Unijní rozpočet se nafukuje, má oživit ekonomiku

30. dubna 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">Euractiv.cz</a>
30. dubna 2009, 00:00

Evropská komise včera představila návrh rozpočtu sedmadvacítky, který počítá s celkovými závazky ve výši 139 miliard eur, což představuje skoro 1,2% unijního HDP. Jeho výdaje na přímé platby meziročně narostly skoro o 6 miliard eur a to s jasným cílem: pomoci skomírajícímu hospodářství. Představení reformy se zatím odkládá.

Autor: ec.eupora.eu

„Tento rozpočet se zaměřuje na opatření, jež mají zabránit ještě prudšímu útlumu hospodářství. Bude věnováno 6 miliard eur na výzkum a inovace a kolem 9 milionů občanů obdrží pomoc z Evropského sociálního fondu. V roce 2010 bude zajištěna druhá část příspěvku z rozpočtu EU na plán obnovy hospodářství, což znamená, že v období 2008–2010 budou k dispozici mimořádné prostředky převyšující 6 miliard eur,“ uvedl komisař Siim Kallas, odpovědný za finanční plánování a rozpočet.

Největší podíl prostředků z rozpočtu na příští rok (45%) má jít na opatření podporující růst a zaměstnanost, což je jasná reakce Unie na probíhající hospodářskou krizi (meziroční nárůst v této kapitole však činí pouze 3,2%). Už potřetí za sebou tedy zemědělství nefiguruje na první pozici výdajové stránky Unie, jak tomu tradičně bývalo. I tak na něj však v příštím roce zbude přibližně 40% evropských peněz.

Na „pracovní místa, infrastrukturu a konkurenceschopnost“ hodlá Unie vynaložit celkem 62 miliard, přičemž největší meziroční nárůst v této rozpočtové kapitole zaznamenala energetická infrastruktura, na níž půjde 1,08 miliardy eur, tedy o skoro 13% více než letos. O 8% víc (0,9 miliardy eur) obdrží také dlouho diskutovaný projekt Galileo.

Rozpočet na příští rok přináší jeden velký milník: poprvé půjde z fondů regionálního rozvoje více prostředků ve prospěch „nových“ členských států (přistoupily v roce 2004 a 2007, tzv. skupina EU12) a ne do „staré“ patnáctky. EU12 obdrží 52% prostředků ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, nicméně ze zemědělských dotací dostane tato skupina států pouze 20% vyhrazených peněz.

Návrh rozpočtu počítá v příštím roce také s výdaji ve výší 2,4 miliardy eur (které doplní letošních 2,6 miliardy) v rámci Plánu evropské hospodářské obnovy, jenž je zaměřen na energetické projekty, širokopásmový internet a podporu venkovských oblastí.

Více na EurActiv.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Fiat slaví už podruhé 60. narozeniny modelu 500. Tentokrát…
Totálka do šrotu? Kdepak. Z těchto vraků dělají v Rusku zánovní ojetiny
Pouštní supersport Zarooq SandRacer 500 GT jde do výroby. Stojí přes 10 milionů
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní Ameriky. Pokochejte se
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Technologie
Intel uvádí první disk s 64vrstvou NAND, SSD 545s. Slibuje vysoký výkon i ve velké zátěži
Intel Core i5-7400: jak si vede čtyřjádrový Kaby Lake za 5 tisíc? (uživatelská recenze)
Levné telefony budou výkonnější a déle vydrží. Díky Snapdragonu 450
iPhone slaví 10 let. Na svět přišel bez MMS, Javy, Flashe, GPS i videa
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít