Úředník jako investor

29. května 2012, 12:19 - Ondřej Hergesell
29. května 2012, 12:19

MPO vybírá správce speciálního fondu, prostřednictvím kterého bude investovat do začínajících firem. Napumpuje do nich přes 1,3 miliardy korun

Pokud vy nebo někdo ve vašem okolí vlastní začínající firmu či podnikatelský projekt se zajímavým a inovativním byznysem, čtěte pozorně. Letos na podzim by se totiž měl rozeběhnout nový investiční fond, který bude investovat řádově stovky tisíc eur do perspektivních českých firem. Kapitálově do nich vstoupí, vloží peníze do projektu a po několika letech podíl zase prodá. Výjimečnost tohoto fondu, tedy Českého rozvojového uzavřeného investičního fondu (ČRUIF), jak se oficiálně jmenuje, spočívá v tom, že jeho zřizovatelem a stoprocentním majitelem je český stát, konkrétně ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). „Česká republika je z pohledu rizikového kapitálu na předposledním místě v EU. Chtěli jsme tento segment trhu nastartovat, a především podpořit české firmy s potenciálem růstu a možnou expanzí do zahraničí. Často mají produkty s nadnárodním přesahem, ale banky je nechtějí kvůli většímu riziku financovat. Proto jsme založili takzvaný seed fond, pro nějž nyní hledáme správce,“ vysvětluje Petr Očko, sekční ředitel MPO pro fondy EU, výzkum a vývoj.

Místo na 125 investic

Právě z evropských fondů, konkrétně z OPPI (Operační program Podnikání a inovace), má pocházet valná část prostředků, které stát prostřednictvím ČRUIF nalije do začínajících a růstově zajímavých firem. Do roku 2015 by z OPPI ministerstvo mohlo čerpat přes 45 milionů eur, přes 1,1 miliardy korun. „Jako u přímých dotací firmám i zde dodržíme patnáctiprocentní spoluúčast státu, tedy spolufinancování z rozpočtu MPO,“ vypočítává Očko. Celkově by tedy ČRUIF měl během letoška a následujících tří let odkoupit podíly v českých firmách za více než 1,3 miliardy korun. Ministerstvo odhaduje, že celkový počet investic by se mohl pohybovat kolem 125. „Asi pětina z nich poputuje do firem v takzvané seed fázi, tedy opravdu začínajících subjektů. Výše majetkového vstupu by se měla pohybovat ve statisících eur, maximálně jednotek milionů korun,“ předpokládá Očko. Druhá část investiční strategie počítá s přibližně 80 investicemi do tzv. early stage firem, tedy takových, které již mají hotový, zajímavý produkt, ale schází jím dostatek peněz pro uplatnění v zahraničí. U těchto firem by měla investice dosáhnout maximálně 1,5 milionu eur, tedy zhruba 37 milionů korun. „Na tyto dvě skupiny, které mají problém dosáhnout na investici od fondů rizikového kapitálu či andělských investorů – protože se jim to kvůli velikosti často nevyplatí – máme vyhrazeno přes 30 milionů eur,“ vysvětluje sekční ředitel MPO.

Úředníci rozhodovat nebudou

ČRUIF myslí i na zavedené firmy, které mají více než pětiletou historii, takzvané later stage subjekty. „Počítáme s tím, že do zhruba dvaceti společností nalijeme maximálně 22 milionů eur. Horní hranice majetkového vstupu je omezena dvěma a půl milionu eur ročně,“ říká Očko. ČRUIF, který bude spravován nezávislým subjektem, znalým fungování českého investičního trhu, bude u early stage a later stage firem hledat koinvestory ze soukromé sféry, kteří půjdou do investice společně se státním fondem. „V případě early stage investic by měl být podíl soukromého investora přinejmenším 30procentí, u větších firem poloviční,“ vyvrací Očko obavy z toho, že by ČRUIF investoval státní peníze do neperspektivních projektů.
Stejně tak sekční ředitel MPO vylučuje jakékoli podezření z možné manipulace se státními, respektive evropskými penězi – ať již záměrnou či kvůli nekompetentnosti úředníků při rozhodování o investicích. „ČRUIF je maximálně transparentní a důvěryhodný typ fondu. Jeho správa navíc bude plně svěřena do rukou odborníků, nikoliv úředníků. MPO bude mít jen kontrolní roli v podobě dvou členů investičního výboru ČRUIF, o jednotlivých investicích úředníci rozhodovat nebudou,“ vysvětluje Očko.

Miliarda pro vyprahlý trh

Investor Ondřej Bartoš z firmy Credo Ventures, kritik státního seed fondu, se obává, že příliv nových peněz sice venture kapitálovému odvětví přiláká pozornost, ale z dlouhodobého pohledu ho může zničit. „Stát ve spolupráci s EU zkrátka nalije na vyprahlý trh raného financování přes miliardu korun a my to nebudeme moci příliš ovlivnit. Klíčovou otázkou je, jak se peníze nakonec využijí, kde skončí a zda to trhu pomůže, nebo ne,“ soudí Bartoš. Očko je přesvědčen, že Bartoše i další investory nakonec přesvědčí, že do investic půjdou společně s ČRUIF. „Žádný investor, kterému jsem model fungování seed fondu vysvětlil, mi neřekl, že by ho to nezajímalo,“ věří. MPO nedávno vyhlásilo výběrové řízení na správce fondu, který se bude o svěřené peníze starat – bude vyhledávat potenciálně zajímavé firmy, bude do nich majetkově vstupovat a ve správný okamžik podíly zase prodá. Za to bude také odměněn. „Předpokládáme, že přibližně polovina odměny správci fondu bude takzvané success fee, tedy výkonnostní odměna podle úspěšnosti zhodnocení investovaných peněz,“ dodává Očko.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít