Ušetříte na daních

11. listopadu 2002, 00:00 - Jiří Fencl
11. listopadu 2002, 00:00

Zaměstnanec může čerpat úlevy až do 24 000 korun ročně Dne 1. ledna 2001 nabyl účinnosti zákon číslo 492/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Podle tohoto zákona vzniká možnost snížení základu daně o zaplacené pojistně až do výše 12 000 korun ročně.

Zaměstnanec může čerpat úlevy až do 24 000 korun ročně

Dne 1. ledna 2001 nabyl účinnosti zákon číslo 492/2000 Sb., kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Podle tohoto zákona vzniká možnost snížení základu daně o zaplacené pojistně až do výše 12 000 korun ročně.

Snížení daňového základu je možné při splnění zákonných podmínek, které jsou nastaveny tak, aby byl podporován penzijní systém. Daňová zvýhodnění se vztahují pouze na rezervotvorná životní pojištění. Konkrétně jde o tato pojištění:

* pojištění pro případ dožití

* pojištění pro případ smrti a dožití

* důchodové pojištění

Tato pojištění musí být sjednána na minimální pojistnou dobu 60 kalendářních měsíců, tedy 5 let, a současně musí být ve smlouvě sjednána výplata pojistného plnění při dožití nejdříve v roce, kdy pojištěný dosáhne věku 60 let. Za daňově zvýhodněné může být považováno pouze takové pojištění, kde pojistník a pojištěný je jedna a táž osoba (tzv. pojištění ve svůj prospěch). Pokud tedy pojistné nebo jeho část hradí za pojištěného jeho zaměstnavatel, musí být smluvně ujednáno, že právo na plnění z těchto pojistných smluv má pojištěný zaměstnanec. Podstatná je rovněž skutečnost, že daňový základ je možné snížit pouze o tu část pojistného, která nepřipadá na připojištění, neboť na ta se daňové úlevy nevztahují.

Kolik lze na daních ušetřit?

Výše daňové úspory je závislá na výši placeného pojistného a na příjmu, podle něhož je každý poplatník zařazen do příslušného daňového pásma. Při maximálním využití daňového zvýhodnění lze na daních ušetřit od 1800 Kč do 3840 Kč ročně, přičemž vyššího efektu dosáhnou poplatníci s vyšší mzdou. V případě, kdy platí pojistné za zaměstnance zaměstnavatel, tak není pojistné do výše 12 000 Kč započteno zaměstnanci do zdanitelného příjmu (podobná úleva jako u poplatníka - fyzické osoby) a z těchto příspěvků není placeno sociální a zdravotní pojištění. Sečtou-li se tyto dva limity, potom může zaměstnanec čerpat daňové úlevy až do výše 24 000 korun ročně (12 000 Kč jím zaplacené pojistné a 12 000 Kč pojistné placené zaměstnavatelem).

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít