Unie výrazně podpoří energetický výzkum

07. října 2009, 05:49 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
07. října 2009, 05:49

Evropská komise dnes představí plán, který počítá s tím, že Unie v dalších letech věnuje třikrát více prostředků na výzkum v oblasti energetiky, než dává dnes. Ročně na něj půjde osm miliard eur, které mají Unii zajistit prvenství v technologickém souboji se Spojenými státy a Japonskem. Diskuse o financování tzv. SET plánu bude nicméně ještě složitá.

Autor: ec.europa.eu

S návrhem plánu na podporu rozvoje strategických energetických technologií (SET plán, v aj zde) přišla Evropská komise na podzim roku 2007. Jedná se o jeden z nástrojů, který má Evropské unii pomoci splnit její klimaticko-energetické cíle – zvýšit do roku 2020 podíl obnovitelných zdrojů na 20 % a snížit o 20 % emise oxidu uhličitého. Komise věří, že jasná a srozumitelná strategie povede k lepší spolupráci na vývoji nových energetických technologií a pomůže Evropě nastartovat investice do jejich výzkumu.

SET Plán vyzývá k větší spolupráci na evropské úrovni a podpoře inovací a přichází s následujícími opatřeními:

* Založit tzv. Evropské průmyslové iniciativy pro větrnou a solární energii, biomasu, ale i pro jadernou energii, technologii CCS (zachycování a ukládání emisí CO2 – Carbon Capture and Storage) a přenosové sítě. Způsoby financování těchto iniciativ mají být různé. Jednou z možností je společné financování ze soukromých a veřejných zdrojů (PPP), jinou například společné financování z pokladen členských států. Další alternativy Komise specifikuje blíže ve svém sdělení k SET plánu zveřejněném v listopadu 2007.

* Vytvořit Evropskou alianci pro výzkum v energetice. Jedná se o sdružení desítky významných výzkumných institucí, které mají koordinovat svůj výzkum v oblasti energetiky a realizovat společné výzkumné programy.

* Založit na mezivládní úrovni řídící skupinu pro strategické energetické technologie (Steering Group on Strategic Energy Technologies).

* Vytvořit Informační systém o energetických technologiích.

Projekty postavené na solární energii mají v další dekádě obdržet unijní podporu ve výši 16 miliard eur a zhruba 30 tzv. „chytrých měst“ (smart cities) dalších 11 miliard, píše se ve sdělení Evropské komise. Během příštích deseti let se tímto způsobem má „proinvestovat“ minimálně o 50 miliard eur více, než podle nynějších pravidel. Cíl je jasný: do roku 2050 srazit emise skleníkových plynů o 80 %.

„Musíme motivovat nejlepší evropské vědce k tomu, aby posunuli hranice ve výzkumu materiálů, v chemii, fyzice, nanotechnologii a biotechnologii směrem k efektivnější produkci a spotřebě energie,“ píše se podle agentury Reuters v materiálu Komise, který má být dnes zveřejněn. „Nemůžeme prostě sedět a čekat až se průlomové objevy z evropských laboratoří dostanou zdlouhavou cestou ke komerčnímu využití,“ uvádí zpráva.

Ta se zaměřuje spíš na vypočítávání prostředků, které budou pro energetický výzkum v dalších letech potřeba, ale už méně řeší, kde tyto peníze v současné ekonomické situaci sehnat. Na druhou stranu například balíček Komise určený k obnově evropského hospodářství, z něhož půjdou na energetické projekty čtyři miliardy eur, dostal nakonec (i přes řadu sporů) zelenou.

Více na EurActiv.cz.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black…
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Technologie
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít