Únik další nahrávky posílil spekulace o brzkém odvolání šéfa BIS

06. září 2014, 14:02 - Jan Hrbáček/Euro
06. září 2014, 14:02

Dny generála Jiřího Langa v čele Bezpečnostní informační služby (BIS) jsou sečteny. Alespoň tomu silně nasvědčují informace ze dvou důvěryhodných zdrojů blízkých sociální demokracii a hnutí ANO. O odvolání nejdéle sloužícího šéfa tajné služby v demokratické Evropě se sice spekuluje už nějaký čas, ovšem tentokrát to vypadá na skutečně definitivní konec.

„Je to tak, už se jen řeší datum odchodu a kam by měl nastoupit, aby se neopakovala situace s bývalým ředitelem rozvědky Karlem Randákem, který si pak začal vyřizovat účty,“ tvrdí jeden ze zdrojů ze sociální demokracie, který si pochopitelně přál zůstat v anonymitě.

„Ve vládních kuloárech už se řešilo, zda by si Lang nemohl prohodit post s méně konfliktním ředitelem Národního bezpečnostního úřadu Dušanem Navrátilem. Ve hře je i jiný post ve státní správě,“ doplnil dobře informovaný zdroj blízký Lidovému domu.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ), který má tajné služby na starost, nicméně jakékoli jednání o uvedené rošádě ostře popírá. „Jedná se o čistou fabulaci,“ tvrdí Radek Holý z vedení NBÚ.

Dlouhý seznam potíží

Jiří Lang čelí již nějaký čas potížím, které by podle jeho kritiků měly ve standardním demokratickém prostředí skončit jeho odchodem z vedení tajné služby. Jejich seznam je dlouhý: úniky informací z vyšetřování a odposlechů (například pražského primátora Pavla Béma s lobbistou Romanem Janouškem), podezření ze zneužití tajné služby k mocenským hrám (získávání kompromitujících materiálů takzvaným týmem Z), neinformování premiéra o počínající kauze Nagyová nebo smutný konec vyšetřování případu údajného zneužívání pohonných hmot.

Posledně jmenovaný případ má i lidskou oběť – příslušník BIS spáchal sebevraždu; navíc končí tak, že podezřelí byli vesměs osvobozeni, a jednoho musela dokonce služba přijmout zpět.

Nově se však objevil ještě další problém – a opět únik nahrávky. Souvisí se zatčením bývalého důstojníka BIS Jana Petržílka, kterého služba podezřívá z vynesení Janouškových odposlechů.

„Ukrad’ to“

Den po zatčení Jana Petržílka, podezřelého z toho, že předal odposlechy předsedovi Věcí veřejných Vítu Bártovi, si šéf BIS Jiří Lang svolal své podřízené a potvrdil jim, že audiozáznam skutečně unikl z tajné služby. Krátce po vypuknutí odposlechové aféry se přitom Lang v Senátu dušoval, že uniklé audiozáznamy z BIS v žádném případě nepocházejí. Alespoň to tak v květnu 2012 po uzavřeném jednání senátního bezpečnostního výboru s ředitelem BIS tlumočil člen výboru Jaromír Štětina.

Co se tedy odehrálo loňského 1. listopadu a o čem vypovídá poslední nahrávka, která může šéfovi BIS notně přitížit? Na jeho výzvu se v zasedací místnosti sešli všichni příslušníci čtvrtého (ekonomického) odboru, ve kterém Petržílek působil. Lang je pak velmi podrobně informoval o vyšetřování celé kauzy, čímž patrně sám porušil zákon; případem by se rozhodně měla zabývat inspekce.

Neviditelný Špalík
Sedmapadesátiletý Jiří Lang je nejdéle sloužícím šéfem tajné služby v Evropě. V čele kontrarozvědky stojí 11 let, od roku 2003, kdy střídal Jiřího Růžka. Do kontrarozvědky nastoupil už v létě 1990 spolu s dalšími přáteli ze skautingu.
Je absolventem střední průmyslové školy zeměměřické, v roce 1996 dokončil bakalářská studia na Právnické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Před listopadem 1989 se aktivně věnoval vedení dětí ve skautských a junáckých oddílech v Praze (oddíl Pětka Praha). Z období skautingu pochází i jeho přezdívka Špalík. V té době pracoval 14 let ve firmě Energoprojekt, až do roku 1990.
Jiří Lang se obyčejně k dění ve službě nevyjadřuje. I jeho mediální výstupy lze spočítat na prstech jedné ruky. Velkou výjimku ale udělal, když letos vydal své memoáry Jiří Růžek, který bez příkras popsal dění v agentuře. „Hodně z toho, o čem Jiří Růžek ve své knize píše, proběhlo úplně jinak a vyslovené odsudky, nebo konstatování, jsou – mírně řečeno – zavádějící,“ zareagoval na webových stránkách BIS Lang. Autor je podle Langa jakoby od hlavy k patě plný nezvladatelného nutkání vylíčit své účinkování v tajných službách jako střet světlonoše s reakcionáři, kteří se s ním sice tu a tam shodnou, nicméně mnohé – a to z pohnutek veskrze nízkých – odmítají.
Podle Langa je velmi kontroverzní i Růžkův přístup k tajným informacím: „Vypustit do světa pravá jména zpravodajských důstojníků s jistými výhradami lze – ale tak za třicet čtyřicet let. Udělat to dřív, a dokonce v době, kdy nositelé řady těchto jmen ve zpravodajské službě stále pracují, je – opět mírně řečeno – nevhodné a neprofesionální,“ zlobil se Lang.

Některý z přítomných důstojníků si z jednání pořídil audiozáznam. Týdeník Euro měl možnost si jej poslechnout a má k dispozici i jeho přepis. Z vyjádření Langa je patrné, že on sám je tím, kdo řídí vyšetřování, nikoli kompetentní inspekce BIS. Lang a jeho náměstek Petr Špaček se svým vystoupením mohli dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby nebo vyzrazení utajované informace. A to i přesto, že přítomní příslušníci BIS disponují bezpečnostními prověrkami. Informace, které jim velitelé služby sdělili, však neměli oprávnění dostat a ty ani nebyly potřebné pro výkon jejich služby.

„Při pátečním odpoledni asi víte, proč jsem si vás sem zavolal… Ke konci se blíží kauza odposlechů Roman Janoušek, která unikla z vašeho pracoviště a o kterou se postaral pan Petržílek. Který to předal Vítu Bártovi a Vít Bárta mu slíbil funkci v rámci policie a pan Petržílek z politických motivů podlehl pokušení a zradil vás všechny,“ oslovil Lang na úvod své podřízené.

„Ta motivace, slíbení té pozice bylo dost vysoko. Hovořilo se o policejním prezidentovi nebo o šéfovi Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality či podobné pozici,“ navázal ředitel BIS. „Byl to člověk, který o ten odposlech požádal, který ho tedy dostal od vrchního soudu, dostal výsledky a pak je ukrad’ – zloděj,“ pokračoval Lang. „Udělám všechno pro to, aby pan Petržílek byl co nejpřísněji potrestán…, protože práce desítek lidí, postavení služby, jméno České republiky, jméno v zahraničí zase dostává pořádnou ránu,“ hřímal Lang na své podřízené.

Vyšetřování už zmíněné kauzy Petržílek přitom vázne, chybějí jasné důkazy. Výrazně se protáhlo i zpracování klíčového posudku z oboru výpočetní technika, který měl dát odpověď na to, zda si bývalý přítajné slušník tajné služby a následně šéfanalytik protikorupční policie Petržílek skutečně schraňoval utajované informace z BIS a policie. Jediným vyslechnutým za poslední dobu byl pouze někdejší poslanec Věcí veřejných Jaroslav Škárka, jinak se nic neděje.

Rozhodne vláda

O setrvání Jiřího Langa v čele tajné služby musí rozhodnout vláda. Podle neoficiálních informací z politických kuloárů už ředitele nebude hájit žádný z koaličních partnerů, i když o tom šéfové stran nechtějí otevřeně hovořit. „Toho času trávím dovolenou s rodinou a nejsem v tuto chvíli o zmiňované problematice důkladně informován,“ vzkázal týdeníku Euro například místopředseda vlády a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Volání po Langově odchodu zesílilo podle zjištění týdeníku Euro během nedávných jednání s ministerským předsedou Bohuslavem Sobotkou. Premiér byl nicméně na dovolené také a k tématu se prý vyjádří až tento týden.

Sám ředitel BIS Jiří Lang na otázky týdeníku Euro ani po dvou urgencích neodpověděl. Nicméně podle důvěryhodných zdrojů sondoval, jaké informace se o jeho údajném odchodu šíří a kdo za nimi stojí.


Čtěte také:

Posílení kontroly špionů se odkládá, ke sloučení agentur chybí odvaha

Šéf civilní rozvědky Schwarz končí, stane se velvyslancem v Izraeli

Bývalý šéf armádní tajné služby v České poště skončil. Měl nastavit pravidla

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Chcete hlasovat v českých volbách ze zahraničí? Tak si pospěšte!
Auta
Audi A7 Sportback nové generace se představí ve čtvrtek.…
Kolik stojí provoz auta na daních? Stát si z vás ročně vezme desítky tisíc
Může být Volkswagen Amarok rychlejší než Golf GTI? Australané dokázali, že ano
Pět hrubých řidičských chyb, které vás mohou na silnici stát život
Opel Crossland X dostal originální verzi na LPG. Sportovec to ale nebude
Technologie
Intel chystá kvantové počítače. S centrem QuTech vyrobili 17 qubitů na jednom čipu
Huawei Mate 10: první dojmy z nové řady inteligentních phabletů (video)
Nahotinky jako vědecký projekt. PornHub na třídění videí využije umělou inteligenci
Navštivte jiné světy. V Google Mapách najdete i planety a měsíce
Sedm dopravních značek, které řidiči nejčastěji ignorují nebo chápou špatně
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít