Unie na síti - 7. díl

23. února 2004, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
23. února 2004, 00:00

JIŽ ZA DESET TÝDNŮ BUDE ČESKÁ RE PUBLIKA ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. PŘINÁŠÍME VÁM POSLEDNÍ DÍL NAŠEHO SERIÁLU O STRÁNKÁCH V ČEŠTINĚ, KTERÉ SE EVROPSKÉ PROBLEMATICE VĚNUJÍ.

Dnes naposled aneb vnejlepším je dobré přestat

JIŽ ZA DESET TÝDNŮ BUDE ČESKÁ RE PUBLIKA ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. PŘINÁŠÍME VÁM POSLEDNÍ DÍL NAŠEHO SERIÁLU O STRÁNKÁCH V ČEŠTINĚ, KTERÉ SE EVROPSKÉ PROBLEMATICE VĚNUJÍ.

Původně jsme se domnívali, že nejvíce zasvěcených informací o EU pro podni katele najdeme na stránkách Hospodářské komory ČR. Bohužel tomu tak není, přesto je adresa www.komora.cz důležitým infor mačním zdrojem i o Unii. První, co na nás po otevření stránky vybaflo, byla otázka „Je vaše firma připravena na vstup do EU?“ Kdo si myslí, že dostane odpověď, mýlí se. Po kliknutí dostanete jen hromadu dalších otázek - jde o jakýsi průzkum (který na vás při surfování po www.komora cz „vyskočí“ ještě několikrát). Chcete-li se ho zúčastnit, rezervujte si alespoň 10 minut (máte-li rychlý internet i počítač a nebudete-li dělat chyby - jinak počítejte raději s dvojnásobným časem). Nezapomeňte také, že v průzkumu o sobě ledacos sdělíte (píší, že to nezneužijí). Zvolili jsme rubriku Evropská unie a potom první nabídku - aktuality z CEI (Centrum pro evropskou integraci - pozn. aut.). Žádné aktuality tam ale nehledejte, jde spíše o nejrůznější odkazy. Například Dispečink informací (nejen) pro podnikatele vás vyzve, abyste zadali svůj e-mail, na který vám pak informace budou jednou za 14 dní chodit (zkusili jsme to a je to pravda). Vrátili jsme se zpět do nabídky a ejhle - opět se nás ptají, zda je naše firma připravena na vstup do EU. Ale i další možnosti jsou poněkud zvláštní. Těžko například říci, komu jsou určeny rubriky, jež informují o studijní cestě do Irska, která se uskutečnila na začátku loňského podzimu nebo o jakýchsi jen o tři týdny „mladších“ kurzech pro zájemce o práci v Unii. Opět jsme se vrátili do nabídky a vpravo se na nás „usmívá“ nápis Subkategorie. Lze je rozdělit do tří skupin: některé odkazují na stránky, o kterých jsme čtenáře Profitu informovali v předcházejících dílech našeho seriálu (například CEBRE či Jak založit podnik v zahraničí). Jiné jsou opakováním toho, o čem píšeme v předchozích řádcích. Ze zbytku jsou asi nejzajímavější Kontakty - CEI, Strukturální fondy a především Publikace ke stažení. Za zmínku určitě stojí i Zdroje informací o EU. Ve všech těchto čtyřech subkategoriích najde čtenář to, co mu slibují. Hodnocení Profitu: Slušné množství infor mací. Některé jsou ale zastaralé a čtenáře matou. Členění rubrik nemá logiku.

EU A FINANČNÍ PORTÁL

Zajímá vás, co Evropská unie může a nemůže? Jaká práva mají občané EU a jejich rodiny? Nebo chcete spíše vědět, jak to všechno začalo a jak to došlo takhle daleko? Jinými slovy všechno o Evropském společenství uhlí a oceli, Evropském hospodářském společenství, Euratomu, Celní unii, Jednotném vnitřním trhu, Maastrichtské smlouvě, Měnové unii, Amsterdamské smlouvě či Agendě 2000. Tohle a mnoho jiného najdete (poněkud překvapivě) na adrese www.finance.cz , zvolíte-li rubriku Ekonomika a v ní pak Evropskou unii. Skutečnost, že jsme na finančním portále, připomínají snad jen podrubriky Eurobankovky, Euromince a Eurokalkulátor. I když - stránky nabízejí nejen přehled všech nynějších, přistupujících a kandidátských zemí a jejich hlavních měst, nýbrž i přehled jejich měn (v případě eura i bývalých) a údaje o národních burzách. Bohužel však ne všechna tvrzení, která vám stránky předkládají k věření, jsou pravdivá, respektive úplná. Posuďte sami: „Jako občan EU máte právo pracovat nebo samostatně podnikat kdekoli ve Společenství, aniž byste potřeboval pracovní povolení. Musíte však požádat o povolení k pobytu (a automaticky ho dostanete), které platí pět let a které lze na požádání prodloužit.“ Tvůrcům stránek poněkud uniklo, že občany EU sice budeme, ne však se všemi právy. A že to třeba s tím právem na práci není tak horké. Hodnocení Profitu: Některé informace jsou zastaralé či neúplné, navíc neodpovídají za měření portálu. Zajímavé jsou údaje o burzách a užitečný může být eurokalkulátor.

NEJLEPŠÍ NAKONEC

Náš seriál měl původně končit stránkami Hospodářské komory ČR (viz výše). Vybrali jsme ale důstojného náhradníka. Je jím adresa strukturalnifondy.cz/cms . Připravujete nějaký projekt a nevíte si rady s jeho financováním? Je možné, že odpovídá kritériím, díky nimž může být financován s pomocí EU. Ale vy se nevyznáte ve složitém systému programů a fondů nebo si nevíte rady s podáním žádosti. Tvůrci stránek tvrdí, že vám pomohou. Konkrétně s tím, zda je reálné na projekt peníze získat, kde o ně můžete žádat, jak má žádost vypadat, kolik můžete získat a jaké jsou vaše šance. Navíc prý doporučí, kdo další vám svaší žádostí pomůže tak, aby byla pravděpodobnost úspěchu co největší. Tuto nabídku jsme nestihli vyzkoušet, budete to muset udělat sami (doporučujeme). Co ještě tento mladý (reálně byl spuštěn na podzim loňského roku) portál nabízí? Například novinky ze světa strukturálních fondů, odborné články o tématech souvisejících s podáváním žádostí, přehled dotačních programů podle možností, co z nich lze financovat, kalendář s termíny odevzdávání žádostí či diskuzní fórum. Chcete špetku kritiky? Tady je: stránky jsou ve vývoji a některé „prokliky“ dosud nefungují. Nicméně, tvůrci své čtenáře průběžně informují, na co nového se mohou v nejbližší době těšit (v současné době například na zprovoznění databáze priorit a opatření k jednotlivým operačním programům, na přehledné tabulky alokace finančních zdrojů ze strukturálních fondů podle jednotek NUTS II či na slovníček pojmů z oblasti strukturálních fondů). Komu by informace portálu nestačily, může využít rubriku Odkazy (vlevo dole), ve které jsou (nejen, ale především) kontakty na sedm dalších adres, které se věnují strukturálním fondům. Hodnocení Profitu: Impozantní rozjezd, skvělá budoucnost na obzoru. Jen tak dál!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Překvapení: AMD příští rok vydá 12nm procesory a GPU, na nové technologii 12LP od GloFo
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít