Article, show

Unie pomůže jen úspěšným

20. listopadu 2006, 00:00 - admin
20. listopadu 2006, 00:00

LUBOŠ LUKASÍK, ŘEDITEL DIVIZE PODPORY PODNIKÁNÍ CZECHINVESTU: V září skončil příjem žádostí o podporu z většiny programů Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP). Byl úspěšný?

LUBOŠ LUKASÍK, ŘEDITEL DIVIZE PODPORY PODNIKÁNÍ CZECHINVESTU: V září skončil příjem žádostí o podporu z většiny programů Operačního programu Průmysl a podnikání (OPPP). Byl úspěšný?

Ten program je jedním z nejúspěšnějších v zemi. Zájem podnikatelů, univerzit a dalších subjektů, které z něj mohou čerpat dotace, je tak velký, že prakticky ve všech programech převyšuje požadovaná částka alokaci. Bohužel to ale znamená, že některé kvalitní projekty nebudeme moci podpořit, protože na ně už nezbudou peníze.

Mluvilo se o tom, že Česko nestihne vyčerpat všechny unijní peníze. Jak to vypadá konkrétně s čerpáním OPPP?

Na tento program je alokováno zhruba deset miliard korun. Myslím, že celá tato částka bude vyčerpána. Jak jsem už říkal, počet kvalitních projektů převyšuje naše finanční možnosti.

Stihnou úspěšné firmy své projekty uskutečnit, když se výsledek dozví řekněme až na konci roku, nebo ještě později? Do kdy je vlastně možné dotace čerpat?

Hodnocení projektů, které obdržíme ke dni uzavření operačního programu, se musí uskutečnit do konce roku. Dotace pak bude možné fyzicky čerpat do poloviny roku 2008, takže je dost času. Navíc, podpora z OPPP by pro firmy neměla být motivací k uskutečnění projektu, ale pouze možností jak snížit vlastní náklady.

Neúspěšní žadatelé si často stěžují, že nevědí, proč jejich projekt neuspěl. Vy důvody zamítnutí nesdělujete?

Z počátku se stávalo, že někdy nebyly důvody zamítnutí projektu dostatečně jasně vysvětleny. Žadatel měl ale vždy právo se na nás obrátit a získat podrobnější informace. V současné době se snažíme předcházet nedorozuměním a poskytujeme podnikatelům dostatečně jasnou zpětnou vazbu.

V jakých oblastech mohou živnostníci žádat o podporu? A o kolik peněz jde? Nový Operační program podnikání a inovace (OPPI) v mnohém navazuje na končící OPPP. Je ale více zaměřen na oblast inovací, výzkumu a vývoje, podpory začínajících firem, spolupráce mezi podniky a také na poradenství. Z nově vypsaných programů bude určitě zájem o využití informačních a komunikačních technologií v podnicích. Dotace z tohoto programu je určena na jejich zavádění a rozšiřování v podnicích a využití souvisejících služeb. Stěžejním programem však bude program „Inovace“. Na něj bude také vyčleněno nejvíce peněz. Celkem z OPPI rozdělíme v příštích sedmi letech okolo sta miliard korun. Na koho jsou tyto programy především zaměřeny? Hlavně na malé a střední podniky, v oblasti výzkumu a inovací také větší firmy a v neposlední řadě univerzity, výzkumné instituce a další podobné subjekty. Co byste poradil těm, kteří se rozhodují podat projekt, ale nevědí jak na to? Koncem roku spustíme nový web, kde zájemci najdou nejen texty programů, ale také návody, jak podat žádost a realizovat projekt. Snažíme se systém zjednodušit. Kde bude možné získat aktuální informace o nových programech. Můžou podnikatelé s přípravou projektů začít už nyní?

Na zahájení přípravy je ještě brzy. Podnikatelům bych nicméně doporučil, aby se seznámili s pracovními verzemi programů na webových stránkách CzechInvestu a začali si promýšlet, v jakých oblastech a s jakým typem projektů by mohli uspět.

Kdy budou nové programy vyhlášeny?

Některé programy musí ještě projít notifikací v Bruselu, což může trvat i několik měsíců. OPPI budeme proto vyhlašovat postupně v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost.…
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak nezapomíná
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít