Úsměv je přítel

09. června 2003, 00:00 - Michal Zachar
09. června 2003, 00:00

ImagePři vystupování na veřejnosti a v mediích si sílu pozitivního image uvědomuje opravdu každý. Jde o to, využít přirozenou formou sílu svých gest a charakteristik, kterými každá osoba disponuje. Tyto schopnosti můžeme všichni vylepšovat. Stačí dívat se a naslouchat.

Image

Při vystupování na veřejnosti a v mediích si sílu pozitivního image uvědomuje opravdu každý. Jde o to, využít přirozenou formou sílu svých gest a charakteristik, kterými každá osoba disponuje. Tyto schopnosti můžeme všichni vylepšovat. Stačí dívat se a naslouchat. To, jak se lidé pohybují, nám umožní přečíst, zda mají situaci pod kontrolou. Plynulost pohybu je jejich plus, nekoordinovanost minus. Nervozita potlačuje přirozenost vašeho chování. Proto se vždy snažte vědomě zachovat klid. Když stojíte, nekývejte se z nohy na nohu, dýchejte soustředěně a snažte se nepodléhat dojmům, jakým je například - nesmím se poškrábat na nose, když mě svědí. Tyto a podobné „image“ rady spíše jen prohlubují zmatek a nervozitu. Proto se snažte chovat přirozeně, tak jak jste zvyklí s ohledem na výjimečnost či důležitost okamžiku. Oči jsou nejdůležitější komunikační zónou. Je důležité udržovat kontakt se všemi účastníky diskuze. Oči nám pomáhají navázat pocit upřímnosti a důvěryhodnosti. Pozor na jejich časté klopení. Nevypadáme pak dominantně a schází nám sebejistota. Obočí je prostředkem pozitivní komunikace. Jeho zvednutí na několik vteřin je výrazem přátelství a úcty. Pokud někdo při hovoru nepohybuje obočím, vaše komunikace se zcela minula účinkem. Obličejem vyjadřujeme základní emoce. Ve tváři je mnoho mimických svalů. Nesmíme se dostat do situace, kdy těmito svaly nepohybujeme. Pak něco jiného říkáme a něco jiného si myslíme. Nejlepším pomocníkem je úsměv. Celkové držení těla souvisí s ergonometrií. Správné držení těla je vždy velké plus. Neznamená to však, abyste působili jako voják hradní stráže. Pokud jste ovšem nakloněni, příliš dozadu, signalizuje to, že se díváte na svět z vrchu a komunikujete nadřazeně. Pokud jste spíše naklonění dopředu, dáváte najevo, že před něčím utíkáte, či se něčeho bojíte.

autor je konzultant osobní a firemní image (www.vizazista.cz, www.imageaudit.info)

Nevíte si rady s módními trendy nebo si nejste jisti, co vaší firmě dodá šmrnc? Napište své dotazy vizážistovi a image poradci Michalu Zacharovi. Týdeník Profit Rubrika „Styl“ - poradna Vinohradská 1511/230, 100 00 Praha 10 e-mail: styl@profit.cz, vizazista@tiscali.cz

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít