Ušetří Unie na nováčcích?

12. prosince 2005, 00:00 - JAN JEDLIČKA
12. prosince 2005, 00:00

BRITSKÝ NÁVRH ROZPOČTU Británie chce radikálně proškrtat rozpočet Unie na příští sedmiletku. Nejvíce by měla tratit strukturální a kohezní politika. Tedy programy, které hojně využívá i Česká republika. V předvečer klíčového summitu Evropské unie vyrukovala Velká Británie s vlastním návrhem rozpočtového rámce na léta 2007 až 2013.

BRITSKÝ NÁVRH ROZPOČTU Británie chce radikálně proškrtat rozpočet Unie na příští sedmiletku. Nejvíce by měla tratit strukturální a kohezní politika. Tedy programy, které hojně využívá i Česká republika.

V předvečer klíčového summitu Evropské unie vyrukovala Velká Británie s vlastním návrhem rozpočtového rámce na léta 2007 až 2013. Ze všech dosud předložených variant je nejúspornější. Podle představ Tonyho Blaira a jeho týmu si Unie v příští sedmiletce musí vystačit s 847 miliardami eur. To je o téměř 25 miliard menší částka, než předtím v rámci svého předsednictví navrhovalo Lucembursko. Původní rozpočtový rámec z pera Evropské komise dokonce počítal s 1025 miliardami eur.

MÉNĚ PRO NOVÉ ČLENSKÉ STÁTY Zejména pro nové členské státy je nemilým překvapením přepracovaná rozpočtová struktura. Místo aby se ušetřilo na předimenzované společné zemědělské politice nebo na těžko ospravedlnitelné slevě z odvodů bohaté Velké Británie, krátí se prostředky pro strukturální a kohezní politiku. Z nich čerpají nejvíce nové chudší členské státy, včetně České republiky. Oproti lucemburskému návrhu je rozpočtová kapitola Soudržnost pro růst a zaměstnanost chudší o 10 miliard eur. Další zřetelnou redukcí prošla i rozpočtová kapitola Ochrana a správa přírodních zdrojů, v rámci které byly sníženy prostředky na rozvoj venkova. NIŽŠÍ SPOLUÚČAST Na druhou stranu britský návrh počítá se snížením míry spolufinancování z národních veřejných zdrojů. Evropská komise ve svých plánech počítala se spolufinancováním ve výši 25 procent u strukturálních fondů a 15 procent u kohezního fondu. Nejen v Česku se ale objevily obavy, že se unijní peníze kvůli nedostatečným domácím zdrojům nepodaří vyčerpat. Velká Británie vyšla těmto pochybám vstříc. U strukturálních fondů pro nové členské země snížila spoluúčast na 15 procent. Snaha českých vyjednavačů o to, aby ze strukturálních fondů bylo možné hradit DPH projektů, bohužel neprošla. Naopak úspěchem je možnost platit ze strukturálních fondů projekty v oblasti bydlení. Česká republika by tak mohla z evropských fondů získat prostředky na regeneraci panelových sídlišť. VYDĚLÁME, NEBO PRODĚLÁME?**

Britský návrh stanovuje strop příjmů na strukturální a kohezní politiku pro Českou republiku na úrovni 3,315 procenta HDP. Lucemburský návrh přitom původně přiznával nárok na 3,6 procenta HDP a Evropská komise dokonce počítala se čtyřmi procenty. Příspěvek z unijního rozpočtu by tak v letech 2007 až 2013 měl činit zhruba 23 miliard eur. Z toho třetina půjde přes Fond soudržnosti a dvě třetiny ze strukturálních fondů.

V současnosti má Česká republika ve zkráceném období 2004 až 2006 v rámci strukturální a kohezní politiky nárok na 2,63 miliardy eur. Při přepočtu budoucích alokací na běžné ceny vychází, že Česko si v oblasti strukturálních a kohezních fondů v budoucnu polepší na téměř pětinásobek.

Kromě toho obdrží ve stejném období čeští zemědělci 3,6 miliardy eur, převážně ve formě přímých plateb, a 2,5 miliardy dotací na rozvoj venkova. Další desítky milionů by měly přijít z přímých komunitárních programů na vědu, výzkum, školství, kulturu, podnikání a podobně. České odvody do pokladny Unie se odhadují zhruba na miliardu euro ročně. Za celé období by tedy měla dosáhnout kladná čistá pozice České republiky vůči unijnímu rozpočtu 23 miliard eur. Tedy necelých 100 miliard korun ročně.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít