Unipetrol nabízí vláda podruhé

12. ledna 2004, 00:00 - (vs)
12. ledna 2004, 00:00

ZÁJEM FIREM O KOUPI ČESKÉHO PETROCHEMICKÉHO KOMPLEXU JE ZNAČNÝ, LZE PROTO PODLE ANALYTIKŮ OČEKÁVAT DOBRÝ FINANČNÍ VÝSLEDEK CELÉHO TENDRU.

ZÁJEM FIREM O KOUPI ČESKÉHO PETROCHEMICKÉHO KOMPLEXU JE ZNAČNÝ, LZE PROTO PODLE ANALYTIKŮ OČEKÁVAT DOBRÝ FINANČNÍ VÝSLEDEK CELÉHO TENDRU.

Až 15 miliard korun může podle expertů získat stát z prodeje svého podílu ve společnosti Unipetrol. Zájemci o 63 procent akcií petrochemického holdingu se mohli hlásit do pondělí 12. ledna. Do března by vláda měla určit vítěze tendru. Spolu s akciemi vláda prodává i své pohledávky za dceřinými firmami Unipetrolu v nominální hodnotě 4,1 miliardy korun. Zde analytici odhadují výnos asi 3,4 miliardy korun. Z holdingu dlužila v době vyhlášení soutěže její dceřiná firma Benzina 1,2 miliardy korun Komerční bance a České spořitelně. Miliardové dluhy měly také dceřiné firmy Aliachem a Spolana. Podle předsedy výkonného výboru Fondu národního majetku Jana Juchelky bude prodej s pohledávkami pro stát výhodnější z hlediska výnosu privatizace i transparentnosti. Mezi další firmy holdingu patří Česká rafinérská, Chemopetrol, Kaučuk a Paramo. Skupina zakončila rok 2002 ziskem 635 milionů při tržbách kolem 60 miliard Kč. Účast v privatizaci Unipetrolu oficiálně oznámily maďarská ropná a plynárenská skupina MOL a polská PKN Orlen, která se soutěže zúčastní společně s českou firmou Agrofert. Očekává se, že polská a maďarská firma nakonec spojí síly, protože obě společnosti podepsaly předběžnou dohodu o budoucí fúzi. Tím by vznikl největší zpracovatel ropy ve střední Evropě s ročními tržbami kolem devíti miliard dolarů. Mohl by konkurovat velkým nadnárodním společnostem působícím ve střední Evropě i rostoucí síle ruských ropných gigantů jako jsou Lukoil nebo Jukos, které se snaží proniknout na trh EU. Tržní hodnota spojených firem PKN a MOL, které mají asi stejnou velikost, by dosáhla 5,8 miliardy dolarů. Koncern s takovou velikostí si bude moci vyjednávat atraktivnější podmínky ropných dodávek. Současná privatizace Unipetrolu je již druhým pokusem. První, který byl vyhlášen na podzim 2000, skončil neúspěšně o dva roky později. Vítěz soutěže, firma Agrofert, která původně nabídla za holding zhruba 12 miliard korun, částku nezaplatila.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít