ÚŘADY BUDOU TOLEROVAT CHYBY V PŘIZNÁNÍ K DPH

31. ledna 2005, 00:00 - admin
31. ledna 2005, 00:00

Hospodářská komora Ministerstvo financí ve středu 26. ledna, tedy první den po ukončení podávání daňového přiznání k dani z přidané hodnoty za prosinec 2004, vydalo metodický pokyn pro finanční úřady. Díky němu budou tolerovány případné chyby, jichž se podnikatelé mohli dopustit po překotném přijetí zákona o dani z přidané hodnoty těsně před vstupem České republiky do Evropské unie.

**Hospodářská komora

Ministerstvo financí ve středu 26. ledna, tedy první den po ukončení podávání daňového přiznání k dani z přidané hodnoty za prosinec 2004, vydalo metodický pokyn pro finanční úřady. Díky němu budou tolerovány případné chyby, jichž se podnikatelé mohli dopustit po překotném přijetí zákona o dani z přidané hodnoty těsně před vstupem České republiky do Evropské unie. Novela zákona o DPH byla kvůli pozdě zahájenému projednávání a následným průtahům schválena jen několik dní před 1. květnem 2004, tedy dnem, kdy vstupovala v platnost.

„Hospodářská komora České republiky tento krok velmi kritizovala. Podnikatelé do poslední chvíle nevěděli, jaké změny nová legislativa přinese. Požadovali jsme proto vydání metodického pokynu, který by následné chyby firem toleroval. Problém byl také v tom, že zákon o DPH, respektive jeho úprava, která platila od května do konce roku 2004, kdy byl opět novelizován, obsahoval mnoho chyb a nejasností,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Hospodářská komora se nespokojila s příslibem ministerstva financí, že případné nedostatky v daňových přiznáních k dani z přidané hodnoty budou tolerovány. Požadovala vydat písemný pokyn. „Rozuměl jsem argumentu ministerstva vydat tento pokyn až po posledním možném dni k odevzdání daňových přiznání k DPH za prosinec. Jistě by se našly firmy, které by se snažily této předepsané tolerance zneužít,“ říká Drábek.

Podle jeho slov zajistí písemné stvrzení příslibu ministerstva financí shovívavost vůči případným chybám podnikatelů i pro kontroly finančních úřadů, které mohou probíhat i více než tři roky zpětně. Pouze slovní doporučení by takovou váhu nemělo a ochranu nezajistilo. Podle metodického pokynu ministerstva financí bude odpuštěno příslušenství daně v období od prvního května do konce roku 2004, jinými slovy bude při případném pochybení doměřena daň, odpuštěny ale budou penále, pokuty a úroky z prodlení.

Hospodářská komora dlouhodobě kritizuje přijímání zákonů jen několik dnů či týdnů před nabytím jejich účinnosti. Problém se týká především novelizací daňové legislativy. „Chceme se na nové zákony připravit, abychom se jimi mohli řídit. Za pár dní není možné změnit software a vyškolit zaměstnance. Pokud není zákon vyhlášen s dostatečným předstihem před jeho účinností, budeme i v dalších případech požadovat toleranci metodických chyb při kontrolách alespoň šest měsíců od vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů,“ doplnil Drábek.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít