Úprk z Káhiry

16. května 2011, 19:29 - Tomáš Plhoň
16. května 2011, 19:29

Problémy Egypta vyhnaly ze země nadnárodní koncerny. Ty by mohly zamířit i do Česka

Nepokoje, které poslední půlrok sužují Egypt, nevyhnaly z křesla jenom Mubaraka a jeho vládu. Dalším, kdo během lednového povstání a následné přechodné vlády armádní junty utržil četné šrámy, je mezinárodní byznys. Globální koncerny během posledních měsíců hojně omezují operace, které v uplynulých letech v rámci offshorových investic rozjely. „Během krátké chvíle Egypt utrpěl nejen obrovské finanční ztráty, ale přišel také o dobré jméno země, která je zajímavá a bezpečná pro podnikání. Revoluce v Egyptě a nepokoje v Tunisku značně zhoršují rating nejen těchto zemí, ale také celého regionu severní Afriky a Blízkého východu,“ řekla týdeníku EURO Marta Kaczmarek, konzultantka společnosti LinkLeaders, která pomáhá mezinárodním firmám se zakládáním místních poboček, a dlouhodobě tak tento trh sleduje. Mezi firmami, které postupně utlumují svoji činnost v zemi na Nilu, figurují velmi zvučná jména. BMW, Microsoft, Vodafone nebo Wipro, to je jen část z těch, pro které rizika na severu Afriky překročila únosnou míru.

Z vrcholu na dno

Egypt přitom rozhodně má o co přijít. Dnes už se něco takového možná zdá jako pohádka, ale ještě nedávno byla země hodnocena jako jedna z nejatraktivnějších investičních lokalit na světě. Poměrně zkušení specialisté, hojně rozšířená znalost angličtiny mezi obyvateli a velmi nízká cena práce v minulosti lákaly firmy k otevírání poboček, či dokonce regionálních center právě zde. Ne náhodou pasovala Evropská outsourcingová asociace Egypt na nejlepší investiční destinaci loňského roku. Revoluce ale všechno změnila. „Je těžké odhadnout, kdy v zemi zase začneme s produkcí. Musíme počkat, jak se bude situace dál vyvíjet,“ uvedla v prohlášení mnichovská automobilka BMW, když z Egypta odvolala všechny německé pracovníky. Její egyptská pobočka přitom vyráběla 1800 vozů ročně, kromě jiného také známé modely X3 a X1.
„Služby, které jako společnost poskytujeme pro celý region – především call centra – byly z valné většiny přemístěny do jiných lokací. Nadále budeme vyhodnocovat dopad tamější situace,“ prohlásili zase v písemném oznámení zástupci společnosti Microsoft. Ta je jednou ze 120 společností, které se v posledních letech usadily v takzvané Smart Village, jakési obdobě Silicon Valley na okraji Káhiry. Zde byl Microsoft jednoznačně největší usídlenou firmou. Její pobočka tu obstarávala celosvětovou podporu známé konzole Xbox.

Přijdou k nám?

Události v severní Africe, které se následně přelily do dalších částí arabského světa, nejsou přitom ani zdaleka izolovaným vývojem. Podle některých názorů mohly spustit dalekosáhlé změny na globální investiční mapě. Většina výše uvedených firem se totiž vrátila zpátky do Evropy. „Tyto společnosti přesunuly své zaměstnance a většinu svých strategických procesů na méně riziková místa, většinou do Evropy. První čtvrtletí letošního roku přetvořilo globální byznys v odvětví služeb. Investoři se stahují do bezpečnějších částí světa, upevňují tím své strategie diverzifikace rizik,“ říká Marta Kaczmarek. Kdo z toho paradoxně může těžit, jsou země střední a východní Evropy, včetně Česka. Zdejší země jsou hodnoceny relativně dobře, navíc stále vynikají levnější pracovní silou než vyspělá část světa. „Česko tím může získat. Již nyní jsou jednou z nejdůležitějších lokalit v oblasti moderních služeb pro podnikatele, především v rámci informačně-technologických projektů,“ řekl týdeníku EURO Rafal Drygala, ředitel společnosti Infosys BPO. Ta se zaměřuje na poradenství v oblasti outsourcingu.
„Převzetí projektů ze severní Afriky může znamenat vznik tisíců pracovních míst pro absolventy českých vysokých škol. Už dnes v centrech pro podnikatelské služby v Čechách pracuje 30 tisíc odborníků a celý český trh dosahuje v tomto odvětví hodnoty dvou miliard dolarů,“ říká Drygala.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek.…
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Opel Crossland X dostal originální verzi na LPG. Sportovec to ale nebude
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít