Úředníci si povolují opasky

04. srpna 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
04. srpna 2003, 00:00

Snahu vlády šetřit nabourávají sami státní úředníci. Audit, který si v souvislosti s reformou zadalo ministerstvo financí, ukazuje, že rezorty zajímá, kolik peněz dostanou přiděleno, a ne to, zda je vynakládají účelně.Všichni ministři se tváří, že jsou pro utahování opasků.

Snahu vlády šetřit nabourávají sami státní úředníci. Audit, který si v souvislosti s reformou zadalo ministerstvo financí, ukazuje, že rezorty zajímá, kolik peněz dostanou přiděleno, a ne to, zda je vynakládají účelně.

Všichni ministři se tváří, že jsou pro utahování opasků. Zastavit by se ale mělo před dveřmi jejich úřadu. S vidinou rozpočtových škrtů ve státní správě údajně někteří členové vlády na prvních jednáních o státním rozpočtu na příští rok raději své požadavky nadsadili, aby předpokládaný dopad restrikcí na jejich rezort byl co nejméně bolestivý. Není proto divu, že ministerstvo financí ve zprávě, kterou minulý týden projednala vláda, konstatuje, že peníze se vynakládají, aniž by se úředníci zajímali o to, zda veřejnost tyto služby potřebuje. Zmapovat celou oblast výdajů státního rozpočtu měly proto výdajové audity, které na jaře zpracovávaly jednotlivé rezorty. Ty měly zjistit, jakou návratnost vložených prostředků přinášejí konkrétní programy, a zda jsou vůbec veřejností poptávány. V důsledku by mělo dojít k restrikci těch výdajových položek, které nepřinášejí žádný či minimální užitek. Nový způsob rozpočtování by se měl objevit již v návrhu státního rozpočtu na příští rok a ve střednědobém rozpočtovém plánování vlády až do roku 2006, kdy končí její mandát.

Ministerstva plýtvají

Podle ministerstva financí lze u každého programu, u každého výdaje spočítat jeho efektivitu, což se ale bohužel na jednotlivých rezortech příliš neděje. Rozhodování o dotacích, příspěvcích či veřejných zakázkách totiž vždycky dává do rukou možnost rozhodovat o reálné politické síle, která se skrývá ve voličském potenciálu. Plýtvání prostředky z veřejných rozpočtů konstatuje ve svých kontrolních závěrech opakovaně i Nejvyšší kontrolní úřad. Ten se v poslední době zaměřil mimo jiné i na kontroly programů, které patří do oblasti hospodářské politiky vlády. Nesrovnalosti zjistil u všech vládních hitů na podporu ekonomiky a podnikání, ať již se jedná o investiční pobídky, programy na podporu malého a středního podnikání či výstavbu průmyslových zón. Nespokojeni s nabízenými programy jsou i sami podnikatelé. O změnách náplně a redukci počtu jednotlivých programů na podporu malého a středního podnikání jednal předseda Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek již s ministrem Jiřím Rusnokem hned po loňských volbách. Současných programů na podporu malého a středního podnikání je okolo dvaceti, některé se překrývají, jiné naopak navzájem vylučují. Objem přidělených prostředků na řadu programů se přitom pohybuje v řádu statisíců korun, což sotva pokryje jejich zadministrování. Na rozdíl od MPO, které již v rozpočtu na příští rok hodlá provést určitou redukci výdajů, některé jiné rezorty se k otázce zvýšení efektivity výdajů a přehodnocení priorit staví zatím vlažně. O tom, zda ministr financí nakonec uspěje se svou snahou přeorientovat státní výdaje na skutečné potřeby občanů, tak nerozhodne jenom jeho dobrý úmysl, ale především vůle a ochota jeho vládních kolegů.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít