Unikátní výstava designérů aneb kouzlo českých křivek

20. srpna 2009, 08:24 - Renata Lichtenegerová
20. srpna 2009, 08:24

V galerii pražské pobočky Českých center jsou momentálně k vidění díla mladých tuzemských designérů. Unikátní výstava nazvaná Nový (z)boží! prezentuje práce oceněné v soutěži Národní cena za studentský design 2008.

Vítězný Městský mobiliář od Romana Vrtišky.

Autor: Libor Špaček

Desítky inovativních návrhů ze sféry sklářského, keramického, textilního, nábytkového, grafického a průmyslového designu jsou až do 3. září k vidění v Českém centru Praha v Rytířské ulici. Výstava Nový (z)boží! zde prezentuje dílka studentů, kteří uspěli v soutěži Národní cena za studentský design 2008. Do té se přihlásilo 120 studentů designérských oborů z celé České republiky. Soutěžící předkládali k hodnocení prototypy, modely, doprovodné plakáty a portfolia.

Šestnáctičlenná porota složená ze zástupců známých českých designérů, kurátorů a pedagogů nakonec vybrala k ocenění 21 prací.

Křeslo i sprchový kout

DESIGN CABINET CZ
Soutěž Národní cena za studentský design od loňského roku pořádá Design Cabinet CZ. Schéma navazuje na soutěže, které od roku 1991 organizovalo Design centrum České republiky. To bylo přede dvěma lety zrušeno ministerstvem průmyslu a obchodu. Design Cabinet CZ funguje jako dobrovolné sdružení.

Na návštěvníky výstavy čeká například Městský mobiliář od Romana Vrtišky, který si za něj ze soutěže odnesl první cenu. Mobiliář neotřelým způsobem řeší využití nedlážděné plochy pro stromy na chodnících a v parcích.

Velký úspěch měla u poroty sedací souprava Kubikula Vladimíra Žáka. „Pohovka i křeslo jsou formálně originální designem, který navazuje na estetiku českého kubismu. Autor obohacuje tradiční typologii interiérového nábytku, při zachování komfortu, výrazným kompaktním tvarem s barevnými švy, a nabízí tak nápaditý retro pohled na identitu českého designu,“ komentovala dílo porotkyně Lada Hubatová z katedry dějin umění a estetiky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Mezi dalšími oceněnými projekty je například sprchový kout Evolution Kateřiny Kuchařové nebo vana Safe Kryštofa Nosála.

Český design ve světě

Výstava Nový (z)boží! je neprodejná, prezentuje modely, prototypy. Některé z nich se dočkaly nebo dočkají své realizace, jiné zůstanou v podobě zajímavého nápadu. Ve výrobě je například zmíněný mobiliář či křeslo Kubikula. „Vyrábět by se měla také hra pro autistické děti Moniky Malátové a multifunkční vozík pro pohybově postižené sportovce od Jana Školy,“ říká kurátorka výstavy Lenka Žižková.

Výstava se během letošního roku představila také Stockholmu, kde otevírala české předsednictví v Radě Evropské unie. Poté reprezentovala Česko v Moskvě na veletrhu Design a reklama a svou zahraniční misi prozatím zakončila v Mnichově. Po Praze poputuje ještě do Vídně a Bratislavy.

Geniální houpací křeslo

Český design slaví v poslední době ve světě úspěchy. Účastníky nedávné konference Green Gadgets v New Yorku například zaujalo houpací křeslo z dílny pražského designérského studia Novague. Křeslo má zabudovanou LED lampu, která je napájena energií získanou houpáním. V soutěži na veletrhu mu porota udělila osmé místo mezi padesáti semifinalisty.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít