Unie na síti - 7. díl

23. února 2004, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
23. února 2004, 00:00

JIŽ ZA DESET TÝDNŮ BUDE ČESKÁ RE PUBLIKA ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. PŘINÁŠÍME VÁM POSLEDNÍ DÍL NAŠEHO SERIÁLU O STRÁNKÁCH V ČEŠTINĚ, KTERÉ SE EVROPSKÉ PROBLEMATICE VĚNUJÍ.

Dnes naposled aneb vnejlepším je dobré přestat

JIŽ ZA DESET TÝDNŮ BUDE ČESKÁ RE PUBLIKA ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. PŘINÁŠÍME VÁM POSLEDNÍ DÍL NAŠEHO SERIÁLU O STRÁNKÁCH V ČEŠTINĚ, KTERÉ SE EVROPSKÉ PROBLEMATICE VĚNUJÍ.

Původně jsme se domnívali, že nejvíce zasvěcených informací o EU pro podni katele najdeme na stránkách Hospodářské komory ČR. Bohužel tomu tak není, přesto je adresa www.komora.cz důležitým infor mačním zdrojem i o Unii. První, co na nás po otevření stránky vybaflo, byla otázka „Je vaše firma připravena na vstup do EU?“ Kdo si myslí, že dostane odpověď, mýlí se. Po kliknutí dostanete jen hromadu dalších otázek - jde o jakýsi průzkum (který na vás při surfování po www.komora cz „vyskočí“ ještě několikrát). Chcete-li se ho zúčastnit, rezervujte si alespoň 10 minut (máte-li rychlý internet i počítač a nebudete-li dělat chyby - jinak počítejte raději s dvojnásobným časem). Nezapomeňte také, že v průzkumu o sobě ledacos sdělíte (píší, že to nezneužijí). Zvolili jsme rubriku Evropská unie a potom první nabídku - aktuality z CEI (Centrum pro evropskou integraci - pozn. aut.). Žádné aktuality tam ale nehledejte, jde spíše o nejrůznější odkazy. Například Dispečink informací (nejen) pro podnikatele vás vyzve, abyste zadali svůj e-mail, na který vám pak informace budou jednou za 14 dní chodit (zkusili jsme to a je to pravda). Vrátili jsme se zpět do nabídky a ejhle - opět se nás ptají, zda je naše firma připravena na vstup do EU. Ale i další možnosti jsou poněkud zvláštní. Těžko například říci, komu jsou určeny rubriky, jež informují o studijní cestě do Irska, která se uskutečnila na začátku loňského podzimu nebo o jakýchsi jen o tři týdny „mladších“ kurzech pro zájemce o práci v Unii. Opět jsme se vrátili do nabídky a vpravo se na nás „usmívá“ nápis Subkategorie. Lze je rozdělit do tří skupin: některé odkazují na stránky, o kterých jsme čtenáře Profitu informovali v předcházejících dílech našeho seriálu (například CEBRE či Jak založit podnik v zahraničí). Jiné jsou opakováním toho, o čem píšeme v předchozích řádcích. Ze zbytku jsou asi nejzajímavější Kontakty - CEI, Strukturální fondy a především Publikace ke stažení. Za zmínku určitě stojí i Zdroje informací o EU. Ve všech těchto čtyřech subkategoriích najde čtenář to, co mu slibují. Hodnocení Profitu: Slušné množství infor mací. Některé jsou ale zastaralé a čtenáře matou. Členění rubrik nemá logiku.

EU A FINANČNÍ PORTÁL

Zajímá vás, co Evropská unie může a nemůže? Jaká práva mají občané EU a jejich rodiny? Nebo chcete spíše vědět, jak to všechno začalo a jak to došlo takhle daleko? Jinými slovy všechno o Evropském společenství uhlí a oceli, Evropském hospodářském společenství, Euratomu, Celní unii, Jednotném vnitřním trhu, Maastrichtské smlouvě, Měnové unii, Amsterdamské smlouvě či Agendě 2000. Tohle a mnoho jiného najdete (poněkud překvapivě) na adrese www.finance.cz , zvolíte-li rubriku Ekonomika a v ní pak Evropskou unii. Skutečnost, že jsme na finančním portále, připomínají snad jen podrubriky Eurobankovky, Euromince a Eurokalkulátor. I když - stránky nabízejí nejen přehled všech nynějších, přistupujících a kandidátských zemí a jejich hlavních měst, nýbrž i přehled jejich měn (v případě eura i bývalých) a údaje o národních burzách. Bohužel však ne všechna tvrzení, která vám stránky předkládají k věření, jsou pravdivá, respektive úplná. Posuďte sami: „Jako občan EU máte právo pracovat nebo samostatně podnikat kdekoli ve Společenství, aniž byste potřeboval pracovní povolení. Musíte však požádat o povolení k pobytu (a automaticky ho dostanete), které platí pět let a které lze na požádání prodloužit.“ Tvůrcům stránek poněkud uniklo, že občany EU sice budeme, ne však se všemi právy. A že to třeba s tím právem na práci není tak horké. Hodnocení Profitu: Některé informace jsou zastaralé či neúplné, navíc neodpovídají za měření portálu. Zajímavé jsou údaje o burzách a užitečný může být eurokalkulátor.

NEJLEPŠÍ NAKONEC

Náš seriál měl původně končit stránkami Hospodářské komory ČR (viz výše). Vybrali jsme ale důstojného náhradníka. Je jím adresa strukturalnifondy.cz/cms . Připravujete nějaký projekt a nevíte si rady s jeho financováním? Je možné, že odpovídá kritériím, díky nimž může být financován s pomocí EU. Ale vy se nevyznáte ve složitém systému programů a fondů nebo si nevíte rady s podáním žádosti. Tvůrci stránek tvrdí, že vám pomohou. Konkrétně s tím, zda je reálné na projekt peníze získat, kde o ně můžete žádat, jak má žádost vypadat, kolik můžete získat a jaké jsou vaše šance. Navíc prý doporučí, kdo další vám svaší žádostí pomůže tak, aby byla pravděpodobnost úspěchu co největší. Tuto nabídku jsme nestihli vyzkoušet, budete to muset udělat sami (doporučujeme). Co ještě tento mladý (reálně byl spuštěn na podzim loňského roku) portál nabízí? Například novinky ze světa strukturálních fondů, odborné články o tématech souvisejících s podáváním žádostí, přehled dotačních programů podle možností, co z nich lze financovat, kalendář s termíny odevzdávání žádostí či diskuzní fórum. Chcete špetku kritiky? Tady je: stránky jsou ve vývoji a některé „prokliky“ dosud nefungují. Nicméně, tvůrci své čtenáře průběžně informují, na co nového se mohou v nejbližší době těšit (v současné době například na zprovoznění databáze priorit a opatření k jednotlivým operačním programům, na přehledné tabulky alokace finančních zdrojů ze strukturálních fondů podle jednotek NUTS II či na slovníček pojmů z oblasti strukturálních fondů). Komu by informace portálu nestačily, může využít rubriku Odkazy (vlevo dole), ve které jsou (nejen, ale především) kontakty na sedm dalších adres, které se věnují strukturálním fondům. Hodnocení Profitu: Impozantní rozjezd, skvělá budoucnost na obzoru. Jen tak dál!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít