Union banka bojuje za záchranu

03. března 2003, 00:00 - Eva Martínková
03. března 2003, 00:00

Konkurenční peněžní ústavy nadbíhají postiženým klientůmPád Union banky by mohl přivodit pád stovek malých firem zejména v severomoravském kraji. Regionu, postiženému vysokou nezaměstnaností, by něco podobného neprospělo. Situace využívá Union banka k boji o přežití.

Konkurenční peněžní ústavy nadbíhají postiženým klientům

Pád Union banky by mohl přivodit pád stovek malých firem zejména v severomoravském kraji. Regionu, postiženému vysokou nezaměstnaností, by něco podobného neprospělo. Situace využívá Union banka k boji o přežití.

„Nezajímal jsem se o hospodaření Union banky, předpokládal jsem, že éra krachů bank je už pryč. Existuje přece nějaký bankovní dozor, tak co tam dělali, když nechali situaci dojít tak daleko?“ ptá se majitel obchodu z Krásné Lípy na Děčínsku. Obec Krásná Lípa má v bance pět milionů korun, tedy zhruba třetinu svých peněz. Účet si zastupitelé u této banky založili proto, aby její pobočku udrželi ve městě. „Chtěli jsme pro zdejší lidi zachovat alespoň jednu funkční banku. Zdá se, že se to příliš nevyplatilo,“ přiznává starosta Zdeněk Linhart. Lokální potíže, růst sociálního napětí a ztráta důvěry v bankovní trh nikoho z aktérů hry s bankovním ohněm zřejmě netrápí. Jde o pozice a vliv na trhu.

Výplaty jsou prý na obzoru

Koncem týdne by klienti Union banky mohli získat omezené výplaty peněz ze svých účtů. Alespoň to tvrdí Tomáš Pitr, podnikatel, který spolupracuje s majitelem banky a který vzal poněkud samozvaně do rukou plán její záchrany. Koncem týdne plánuje otevření poboček a vyplácení části peněz. „Šlo by o výplaty na nezbytný provoz s omezujícím limitem, řádově stovky, maximálně 5000 korun,“ prohlašuje. Bylo by to ale spíše gesto na podporu boje o přežití. Provozům firem by tyto malé částky stejně nepomohly. Člen bankovní rady ČNB Pavel Rasocha považuje otevření poboček za šílenství.

Na scénu vstoupil podnikatel Pitr

Tomáš Pitr, kontroverzní podnikatel, spojovaný s finanční skupinou kolem společnosti Setuza, začal spolupracovat s italským vlastníkem banky Invesmartem. Zprostředkovává vstup nového investora, kterým má být blíže nespecifikované konsorcium tuzemské a zahraniční firmy. Jisté je, že zájem projevily některé velké bankovní domy. Na rozdíl od představitelů ČNB Pitra tvrdí, že otevření poboček není pro Union banku riskantní, neboť banka má dostatečnou likviditu, aby počáteční nápor zvládla. Peníze na výplaty a oživení banky chce Pitr získat několika způsoby:

1. Prodejem poloviny ze zhruba stovky poboček, což by mohlo vynést další stovky milionů korun. Zájem o odkoupení poboček projevila Živnobanka a Raiffeissenbank.

2. Překlenovacím úvěrem od ČNB, za nějž je Union banka údajně schopna nabídnout záruku v podobě bonitních úvěrů v hodnotě sedmi miliard korun.

3. Část peněz na oživení banky chce ostravský peněžní ústav vysoudit na ČNB. Arbitrážní jednání se má konat 6. března. Rozhodovat se bude o tom, zda Union banka dostane od ČNB slíbených 1,7 miliardy za účast ve stabilizačním programu, v jehož rámci převzala Union banka v minulosti čtyři krachující ústavy. ČNB zatím odmítalo neperspektivní bance tuto částku vyplatit.

Vize budoucnosti

ČSSD má na severní Moravě silnou voličskou základnu. Zároveň však Špidlova vláda Union bance pomoc odmítá. Na koho se obrátí zloba střadatelů? Vláda se snaží zaměřit kritiku směrem k centrální bance. Stejným směrem jdou i výtky opozice. ČNB je odmítá. Jisté je jedno. Pokud banka přežije, nebude se již orientovat na drobné střadatele a podnikatele. Jejich důvěru získat zpět nemůže. Změní se v peněžní ústav, specializovaný na velké úvěry. Jednou z variant, na které nový management pomýšlí, je vstup státního garančního zemědělského fondu a proměna na banku pro nákupy zemědělské půdy. Ministr zemědělství se tomu nebrání. Pokud se ovšem předtím Union banka s klienty nevyrovná a ponechá jejich osud pojistnému fondu, nezaslouží si při budování nových pozic sebemenších ohledů a garancí.

Tomáš Pitr

Podle Obchodního rejstříku je společníkem, či statutárním orgánem v řadě firem s různým zaměřením. Převládají firmy obchodní a společnosti působící v oblasti potravinářství (např. zpracování kávy, poradenská činnost, výroba potravin a nápojů) s jedinou výjimkou, a to je společnost AGROCREDIT, zabývající se finančním leasingem. Z celkem osmi společností, kde T. Pitr figuruje, je jich polovina v likvidaci, k nejznámějším patří KOLI-SELIKO Group.

Co nabízejí konkurenční ústavy klientům Union banky

ŽIVNOBANKA

otevření a vedení účtu zdarma zvýhodněný kontokorent do 50 000 Kč

RAIFFEISENBANK

vedení účtu po dobu tří měsíců zdarma

zvýhodněný úrok vkladů o 1 %

kontokorent do 20 000 Kč

Úvěry pro malé a střední podniky do 500 000 Kč

GE CAPITAL BANK

vedení účtu po dobu šesti měsíců zdarma

kontokorent do výše 20 000 Kč

Snížené úročení úvěrů pro malé a střední podnikatele

ČSOB

vedení účtu zdarma po dobu tří měsíců

čerpání úvěru do 100 000 Kč

Pro firmy úvěr do 1 milionu Kč bez poplatků za vyřízení

Stát poshoví klientům Union banky s termíny placení daní a odvodů

Poradce vedení Setuzy Tomáš Pitr se stal hlavním organizátorem kroků na záchranu union banky.

FOTO: ČTK

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít