Úředníci zaspali, nyní orodují

11. prosince 2008, 00:00 - Jiří Němeček
11. prosince 2008, 00:00

Evropská unie změnila pravidla pro čerpání dotací, a řada měst a obcí tak přijde o peníze na čističky.

Česká byrokracie se na poslední chvíli probrala a hledá cestičky, jak Brusel obměkčit.

Vláda v těchto dnech horečně shání argumenty, které by Bruselu vysvětlily, proč Česko do dvou let nezvládne vybudovat čističky a kanalizaci ve všech obcích nad dva tisíce obyvatel. A kdo to nedokáže, bude podle dosud platných pravidel odstřižen od evropských dotací.

„Stát to i přes naše upozorňování prostě podcenil. Můžeme jen držet palce, aby to byrokratům vyšlo,“ řekl Profitu jeden z nespokojených starostů z Moravy. A v čem je problém? V obcích, které mají smlouvy s vodárenskými provozovateli uzavřeny na období přesahující konec roku 2022, není možné na projekty čerpat evropské peníze. Velké problémy bude mít 13 větších aglomerací a hlavní město Praha. Jen ta na výstavbu čistírny odpadních vod potřebuje zhruba 11 miliard korun. Problémy se ovšem podle materiálu ministerstva životního prostředí očekávají také v obcích, ve kterých je na kanalizaci napojeno méně než 85 procent obyvatel.

Méně a ještě méně

Původně mohla města od Evropské unie na vodárenské projekty dostat až 85 procent finančních prostředků. V loňském roce se však pravidla zpřísnila. Na původní poměr financování mají nově dosáhnout jen města a obce, které mají smlouvu s vodohospodářským podnikem nejdéle do roku 2015. Obce se smlouvou, která končí mezi lety 2015 a 2020, budou moci čerpat necelé dvě třetiny nákladů, obce se smlouvou do roku 2022 si mohou říci o ještě menší dotace.

„Nic ale není ztraceno,“ uklidňuje obce vicepremiér pro evropské záležitosti Alexander Vondra. Evropská komise je prý připravena český problém řešit. Chce ale znát nejen důvody prodlení, ale i faktický plán řešení. Česko se tak bude muset nejspíš spolehnout na mnohem menší dotace a víc hledat investiční prostředky v domácích zdrojích.

Možnosti jsou pro města v podstatě jen dvě – použít peníze z běžných rozpočtů v daném roce, nebo se zadlužit u komerčních bankovních domů. To samozřejmě zatíží právě obce, které se před časem dlouhodobými smlouvami s vodohospodářskými společnostmi snažily minimalizovat náklady.

Zemědělství přebírá štafetu

Úkolem „umluvit“ Brusel byl pověřen ministr zemědělství Petr Gandalovič. Nevděčný úkol přebral po ministerstvu životního prostředí. Podle analýzy tohoto rezortu chybí k profinancování „jen“ něco málo přes 14 miliard korun. Ministerstvo zemědělství ovšem odhaduje, že na dobudování systému čištění odpadních vod je třeba 44,4 miliardy korun. Z této částky by 29,3 miliardy korun mělo jít na výstavbu čističek, zbylých 15,1 miliardy na kanalizaci.

Rozhodující část nákladů na dokončení čističek by měl pokrýt operační program Životní prostředí. Z celkových prostředků tohoto programu jde na splnění evropských norem na čištění odpadních vod zhruba jedna třetina. Celkem se tak českým obcím nabízí v optimálním případě přes 5,2 miliardy eur (přes 130 miliard korun).

Na dostavbu čističek a kanalizací by měla směřovat také část úvěru od Evropské investiční banky ve výši tří miliard korun. Jeho přijetí už sice schválila česká vláda, musí je ale posvětit i sněmovna, a to ještě na současné prosincové schůzi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít