Úředníci bannerové reklamě příliš nerozumějí

27. srpna 2007, 00:00 - admin
27. srpna 2007, 00:00

LUBOMÍR KEREPECKÝ, SOUDNÍ ZNALEC:Podle soudního znalce Lubomíra Kerepeckého je ve své podstatě internetová reklama jako každá jiná. Jenomže úředníci finančních úřadů často nerozumějí jejím specifikám.Je vytisknutý přehled rozesílaných bannerů a vytištěný přehled nabídek dostatečným důkazem provedené služby?

LUBOMÍR KEREPECKÝ, SOUDNÍ ZNALEC: Podle soudního znalce Lubomíra Kerepeckého je ve své podstatě internetová reklama jako každá jiná. Jenomže úředníci finančních úřadů často nerozumějí jejím specifikám. Je vytisknutý přehled rozesílaných bannerů a vytištěný přehled nabídek dostatečným důkazem provedené služby?

Bannerová reklama je ve své podstatě spojením reklamní služby a telekomunikační služby. U běžné tištěné reklamy málokdo zpochybní, zda plakát u silnice byl nebo nebyl vylepen. Stačí doložit, že plocha byla pronajata a plakát vytištěn. U telekomunikačního operátora dostáváme výpis za provolané minuty, za poplatek můžeme mít i přesný výpis přijatých a uskutečněných volání, a tento výpis rovněž není obvykle finančními úřady zpochybňován.

Existuje v zákoně nějaká norma, která by přikazovala zadavateli, v jaké formě má být uložen výpis z internetové reklamy?

Tak, jako není žádná norma, v jaké formě má telekomunikační operátor vytvořit přehled přijatých a uskutečněných volání, tak mi není známa žádná norma, jež stanovuje formu a obsah statistik bannerové reklamy. Dokonce zákony ani nenařizují subjektům požadovat na straně objednatele a naopak dodávat na straně dodavatele jakýkoliv důkaz o provedení těchto služeb.

Jaké důkazy může zadavatel internetové reklamy předložit při daňové kontrole? Prezentace zveřejňované na internetu nelze pro jejich nehmotnou a ze své podstaty dočasnou povahu prokazovat přímým vstupem na internet. V případě pochybnosti o relevantnosti statistik bannerové reklamy lze reklamu prokazovat důkazy, jako například, zda uvedené domény, případně e-mailové adresy existovaly, či mohly existovat. V případě potřeb zpřesnění důkazu může být dále prokazováno, zda subjekt-dodavatel, který vytvořil statistiku, existuje či existoval, rovněž tak, zda existuje či existovala budova, server a doména, na níž byla bannerová reklama umístěna. Jakým způsobem mohou daňoví kontroloři hodnotit cenu bannerové reklamy?**

V obdobných kauzách je často diskutována právě cena a její relevantnost. Cena za umístění bannerů je čistě tržní. Umístění na server, který není navštěvován, nemá pro inzerenta žádnou cenu, a pak jakákoliv číselná cena je irelevantní a neakceptovatelná. Umístění reklamy na takovýto server nepřinese očekávaný efekt. Naopak umístění reklamy na servery s velkou návštěvností je z hlediska reakce těchto uživatelů velmi efektivní, a proto bývá zpoplatňováno značně. Cena je dána poptávkou a nabídkou, nebo se tvoří aukcí volných míst na stránkách serverů či jinými způsoby, tedy čistě tržně. Adekvátnost ceny tedy nelze zcela jednoznačně posoudit. Rovněž návštěvnost serverů se může v průběhu času různě měnit, třeba vlivem konkurence. To potom změní poměry cen jednotlivých serverů. Výběr reklamního serveru a akceptace ceny je dána i finančními možnostmi inzerenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
Auta
Retro na neděli: Dixi DA-1 3/15 slaví 90 let jako vůbec…
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Technologie
Šestnáctijádro Intel Core i9-7960X by mohlo mít frekvenci 2,5 GHz, našlo se v Geekbench
Archos 50 Saphir: odolný obrněnec s velkým akumulátorem (recenze)
AMD neotevře kód své analogie Intel ME. Secure Processor zůstane „blackboxem“
Mapy.cz pro Android jsou kompletně offline včetně plánování tras
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka vyhnout
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít