Unipetrol nabízí vláda podruhé

12. ledna 2004, 00:00 - (vs)
12. ledna 2004, 00:00

ZÁJEM FIREM O KOUPI ČESKÉHO PETROCHEMICKÉHO KOMPLEXU JE ZNAČNÝ, LZE PROTO PODLE ANALYTIKŮ OČEKÁVAT DOBRÝ FINANČNÍ VÝSLEDEK CELÉHO TENDRU.

ZÁJEM FIREM O KOUPI ČESKÉHO PETROCHEMICKÉHO KOMPLEXU JE ZNAČNÝ, LZE PROTO PODLE ANALYTIKŮ OČEKÁVAT DOBRÝ FINANČNÍ VÝSLEDEK CELÉHO TENDRU.

Až 15 miliard korun může podle expertů získat stát z prodeje svého podílu ve společnosti Unipetrol. Zájemci o 63 procent akcií petrochemického holdingu se mohli hlásit do pondělí 12. ledna. Do března by vláda měla určit vítěze tendru. Spolu s akciemi vláda prodává i své pohledávky za dceřinými firmami Unipetrolu v nominální hodnotě 4,1 miliardy korun. Zde analytici odhadují výnos asi 3,4 miliardy korun. Z holdingu dlužila v době vyhlášení soutěže její dceřiná firma Benzina 1,2 miliardy korun Komerční bance a České spořitelně. Miliardové dluhy měly také dceřiné firmy Aliachem a Spolana. Podle předsedy výkonného výboru Fondu národního majetku Jana Juchelky bude prodej s pohledávkami pro stát výhodnější z hlediska výnosu privatizace i transparentnosti. Mezi další firmy holdingu patří Česká rafinérská, Chemopetrol, Kaučuk a Paramo. Skupina zakončila rok 2002 ziskem 635 milionů při tržbách kolem 60 miliard Kč. Účast v privatizaci Unipetrolu oficiálně oznámily maďarská ropná a plynárenská skupina MOL a polská PKN Orlen, která se soutěže zúčastní společně s českou firmou Agrofert. Očekává se, že polská a maďarská firma nakonec spojí síly, protože obě společnosti podepsaly předběžnou dohodu o budoucí fúzi. Tím by vznikl největší zpracovatel ropy ve střední Evropě s ročními tržbami kolem devíti miliard dolarů. Mohl by konkurovat velkým nadnárodním společnostem působícím ve střední Evropě i rostoucí síle ruských ropných gigantů jako jsou Lukoil nebo Jukos, které se snaží proniknout na trh EU. Tržní hodnota spojených firem PKN a MOL, které mají asi stejnou velikost, by dosáhla 5,8 miliardy dolarů. Koncern s takovou velikostí si bude moci vyjednávat atraktivnější podmínky ropných dodávek. Současná privatizace Unipetrolu je již druhým pokusem. První, který byl vyhlášen na podzim 2000, skončil neúspěšně o dva roky později. Vítěz soutěže, firma Agrofert, která původně nabídla za holding zhruba 12 miliard korun, částku nezaplatila.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon…
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan. Překvapení se nekoná
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít