Unie rozhodne, zda jednat o textilu

23. května 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
23. května 2005, 00:00

LEVNÉ ŠATY Z ČÍNY Unie a USA minulý týden vystupňovaly své kroky proti importu levného čínského oblečení. Výsledkem bude buďto dohoda s Pekingem, nebo jednostranné zavedení dovozních kvót. Čína se brání. Vpondělí 23. května má Evropská komise rozhodnout, zda zahájí formální konzultace s Čínou ohledně jejího vývozu textilu a oděvů na trh Evropské unie.

LEVNÉ ŠATY Z ČÍNY Unie a USA minulý týden vystupňovaly své kroky proti importu levného čínského oblečení. Výsledkem bude buďto dohoda s Pekingem, nebo jednostranné zavedení dovozních kvót. Čína se brání.

Vpondělí 23. května má Evropská komise rozhodnout, zda zahájí formální konzultace s Čínou ohledně jejího vývozu textilu a oděvů na trh Evropské unie. Uzavře tak šetření na devět kategorií textilních a oděvních výrobků, které zahájila v dubnu letošního roku. V jeho rámci rozeslala dotazníky asociacím v členských státech, jejichž prostřednictvím zjišťovala situaci u výrobců, dodavatelů, dovozců, exportérů a průmyslových spotřebitelů. Informace potřebné pro rozhodování předala za tuzemské respondenty do Bruselu Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu minulý pátek.

OPATŘENÍ NA PÁR MĚSÍCŮ

Pokud Unie s Čínou skutečně konzultace zahájí, mají obě strany 90 dní na to, aby našly řešení. Už během této lhůty je Čína povinna snížit své textilní vývozy. „Pokud se během konzultací nenajde přijatelné řešení, mohou státy zavést omezení na dovoz. Toto opatření však může být v platnosti pouze do konce kalendářního roku,“ uvedl Svatopluk Leitgeb, šéf sekce vnějších ekonomických vztahů a evropské integrace.

Rozhovory by měly začít nejpozději koncem června. Plus devadesát dní znamená, že omezující opatření by mohlo být v platnosti jen pár měsíců. „V případě, že by začalo platit třeba až 1. října, prodloužila by se jeho platnost na dvanáct měsíců,“ dodal Leitgeb.

ČEŠI MOHOU MLUVIT JEN ZA ČESKO

Jednání Evropské komise inicioval Eurastat (asociace evropských textilních výrobců). Ten zaslal už v únoru evropské komisi podnět k zahájení šetření dokonce 12 kategorií výrobků. Některé členské státy pak začátkem května žádaly Evropskou komisi o uplatnění sankcí proti Číně, respektive vývozu jejích textilních výrobků, který jim působí výrazné problémy. Česká republika s postojem Francie, Španělska, Itálie, Portugalska a Řecka vyjádřila podle místopředsedy vlády Martina Jahna sympatie.

Podle Leitgeba může podobný podnět dát jednak členská země, jednak příslušné výrobní odvětví zastoupené prostřednictvím evropské asociace. Komise tedy může dostat příslušné informace o problému buď z jednoho, nebo z druhého pramene. Jenomže v případě textilu to nejspíš neplatí. „Evropskou komisi má informovat evropské výrobní odvětví,“ řekl Leitgeb. „Žádný z členských států nedal formální žádost o zahájení šetření. Pokud by to měl být náš podnět, museli bychom říci, že se tady zvýšily dovozy. Za prvé v tom okamžiku (v prvním čtvrtletí letošního roku - pozn. red.) nebyly údaje o skutečných dovozech do zemí Unie. Za druhé, jak by Česká republika získala údaje o poškození výrobního odvětví v Unii? Může mluvit jen za Česko,“ dodal.

ČÍNA PROTESTUJE

Podle dostupných údajů stoupl objem dováženého textilu za první čtvrtletí v některých kategoriích i o více než 500 procent. V průměru se zvýšil o 73 procent a kromě poklesu cen měl negativní dopady na výkonnost a zaměstnanost evropských textilek. V Česku pak levný čínský textil ohrožuje přibližně třetinu ze 120 tisíc pracovních míst.

Čínské ministerstvo zahraničí uvádí, že v prvním čtvrtletí se vývoz textilu do Unie zvýšil jen o 24 procent. Peking se netají tím, že se nehodlá smířit se snahou EU a USA omezovat dovozy jejího textilu. Podle čínského ministra obchodu Po Si-laj se Evropa i Spojené státy mohly na zrušení kvót připravit, ale zanedbaly to.

USA pohrozily, že rostoucí dovoz prádla z Číny omezí kvótami. Ty vstoupí v platnost v den, kdy USA oficiálně požádají o konzultace s Čínou. Tento krok se očekává do konce května. Washington a Peking pak budou mít 120 dní na nalezení společného řešení. Pokud se jim to nepodaří, zůstanou podle amerického ministerstva obchodu kvóty v platnosti až do konce roku.

* KDE UNIE ZAHÁJILA ŠETŘENÍ (dovoz oblečení z Číny do zemí EU)

Výrobek meziroční (v 1. čtvrtletí nárůst 2005)

Košile, trička a tílka, roláky, svetry, pulovry, zapínací vesty (jiné než z vlny nebo jemných zvířecích chlupů) a podobné výrobky, pletené nebo háčkované 164 procent

Trička, svetry, vesty, komplety, noční kabátky a krátké kabáty (jiné než saka a blejzry), bundy, větrovky, kabáty do pasu a podobné výrobky,pletené či háčkované 534 procent

Pánské nebo chlapecké tkané krátké kalhoty a šortky, jiné než plavky a kalhoty (včetně kalhot pro volný čas); dámské nebo dívčí kalhoty a kalhoty pro volný čas z vlny nebo ze syntetických nebo umělých vláken; spodní díly teplákových souprav s podšívkou z bavlny nebo ze syntetických či umělých vláken 413 procent

Dámské nebo dívčí halenky, košile a košilové halenky, též pletené nebo háčkované, z vlny, bavlny nebo ze syntetických či umělých vláken 186 procent

Punčochové kalhoty, punčochy, podkolenky, ponožky a jiné punčochové zboží,pletené nebo háčkované, jiné než kojenecké, včetně punčoch na křečové žíly 70 procent

Dámské nebo dívčí kabáty, pláště do deště a jiné pláště, pláštěnky a větrovky; saka a blejzry, z vlny, bavlny nebo ze syntetických nebo umělých vláken (jiné než bundy s kapucou) 183 procent

Podprsenky, tkané, pletené nebo háčkované 63 procent

Lněné nebo ramiové nitě 51 procent

Lněné nebo ramiové tkaniny 257 procent

Pramen: MPO

Foto popis| Záplava čínského oblečení ohrožuje v Česku přibližně 40 tisíc zaměstnanců textilek.

Foto autor| Luděk Vycpálek - ilustrační foto: Profit

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s…
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Na prodej je krásná Škoda 130 RS. Její cena vás ale pravděpodobně nepotěší
Kia Optima Sportswagon Plug-in Hybrid jezdí za 1,4 litru na 100 km
Technologie
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Tip: Jak skrýt ikonu Windows Defenderu v oznamovací oblasti? [Windows 10]
Ve Windows Storu se objevil neoficiální, ale funkcemi nabitý klient pro Google Play Music
Objevily se těžní verze Radeonů Polaris. Na trh se vrací RX 470, někdy i s výstupy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít