Unipetrol nabízí vláda podruhé

12. ledna 2004, 00:00 - (vs)
12. ledna 2004, 00:00

ZÁJEM FIREM O KOUPI ČESKÉHO PETROCHEMICKÉHO KOMPLEXU JE ZNAČNÝ, LZE PROTO PODLE ANALYTIKŮ OČEKÁVAT DOBRÝ FINANČNÍ VÝSLEDEK CELÉHO TENDRU.

ZÁJEM FIREM O KOUPI ČESKÉHO PETROCHEMICKÉHO KOMPLEXU JE ZNAČNÝ, LZE PROTO PODLE ANALYTIKŮ OČEKÁVAT DOBRÝ FINANČNÍ VÝSLEDEK CELÉHO TENDRU.

Až 15 miliard korun může podle expertů získat stát z prodeje svého podílu ve společnosti Unipetrol. Zájemci o 63 procent akcií petrochemického holdingu se mohli hlásit do pondělí 12. ledna. Do března by vláda měla určit vítěze tendru. Spolu s akciemi vláda prodává i své pohledávky za dceřinými firmami Unipetrolu v nominální hodnotě 4,1 miliardy korun. Zde analytici odhadují výnos asi 3,4 miliardy korun. Z holdingu dlužila v době vyhlášení soutěže její dceřiná firma Benzina 1,2 miliardy korun Komerční bance a České spořitelně. Miliardové dluhy měly také dceřiné firmy Aliachem a Spolana. Podle předsedy výkonného výboru Fondu národního majetku Jana Juchelky bude prodej s pohledávkami pro stát výhodnější z hlediska výnosu privatizace i transparentnosti. Mezi další firmy holdingu patří Česká rafinérská, Chemopetrol, Kaučuk a Paramo. Skupina zakončila rok 2002 ziskem 635 milionů při tržbách kolem 60 miliard Kč. Účast v privatizaci Unipetrolu oficiálně oznámily maďarská ropná a plynárenská skupina MOL a polská PKN Orlen, která se soutěže zúčastní společně s českou firmou Agrofert. Očekává se, že polská a maďarská firma nakonec spojí síly, protože obě společnosti podepsaly předběžnou dohodu o budoucí fúzi. Tím by vznikl největší zpracovatel ropy ve střední Evropě s ročními tržbami kolem devíti miliard dolarů. Mohl by konkurovat velkým nadnárodním společnostem působícím ve střední Evropě i rostoucí síle ruských ropných gigantů jako jsou Lukoil nebo Jukos, které se snaží proniknout na trh EU. Tržní hodnota spojených firem PKN a MOL, které mají asi stejnou velikost, by dosáhla 5,8 miliardy dolarů. Koncern s takovou velikostí si bude moci vyjednávat atraktivnější podmínky ropných dodávek. Současná privatizace Unipetrolu je již druhým pokusem. První, který byl vyhlášen na podzim 2000, skončil neúspěšně o dva roky později. Vítěz soutěže, firma Agrofert, která původně nabídla za holding zhruba 12 miliard korun, částku nezaplatila.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít