Úředníci bannerové reklamě příliš nerozumějí

27. srpna 2007, 00:00 - admin
27. srpna 2007, 00:00

LUBOMÍR KEREPECKÝ, SOUDNÍ ZNALEC:Podle soudního znalce Lubomíra Kerepeckého je ve své podstatě internetová reklama jako každá jiná. Jenomže úředníci finančních úřadů často nerozumějí jejím specifikám.Je vytisknutý přehled rozesílaných bannerů a vytištěný přehled nabídek dostatečným důkazem provedené služby?

LUBOMÍR KEREPECKÝ, SOUDNÍ ZNALEC: Podle soudního znalce Lubomíra Kerepeckého je ve své podstatě internetová reklama jako každá jiná. Jenomže úředníci finančních úřadů často nerozumějí jejím specifikám. Je vytisknutý přehled rozesílaných bannerů a vytištěný přehled nabídek dostatečným důkazem provedené služby?

Bannerová reklama je ve své podstatě spojením reklamní služby a telekomunikační služby. U běžné tištěné reklamy málokdo zpochybní, zda plakát u silnice byl nebo nebyl vylepen. Stačí doložit, že plocha byla pronajata a plakát vytištěn. U telekomunikačního operátora dostáváme výpis za provolané minuty, za poplatek můžeme mít i přesný výpis přijatých a uskutečněných volání, a tento výpis rovněž není obvykle finančními úřady zpochybňován.

Existuje v zákoně nějaká norma, která by přikazovala zadavateli, v jaké formě má být uložen výpis z internetové reklamy?

Tak, jako není žádná norma, v jaké formě má telekomunikační operátor vytvořit přehled přijatých a uskutečněných volání, tak mi není známa žádná norma, jež stanovuje formu a obsah statistik bannerové reklamy. Dokonce zákony ani nenařizují subjektům požadovat na straně objednatele a naopak dodávat na straně dodavatele jakýkoliv důkaz o provedení těchto služeb.

Jaké důkazy může zadavatel internetové reklamy předložit při daňové kontrole? Prezentace zveřejňované na internetu nelze pro jejich nehmotnou a ze své podstaty dočasnou povahu prokazovat přímým vstupem na internet. V případě pochybnosti o relevantnosti statistik bannerové reklamy lze reklamu prokazovat důkazy, jako například, zda uvedené domény, případně e-mailové adresy existovaly, či mohly existovat. V případě potřeb zpřesnění důkazu může být dále prokazováno, zda subjekt-dodavatel, který vytvořil statistiku, existuje či existoval, rovněž tak, zda existuje či existovala budova, server a doména, na níž byla bannerová reklama umístěna. Jakým způsobem mohou daňoví kontroloři hodnotit cenu bannerové reklamy?**

V obdobných kauzách je často diskutována právě cena a její relevantnost. Cena za umístění bannerů je čistě tržní. Umístění na server, který není navštěvován, nemá pro inzerenta žádnou cenu, a pak jakákoliv číselná cena je irelevantní a neakceptovatelná. Umístění reklamy na takovýto server nepřinese očekávaný efekt. Naopak umístění reklamy na servery s velkou návštěvností je z hlediska reakce těchto uživatelů velmi efektivní, a proto bývá zpoplatňováno značně. Cena je dána poptávkou a nabídkou, nebo se tvoří aukcí volných míst na stránkách serverů či jinými způsoby, tedy čistě tržně. Adekvátnost ceny tedy nelze zcela jednoznačně posoudit. Rovněž návštěvnost serverů se může v průběhu času různě měnit, třeba vlivem konkurence. To potom změní poměry cen jednotlivých serverů. Výběr reklamního serveru a akceptace ceny je dána i finančními možnostmi inzerenta.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít