Unie výrazně podpoří energetický výzkum

07. října 2009, 05:49 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
07. října 2009, 05:49

Evropská komise dnes představí plán, který počítá s tím, že Unie v dalších letech věnuje třikrát více prostředků na výzkum v oblasti energetiky, než dává dnes. Ročně na něj půjde osm miliard eur, které mají Unii zajistit prvenství v technologickém souboji se Spojenými státy a Japonskem. Diskuse o financování tzv. SET plánu bude nicméně ještě složitá.

Autor: ec.europa.eu

S návrhem plánu na podporu rozvoje strategických energetických technologií (SET plán, v aj zde) přišla Evropská komise na podzim roku 2007. Jedná se o jeden z nástrojů, který má Evropské unii pomoci splnit její klimaticko-energetické cíle – zvýšit do roku 2020 podíl obnovitelných zdrojů na 20 % a snížit o 20 % emise oxidu uhličitého. Komise věří, že jasná a srozumitelná strategie povede k lepší spolupráci na vývoji nových energetických technologií a pomůže Evropě nastartovat investice do jejich výzkumu.

SET Plán vyzývá k větší spolupráci na evropské úrovni a podpoře inovací a přichází s následujícími opatřeními:

* Založit tzv. Evropské průmyslové iniciativy pro větrnou a solární energii, biomasu, ale i pro jadernou energii, technologii CCS (zachycování a ukládání emisí CO2 – Carbon Capture and Storage) a přenosové sítě. Způsoby financování těchto iniciativ mají být různé. Jednou z možností je společné financování ze soukromých a veřejných zdrojů (PPP), jinou například společné financování z pokladen členských států. Další alternativy Komise specifikuje blíže ve svém sdělení k SET plánu zveřejněném v listopadu 2007.

* Vytvořit Evropskou alianci pro výzkum v energetice. Jedná se o sdružení desítky významných výzkumných institucí, které mají koordinovat svůj výzkum v oblasti energetiky a realizovat společné výzkumné programy.

* Založit na mezivládní úrovni řídící skupinu pro strategické energetické technologie (Steering Group on Strategic Energy Technologies).

* Vytvořit Informační systém o energetických technologiích.

Projekty postavené na solární energii mají v další dekádě obdržet unijní podporu ve výši 16 miliard eur a zhruba 30 tzv. „chytrých měst“ (smart cities) dalších 11 miliard, píše se ve sdělení Evropské komise. Během příštích deseti let se tímto způsobem má „proinvestovat“ minimálně o 50 miliard eur více, než podle nynějších pravidel. Cíl je jasný: do roku 2050 srazit emise skleníkových plynů o 80 %.

„Musíme motivovat nejlepší evropské vědce k tomu, aby posunuli hranice ve výzkumu materiálů, v chemii, fyzice, nanotechnologii a biotechnologii směrem k efektivnější produkci a spotřebě energie,“ píše se podle agentury Reuters v materiálu Komise, který má být dnes zveřejněn. „Nemůžeme prostě sedět a čekat až se průlomové objevy z evropských laboratoří dostanou zdlouhavou cestou ke komerčnímu využití,“ uvádí zpráva.

Ta se zaměřuje spíš na vypočítávání prostředků, které budou pro energetický výzkum v dalších letech potřeba, ale už méně řeší, kde tyto peníze v současné ekonomické situaci sehnat. Na druhou stranu například balíček Komise určený k obnově evropského hospodářství, z něhož půjdou na energetické projekty čtyři miliardy eur, dostal nakonec (i přes řadu sporů) zelenou.

Více na EurActiv.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít