USA: ČR již nefiguruje na seznamu zemí, které dostatečně neochraňují duševní vlastnictví

04. května 2010, 12:11 - <a target="_blank" href="http://www.businessinfo.cz">BusinessInfo.cz</a>
04. května 2010, 12:11

Česká republika již nefiguruje ve zprávě Úřadu nejvyššího obchodního zmocněnce USA (USTR) o ochraně a vymáhání práv k duševnímu vlastnictví ve světě. Podle ministra průmyslu a obchodu ČR Vladimíra Tošovského se jedná o jednoznačně pozitivní zprávu pro investory, kteří zvažují vstup do české ekonomiky.

Autor: Jakub Stadler

Americké úřady každoročně hodnotí na základě podnětů od podnikatelů, neziskových organizací i veřejné sféry situaci v jednotlivých zemích a označuje země s nedostatečnou ochranou práv k duševnímu vlastnictví na tzv. „Watch List“ či ve výjimečných případech tzv. „Priority Watch List“.

Česká republika byla v roce 2008 zařazena právě na seznam „Watch List“. Americké úřady reagovaly především na opakované stížnosti zástupců hudebního a filmového průmyslu na masivní prodej nelegálních hudebních a filmových nosičů na českých tržištích na hranicích s Německem a Rakouskem.

„V posledních několika letech ovšem Česká republika vykonala mnoho úspěšných kroků ke zlepšení situace a právě vyjmutí ze seznamu Watch List je toho důkazem,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa a dodal: „Svědčí o tom jak změny v legislativě, osvětová činnost, tak především skutečnost, že díky pokračující intenzivní kontrolní činností na tržnicích a tržištích v problematických regionech, včetně trvalého monitoringu některých tržnic, kleslo významným způsobem množství nabízeného zboží porušující práva k duševnímu vlastnictví.“ Je tedy možné říci, že Česká republika již není vnímána americkými úřady jako země, která připouští porušování práv k duševnímu vlastnictví, nezaručuje jejich adekvátní ochranu a nedosahuje v této oblasti žádného pokroku, což je jistě dobré vodítko pro zahraniční investory a vylepšuje to image naší země.

Základním stavebním kamenem v boji proti porušování práv k duševnímu vlastnictví se stal v roce 2007 Akční plán vlády. Nejen na základě tohoto Akčního plánu následovala řada aktivit jednotlivých resortů i aktivit vycházejících ze spolupráce resortů mezi sebou i s podnikatelskou a neziskovou sférou. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) hraje v tomto procesu velmi důležitou roli jak odbornou, tak koordinační.

Více na BusinessInfo.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít