Unie výrazně podpoří energetický výzkum

07. října 2009, 05:49 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
07. října 2009, 05:49

Evropská komise dnes představí plán, který počítá s tím, že Unie v dalších letech věnuje třikrát více prostředků na výzkum v oblasti energetiky, než dává dnes. Ročně na něj půjde osm miliard eur, které mají Unii zajistit prvenství v technologickém souboji se Spojenými státy a Japonskem. Diskuse o financování tzv. SET plánu bude nicméně ještě složitá.

Autor: ec.europa.eu

S návrhem plánu na podporu rozvoje strategických energetických technologií (SET plán, v aj zde) přišla Evropská komise na podzim roku 2007. Jedná se o jeden z nástrojů, který má Evropské unii pomoci splnit její klimaticko-energetické cíle – zvýšit do roku 2020 podíl obnovitelných zdrojů na 20 % a snížit o 20 % emise oxidu uhličitého. Komise věří, že jasná a srozumitelná strategie povede k lepší spolupráci na vývoji nových energetických technologií a pomůže Evropě nastartovat investice do jejich výzkumu.

SET Plán vyzývá k větší spolupráci na evropské úrovni a podpoře inovací a přichází s následujícími opatřeními:

* Založit tzv. Evropské průmyslové iniciativy pro větrnou a solární energii, biomasu, ale i pro jadernou energii, technologii CCS (zachycování a ukládání emisí CO2 – Carbon Capture and Storage) a přenosové sítě. Způsoby financování těchto iniciativ mají být různé. Jednou z možností je společné financování ze soukromých a veřejných zdrojů (PPP), jinou například společné financování z pokladen členských států. Další alternativy Komise specifikuje blíže ve svém sdělení k SET plánu zveřejněném v listopadu 2007.

* Vytvořit Evropskou alianci pro výzkum v energetice. Jedná se o sdružení desítky významných výzkumných institucí, které mají koordinovat svůj výzkum v oblasti energetiky a realizovat společné výzkumné programy.

* Založit na mezivládní úrovni řídící skupinu pro strategické energetické technologie (Steering Group on Strategic Energy Technologies).

* Vytvořit Informační systém o energetických technologiích.

Projekty postavené na solární energii mají v další dekádě obdržet unijní podporu ve výši 16 miliard eur a zhruba 30 tzv. „chytrých měst“ (smart cities) dalších 11 miliard, píše se ve sdělení Evropské komise. Během příštích deseti let se tímto způsobem má „proinvestovat“ minimálně o 50 miliard eur více, než podle nynějších pravidel. Cíl je jasný: do roku 2050 srazit emise skleníkových plynů o 80 %.

„Musíme motivovat nejlepší evropské vědce k tomu, aby posunuli hranice ve výzkumu materiálů, v chemii, fyzice, nanotechnologii a biotechnologii směrem k efektivnější produkci a spotřebě energie,“ píše se podle agentury Reuters v materiálu Komise, který má být dnes zveřejněn. „Nemůžeme prostě sedět a čekat až se průlomové objevy z evropských laboratoří dostanou zdlouhavou cestou ke komerčnímu využití,“ uvádí zpráva.

Ta se zaměřuje spíš na vypočítávání prostředků, které budou pro energetický výzkum v dalších letech potřeba, ale už méně řeší, kde tyto peníze v současné ekonomické situaci sehnat. Na druhou stranu například balíček Komise určený k obnově evropského hospodářství, z něhož půjdou na energetické projekty čtyři miliardy eur, dostal nakonec (i přes řadu sporů) zelenou.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banky? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá,…
Galerie na středu: Nejlevnější rychlá kombi s výkonem od 200 koní na českém trhu
Honda Civic dostane naftový motor 1.6 i-DTEC. Koupíte ho ale až na jaře 2018
Řidičské průkazy: Skupiny, podskupiny, druhy vozidel a minimální věk pro udělení
BMW zveřejnilo první fotku nové Z4. Oficiálně se představí zítra
Technologie
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
GeForce na bázi Volty letos nebudou. Masová výroba na 12nm procesu začne koncem roku
Elektromobilů a hybridů u nás přibývá. Je jich přes jedno procento
Synology uvádí základní čtyřdiskový NAS. Je rychlejší a úspornější
Samsung za týden uvede Gear Fit 2 Pro, svůj nejlepší sportovní náramek
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít