Úpadek českého vtipu a satiry

25. dubna 2014, 12:00 - Michal Půr
25. dubna 2014, 12:00

Pokud vás jen trochu zajímá dění za oceánem, nepochybně znáte i satirické televizní show The Daily Show Jona Stewarta a Colbert Report Stephena Colberta. Druhý jmenovaný se v poslední době postaral o pořádný rozruch, když oznámil konec svého pořadu s tím, že odchází moderovat veleslavnou Late Show na stanici CBS místo Davida Lettermana.

Colbert zavítal do Stewartova pořadu, kde dříve působil, aby se symbolicky rozloučil s diváky. Při sledování tohoto jinak velmi povedeného dílu (viz. video) si nicméně snadno uvědomíte tristní stav současné české satiry. Spojené státy řada lidí v Česku považuje za zemi, která se svobodou jen ohání. Dokážete si však představit, že by v některé z českých z televizí vydržel pořad, jehož moderátor by nešel daleko pro vulgární slovo adresované politikům?

Smutné je, že v Česku situace tak tristní nebývala. Vzpomeňme na Českou sodu, Dvaadvacítku či Stalo se…, které zaniklo na objednávku politiků. V současnosti lze za satirický označit snad jen pořad 168 hodin, který se však svým předchůdcům nemůže rovnat. Soukromé televizní stanice jsou k politikům ještě servilnější než Česká televize a do řemesla se jim nemotají vůbec. S politiky netančím Miroslava Šimka a Zuzany Bubílkové po smrti prvního jmenovaného nestál za nic, až nakonec zanikl. Ze show Jana Krause se postupem času stal spíš lifestylový pořad než cokoliv jiného. Jinak nic.

Je to trochu paradoxní v době, kdy nespokojenost s politickou situací láme rekordy. Ideální doba pro politickou satiru. Pokud by televize našly příčetného moderátora, úspěch je zaručen. Takový člověk by ovšem musel opustit současné televizní myšlení, které jde politikům na ruku a publikum zahlcuje nezávadným obsahem, u nějž musíte vypnout mozek, pokud chcete „divácký zážitek“ přežít ve zdraví. Nemyslím, že se něčeho podobného v dohledné době dočkáme, ale silná osobnost by mohla například vyrůst mezi protagonisty stále populárnější stand up comedy.


Další komentáře najdete zde:

Jídlo, které vás může zabít

Zapomeňte na iPhone, Apple chce být vaším doktorem

Miliardu nebrat


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít