Úrodou je elektřina

10. ledna 2008, 15:20 - Čestmír Klos
10. ledna 2008, 15:20

Největší česká solární elektrárna se do roka dvakrát rozroste

Když loni přebírala uherskohradišťská firma HiTechSolar cenu za první místo v Solární lize 2006 pro nejvýkonnější fotovoltaickou instalaci na střeše velkodrůbežárny v Opatově, nikdo z přihlížejících nemohl tušit, že po roce získá stejnou cenu stejná firma za solární instalaci více než desetkrát větší. Solární park v obci Ostrožská Lhota, složený z 3120 solárních panelů, má výkon 702 kilowattů a je schopen pokrýt celoroční spotřebu dvou set domácností. A to bez jediného gramu odpadu a bez sebemenšího vlivu na obávaný skleníkový efekt.

Slunečné století.

Jestliže se na pole místo brambor zasadí zrcadla s fotovoltaickými články, úrodou nejsou potraviny ani energetické plodiny, ale přímo elektřina. Praktické využívání energie slunce se ve starých zemích Evropské unie prudce rozbíhá už od přelomu století. Rozmach fotovoltaiky u nás však bude už navždy spojován s uplynulým rokem. Spolu s panely v Ostrožské Lhotě začaly loni dodávat elektřinu do sítě velké solární parky v šumavských Bušanovicích (693 kilowattů; EURO 16/2007), v Dubňanech (515 kilowattů) a v Úštěku-Habřině (507 kilowattů). Předchozího „rekordmana“, šedesátikilowattovou solární střechu v Opatově (EURO 24 a 28/2006), loni předstihla i instalace v Zápech (75 kilowattů) a srovnání s ní snesou i nové samonatáčecí solární panely v Rokytnici nad Jizerou (32 kilowattů).
Tato lavina velkých solárních elektráren doslova vymetla z první desítky pět dosud velmi uctívaných dvacetikilowattových pionýrských instalací na střechách českých a moravských univerzit. Prvních deset velkých solárních elektráren představuje 90 procent výkonu všech fotovoltaických článků zmapovaných v Česku Solární ligou.

Přátelská konkurence.

Sladkým tajemstvím Solární ligy je, že největší fotovoltaický gigant v ČR, postavený v Jaroslavicích na Znojemsku, nestačil včas ukončit zkušební provoz a nemohl se zúčastnit soutěže. Má výkon 900 kilowattů a v solárním TOP 10 by byl suverénně první. Investorem je společnost Energy 21, která chce po spuštění parku v Jaroslavicích ještě letos dostavět další dvě velké solární elektrárny.
Jenže ani HiTechSolar nespí a svůj letos vítězný solární park v Ostrožské Lhotě rozšiřuje o druhou etapu. Do provozu by měla být uvedena v dubnu a výkon první české solární elektrárny překročí megawattovou hranici. Výkon 1,6 megawattu je pro ostatní podnikatele velkou výzvou, protože výstavba ještě větší elektrárny není nijak nemožná.
„To, že jsme první a ještě nějaký čas budeme největší, nás samozřejmě těší. Ale není to rozhodující. Ostatní investoři solárních elektráren nejsou našimi konkurenty. Naší konkurencí jsou kouřící elektrárny a Temelín,“ poznamenává jednatel společnosti HiTechSolar Vladimír Mléčka. I když ta konkurence je zatím dost nerovná.

Příznivý skleníkový účet.

Co však způsobilo, že se výkony solárních elektráren tak rychle zvýšily z několika málo kilowattů na jednotky megawattů, tedy skoro tisíckrát? Nepochybně to umožnil český zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie z roku 2005. A zaručená výkupní cena 13,46 koruny za kilowatthodinu, která se sice může pro nové projekty v následujícím roce snížit, ale maximálně o pět procent vůči předchozí hodnotě. Zato u fotovoltaiky v provozu se cena každý rok o dvě až čtyři procenta zvyšuje. Přičemž doba, pokud bude stát garantovat tento způsob výkupu, se prodloužila z patnácti na dvacet let.
„Také stoupla důvěra bank v poskytování dlouhodobých úvěrů. Banky už berou v úvahu, že toto podnikání má nadprůměrné garance. Nečekáme už jako dřív na dotaci. Elektrárnu lze postavit s běžným komerčním úvěrem, a tak to děláme,“ zdůrazňuje Mléčka. Rozsah první etapy solárního parku v Ostrožské Lhotě byl limitován velikostí dotace. U druhé už jen velikostí vlastního pozemku, takže může být o 200 kilowattů výkonnější. „První etapu jsme s pomocí dotace budovali sami. Pro druhou jsme s dalšími dvěma investory zřídili účelovou společnost Solinvest, v níž máme každý třetinový podíl,“ uvádí jednatel HiTechSolaru Mléčka.
Na závěr zdůrazňuje: „Kdosi stále tvrdí, že solární panely nestačí pokrýt ani energii potřebnou na jejich výrobu. Není to pravda. Už na přelomu století vracely až devětkrát více energie. Při současné velkovýrobě panelů bude poměr ještě lepší.“

Popisek: Solární rekordman. Fotovoltaická elektrárna v Ostrožské Lhotě je nejen největším solárním dodavatelem do elektrické sítě, ale byla i postavena s nejnižšími průměrnými náklady na instalovaný výkon.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít