Úředníci zaspali, nyní orodují

11. prosince 2008, 00:00 - Jiří Němeček
11. prosince 2008, 00:00

Evropská unie změnila pravidla pro čerpání dotací, a řada měst a obcí tak přijde o peníze na čističky.

Česká byrokracie se na poslední chvíli probrala a hledá cestičky, jak Brusel obměkčit.

Vláda v těchto dnech horečně shání argumenty, které by Bruselu vysvětlily, proč Česko do dvou let nezvládne vybudovat čističky a kanalizaci ve všech obcích nad dva tisíce obyvatel. A kdo to nedokáže, bude podle dosud platných pravidel odstřižen od evropských dotací.

„Stát to i přes naše upozorňování prostě podcenil. Můžeme jen držet palce, aby to byrokratům vyšlo,“ řekl Profitu jeden z nespokojených starostů z Moravy. A v čem je problém? V obcích, které mají smlouvy s vodárenskými provozovateli uzavřeny na období přesahující konec roku 2022, není možné na projekty čerpat evropské peníze. Velké problémy bude mít 13 větších aglomerací a hlavní město Praha. Jen ta na výstavbu čistírny odpadních vod potřebuje zhruba 11 miliard korun. Problémy se ovšem podle materiálu ministerstva životního prostředí očekávají také v obcích, ve kterých je na kanalizaci napojeno méně než 85 procent obyvatel.

Méně a ještě méně

Původně mohla města od Evropské unie na vodárenské projekty dostat až 85 procent finančních prostředků. V loňském roce se však pravidla zpřísnila. Na původní poměr financování mají nově dosáhnout jen města a obce, které mají smlouvu s vodohospodářským podnikem nejdéle do roku 2015. Obce se smlouvou, která končí mezi lety 2015 a 2020, budou moci čerpat necelé dvě třetiny nákladů, obce se smlouvou do roku 2022 si mohou říci o ještě menší dotace.

„Nic ale není ztraceno,“ uklidňuje obce vicepremiér pro evropské záležitosti Alexander Vondra. Evropská komise je prý připravena český problém řešit. Chce ale znát nejen důvody prodlení, ale i faktický plán řešení. Česko se tak bude muset nejspíš spolehnout na mnohem menší dotace a víc hledat investiční prostředky v domácích zdrojích.

Možnosti jsou pro města v podstatě jen dvě – použít peníze z běžných rozpočtů v daném roce, nebo se zadlužit u komerčních bankovních domů. To samozřejmě zatíží právě obce, které se před časem dlouhodobými smlouvami s vodohospodářskými společnostmi snažily minimalizovat náklady.

Zemědělství přebírá štafetu

Úkolem „umluvit“ Brusel byl pověřen ministr zemědělství Petr Gandalovič. Nevděčný úkol přebral po ministerstvu životního prostředí. Podle analýzy tohoto rezortu chybí k profinancování „jen“ něco málo přes 14 miliard korun. Ministerstvo zemědělství ovšem odhaduje, že na dobudování systému čištění odpadních vod je třeba 44,4 miliardy korun. Z této částky by 29,3 miliardy korun mělo jít na výstavbu čističek, zbylých 15,1 miliardy na kanalizaci.

Rozhodující část nákladů na dokončení čističek by měl pokrýt operační program Životní prostředí. Z celkových prostředků tohoto programu jde na splnění evropských norem na čištění odpadních vod zhruba jedna třetina. Celkem se tak českým obcím nabízí v optimálním případě přes 5,2 miliardy eur (přes 130 miliard korun).

Na dostavbu čističek a kanalizací by měla směřovat také část úvěru od Evropské investiční banky ve výši tří miliard korun. Jeho přijetí už sice schválila česká vláda, musí je ale posvětit i sněmovna, a to ještě na současné prosincové schůzi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Na Audi RS Q5 už čekat nemusíte. K dispozici je SQ5…
Retro na neděli: Ford GT40 vznikl jako pomsta značce Ferrari
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Technologie
Až přijdou těžaři. Zásoby lithia v Krušných horách jsou velké, ruda ale není vydatná
První 120Hz 4K monitor je tu. S nižším rozlišením umí i 480 Hz a vyrábí ho dva nadšenci
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít