vypráví s úsměvem Kossi.

Je to v lidech

Na základě zkušeností s výrobou kovových rámů a podle poptávky od projektantů, kterou sledovala montážní část firmy, se podle Kossiho kolem roku 2005 nebo 2006 poprvé objevila myšlenka začít vyrábět speciální stropní podhledy na míru. „Všechno je to o lidech. Díky tomu, že už máme trochu zkušeností s výrobou, jsme se mohli pustit i do téhle novinky.Vývoj je ale dlouhá, složitá a drahá věc. Jenom najít člověka, který by dovedl podobné zařízení postavit a byl k tomu i ochoten, zabralo spoustu času,“ dodává Kossi.

Stavba unikátního zařízení trvala přes dva roky a podle Kossiho se na jeho vývoji stále pracuje. „Kromě toho je potřeba říct, že člověk, který linku staví, mi už několikrát řekl, že kdyby tušil, kolik s tím bude práce, nikdy by do toho nešel. Jsem strašně rád, že ho máme,“ dodává Kossi.

Rozšíření s Unií

Celkem Allegro do své expanze investovalo přes třicet milionů korun. Polovinu z této částky dostane díky dotaci Evropské unie z Operačního programu Podnikání a inovace a jeho programu Inovace zpět. První finance už na účty společnosti dorazily na konci minulého roku.

„Rozšíření výroby nás stálo spoustu úsilí a peněz a dotace nám opravdu hodně pomohla. Samozřejmě by bylo pěkné, kdyby bylo profinancování ještě o něco pružnější, ale rozhodně si nemůžeme na nic stěž
ovat,“ uzavírá Kossi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít