Unijní rozpočet se nafukuje, má oživit ekonomiku

30. dubna 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
30. dubna 2009, 00:00

Evropská komise včera představila návrh rozpočtu sedmadvacítky, který počítá s celkovými závazky ve výši 139 miliard eur, což představuje skoro 1,2% unijního HDP. Jeho výdaje na přímé platby meziročně narostly skoro o 6 miliard eur a to s jasným cílem: pomoci skomírajícímu hospodářství. Představení reformy se zatím odkládá.

Autor: ec.eupora.eu

„Tento rozpočet se zaměřuje na opatření, jež mají zabránit ještě prudšímu útlumu hospodářství. Bude věnováno 6 miliard eur na výzkum a inovace a kolem 9 milionů občanů obdrží pomoc z Evropského sociálního fondu. V roce 2010 bude zajištěna druhá část příspěvku z rozpočtu EU na plán obnovy hospodářství, což znamená, že v období 2008–2010 budou k dispozici mimořádné prostředky převyšující 6 miliard eur,“ uvedl komisař Siim Kallas, odpovědný za finanční plánování a rozpočet.

Největší podíl prostředků z rozpočtu na příští rok (45%) má jít na opatření podporující růst a zaměstnanost, což je jasná reakce Unie na probíhající hospodářskou krizi (meziroční nárůst v této kapitole však činí pouze 3,2%). Už potřetí za sebou tedy zemědělství nefiguruje na první pozici výdajové stránky Unie, jak tomu tradičně bývalo. I tak na něj však v příštím roce zbude přibližně 40% evropských peněz.

Na „pracovní místa, infrastrukturu a konkurenceschopnost“ hodlá Unie vynaložit celkem 62 miliard, přičemž největší meziroční nárůst v této rozpočtové kapitole zaznamenala energetická infrastruktura, na níž půjde 1,08 miliardy eur, tedy o skoro 13% více než letos. O 8% víc (0,9 miliardy eur) obdrží také dlouho diskutovaný projekt Galileo.

Rozpočet na příští rok přináší jeden velký milník: poprvé půjde z fondů regionálního rozvoje více prostředků ve prospěch „nových“ členských států (přistoupily v roce 2004 a 2007, tzv. skupina EU12) a ne do „staré“ patnáctky. EU12 obdrží 52% prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, nicméně ze zemědělských dotací dostane tato skupina států pouze 20% vyhrazených peněz.

Návrh rozpočtu počítá v příštím roce také s výdaji ve výší 2,4 miliardy eur (které doplní letošních 2,6 miliardy) v rámci Plánu evropské hospodářské obnovy, jenž je zaměřen na energetické projekty, širokopásmový internet a podporu venkovských oblastí.

Více na EurActiv.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít