Unijní rozpočet se nafukuje, má oživit ekonomiku

30. dubna 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
30. dubna 2009, 00:00

Evropská komise včera představila návrh rozpočtu sedmadvacítky, který počítá s celkovými závazky ve výši 139 miliard eur, což představuje skoro 1,2% unijního HDP. Jeho výdaje na přímé platby meziročně narostly skoro o 6 miliard eur a to s jasným cílem: pomoci skomírajícímu hospodářství. Představení reformy se zatím odkládá.

Autor: ec.eupora.eu

„Tento rozpočet se zaměřuje na opatření, jež mají zabránit ještě prudšímu útlumu hospodářství. Bude věnováno 6 miliard eur na výzkum a inovace a kolem 9 milionů občanů obdrží pomoc z Evropského sociálního fondu. V roce 2010 bude zajištěna druhá část příspěvku z rozpočtu EU na plán obnovy hospodářství, což znamená, že v období 2008–2010 budou k dispozici mimořádné prostředky převyšující 6 miliard eur,“ uvedl komisař Siim Kallas, odpovědný za finanční plánování a rozpočet.

Největší podíl prostředků z rozpočtu na příští rok (45%) má jít na opatření podporující růst a zaměstnanost, což je jasná reakce Unie na probíhající hospodářskou krizi (meziroční nárůst v této kapitole však činí pouze 3,2%). Už potřetí za sebou tedy zemědělství nefiguruje na první pozici výdajové stránky Unie, jak tomu tradičně bývalo. I tak na něj však v příštím roce zbude přibližně 40% evropských peněz.

Na „pracovní místa, infrastrukturu a konkurenceschopnost“ hodlá Unie vynaložit celkem 62 miliard, přičemž největší meziroční nárůst v této rozpočtové kapitole zaznamenala energetická infrastruktura, na níž půjde 1,08 miliardy eur, tedy o skoro 13% více než letos. O 8% víc (0,9 miliardy eur) obdrží také dlouho diskutovaný projekt Galileo.

Rozpočet na příští rok přináší jeden velký milník: poprvé půjde z fondů regionálního rozvoje více prostředků ve prospěch „nových“ členských států (přistoupily v roce 2004 a 2007, tzv. skupina EU12) a ne do „staré“ patnáctky. EU12 obdrží 52% prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, nicméně ze zemědělských dotací dostane tato skupina států pouze 20% vyhrazených peněz.

Návrh rozpočtu počítá v příštím roce také s výdaji ve výší 2,4 miliardy eur (které doplní letošních 2,6 miliardy) v rámci Plánu evropské hospodářské obnovy, jenž je zaměřen na energetické projekty, širokopásmový internet a podporu venkovských oblastí.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít