Ušetřete v pravý čas

23. července 2007, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
23. července 2007, 00:00

KONSOLIDACE HYPOTÉKVzhledem k vývoji úrokových sazeb začíná být stále zajímavější možnost refinancování hypoték. V současné době se na ni specializují čtyři banky, které přechod od konkurence svým klientům zjednodušují.Letošní rok je pátým v řadě, kdy klesla cena peněz na českém trhu.

KONSOLIDACE HYPOTÉK Vzhledem k vývoji úrokových sazeb začíná být stále zajímavější možnost refinancování hypoték. V současné době se na ni specializují čtyři banky, které přechod od konkurence svým klientům zjednodušují.

Letošní rok je pátým v řadě, kdy klesla cena peněz na českém trhu. Projevilo se to snižováním úrokových sazeb většiny úvěrových produktů, tedy i hypoték. Až letos v červnu přikročila Česká národní banka k mírnému zvýšení své základní sazby, od které odvíjí většina bank úročení úvěrů. Zvedla totiž dvoutýdenní repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 2,75 procenta. Tak vysoko byla naposledy v lednu 2003, v mezidobí byla nižší. Po celé toto období se banky v oblasti hypotečních úvěrů předháněly v tom, která nabídne nižší sazbu. Vlivem toho může být úročení hypotéky uzavřené před čtyřmi pěti lety vyšší než nyní, a tudíž ve výsledku dražší.

Proto může být výhodné využít nabídky refinancování hypotéky. Na to se v současné době specializují už čtyři peněžní domy. Jsou to GE Money Bank, Bawag Bank, Volksbank a Wüstenrot hypoteční banka. Z „velké trojky“ se na tuto službu připravuje zatím zřejmě jen Komerční banka.

Podstatou refinancování je jeden základní krok. Vybraná „nová“ banka splatí hypotéku „staré“ a poskytne klientovi novou hypotéku, v níž nabídne lepší podmínky úročení.

MÉNĚ STAROSTÍ

Nejde jen o to, že klient splatí hypotéku hypotékou. To umožňují všechny banky. Podmínky jsou však většinou stejně obtížné jako při vyřízení nového úvěru - je zapotřebí znovu doložit veškeré dokumenty a zaplatit všechny poplatky.

Při využití produktu refinancované hypotéky tyto starosti odpadají. Není nutné zadat nové ocenění nemovitosti (Wüstenrot a Volksbank akceptují pouze odhady mladší šesti let), při dobré splátkové morálce většinou není nutné ani dokládat potvrzení o výši příjmů. Navíc lze tímto krokem prodloužit délku úvěru, a tím si dál snížit měsíční splátky.

POČKEJTE NA VÝROČÍ FIXACE

S převodem hypotéky je rozumné počkat na chvíli, kdy skončí období fixace, na které byla sjednána pevná úroková sazba. Pak totiž lze hypotéku předčasně splatit bez pokuty, kterou si banky jinak účtují. S přefinancováním hypotéky ale z druhé strany není rozumné čekat až do chvíle, kdy banka sama zašle oznámení o nové úrokově sazbě. To už bývá na vyřizování refinancování málo času. Je tedy zapotřebí banku požádat s předstihem.

Zajímavá je především cena refinancované hypotéky. Například GE Money Bank poskytuje hypotéku na refinancování zdarma v rámci běžné nabídky. Zbývající dvě banky v současné době nabízejí akční letní ceny.

Novinkou je vedle refinancování hypoték další produkt GE Money Bank. Ta představila možnost konsolidovat také úvěry čerpané prostřednictvím kreditních a splátkových karet nebo kontokorenty. Pro refinancování větších finančních závazků včetně hypoték nabídla konsolidaci půjček zajištěnou nemovitostí. V takovém případě lze v rámci konsolidace získat úvěr až 1,5 milionu korun. Výhodou je, že banka sama bezplatně vyřídí splacení půjček v ostatních bankách nebo splátkových společnostech.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít