ÚŘADY BUDOU TOLEROVAT CHYBY V PŘIZNÁNÍ K DPH

31. ledna 2005, 00:00 - admin
31. ledna 2005, 00:00

Hospodářská komora Ministerstvo financí ve středu 26. ledna, tedy první den po ukončení podávání daňového přiznání k dani z přidané hodnoty za prosinec 2004, vydalo metodický pokyn pro finanční úřady. Díky němu budou tolerovány případné chyby, jichž se podnikatelé mohli dopustit po překotném přijetí zákona o dani z přidané hodnoty těsně před vstupem České republiky do Evropské unie.

**Hospodářská komora

Ministerstvo financí ve středu 26. ledna, tedy první den po ukončení podávání daňového přiznání k dani z přidané hodnoty za prosinec 2004, vydalo metodický pokyn pro finanční úřady. Díky němu budou tolerovány případné chyby, jichž se podnikatelé mohli dopustit po překotném přijetí zákona o dani z přidané hodnoty těsně před vstupem České republiky do Evropské unie. Novela zákona o DPH byla kvůli pozdě zahájenému projednávání a následným průtahům schválena jen několik dní před 1. květnem 2004, tedy dnem, kdy vstupovala v platnost.

„Hospodářská komora České republiky tento krok velmi kritizovala. Podnikatelé do poslední chvíle nevěděli, jaké změny nová legislativa přinese. Požadovali jsme proto vydání metodického pokynu, který by následné chyby firem toleroval. Problém byl také v tom, že zákon o DPH, respektive jeho úprava, která platila od května do konce roku 2004, kdy byl opět novelizován, obsahoval mnoho chyb a nejasností,“ vysvětluje prezident Hospodářské komory ČR Jaromír Drábek.

Hospodářská komora se nespokojila s příslibem ministerstva financí, že případné nedostatky v daňových přiznáních k dani z přidané hodnoty budou tolerovány. Požadovala vydat písemný pokyn. „Rozuměl jsem argumentu ministerstva vydat tento pokyn až po posledním možném dni k odevzdání daňových přiznání k DPH za prosinec. Jistě by se našly firmy, které by se snažily této předepsané tolerance zneužít,“ říká Drábek.

Podle jeho slov zajistí písemné stvrzení příslibu ministerstva financí shovívavost vůči případným chybám podnikatelů i pro kontroly finančních úřadů, které mohou probíhat i více než tři roky zpětně. Pouze slovní doporučení by takovou váhu nemělo a ochranu nezajistilo. Podle metodického pokynu ministerstva financí bude odpuštěno příslušenství daně v období od prvního května do konce roku 2004, jinými slovy bude při případném pochybení doměřena daň, odpuštěny ale budou penále, pokuty a úroky z prodlení.

Hospodářská komora dlouhodobě kritizuje přijímání zákonů jen několik dnů či týdnů před nabytím jejich účinnosti. Problém se týká především novelizací daňové legislativy. „Chceme se na nové zákony připravit, abychom se jimi mohli řídit. Za pár dní není možné změnit software a vyškolit zaměstnance. Pokud není zákon vyhlášen s dostatečným předstihem před jeho účinností, budeme i v dalších případech požadovat toleranci metodických chyb při kontrolách alespoň šest měsíců od vyhlášení zákona ve Sbírce zákonů,“ doplnil Drábek.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít