Unie na síti - 3. díl

22. prosince 2003, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
22. prosince 2003, 00:00

ZA ČTYŘI MĚSÍCE A DESET DNÍ UŽ BUDE ZŘEJMĚ ČESKÁ REPUBLIKA ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. POTŘEBA MÍT DOSTATEK KONKRÉTNÍCH INFORMACÍ RYCHLE ROSTE. PŘINÁŠÍME VÁM TŘETÍ DÍL SERIÁLU O INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH V ČEŠTINĚ, KTERÉ SE UNII VĚNUJÍ.Tentokrát začneme rovnou informacemi pro podnikatele.

Stránky, které pomáhají podnikatelům

ZA ČTYŘI MĚSÍCE A DESET DNÍ UŽ BUDE ZŘEJMĚ ČESKÁ REPUBLIKA ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. POTŘEBA MÍT DOSTATEK KONKRÉTNÍCH INFORMACÍ RYCHLE ROSTE. PŘINÁŠÍME VÁM TŘETÍ DÍL SERIÁLU O INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH V ČEŠTINĚ, KTERÉ SE UNII VĚNUJÍ.

Tentokrát začneme rovnou informacemi pro podnikatele. Na adrese www.euroinfocentrum.cz/enlargement je jich opravdu požehnaně. Stránka je totiž součástí kampaně tuzemských euroinfocenter (EIC) „Rozšíření EU - nová šance pro malé a střední podniky“ a její tvůrci se evidentně snaží, aby podnikatelům tu šanci pomohli chytit. Při každém otevření stránky zjistíte, kolik dní, hodin a minut zbývá do okamžiku „E“. Zbystřete pozornost, protože od tohoto momentu na vás euroinfocentra informace jen chrlí. Hned v úvodu dostanete nabídku velkého množství důležitých odkazů - a to je teprve začátek. Kdo by například chtěl přečíst všechno, co je v rubrice Aktuality, měl by si asi vzít pár dní dovolené. My se omezíme jen na konstatování, že aktualitou není jen otevření sedmého tuzemského euroinfocentra (v Pardubicích) nebo informace o tom, komu všemu a jak pomůže Evropská investiční banka, ale také třeba odkaz na elektronickou verzi příručky k vykazování údajů pro Intrastat. Rubriku Nabídky a poptávky firem asi není třeba nijak zvlášť popisovat. Euroinfocentra na svých stránkách zveřejňují zahraniční firmy, které si přejí navázat kontakt především s malými a středně velkými podniky v ČR. Plný text i s adresou firem, které danou nabídku či poptávku zveřejňují, zašle příslušné euroinfocentrum na požádání zdarma. Když si zaplatíte, objeví se v databázi PSD (Partner Search Database) i vaše nabídka nebo poptávka. Na stránkách EIC je důležitých informací tolik, že je tu všechny nelze ani vyjmenovat, natož popsat. Jednu lahůdku ale zmínit musíme. Chcete založit firmu v některé z členských zemí EU? Kliknete na ikonku Jak založit podnik, vyberete zemi - a velmi přehledný seznam všeho, co byste měli vědět, je před vámi. Včetně kontaktních adres, telefonů, faxů, internetových stránek a e-mailů. A, pozor, v češtině! Totéž se týká většiny přistupujících zemí (zbytek se připravuje). Kdo vezme za vděk angličtinou, může získat příslušné informace i o Bulharsku, Rumunsku a Turecku. Co víc si ještě přát?

Hodnocení Profitu: Jen tak dál! NĚCO PRO INVESTIGATIVCE Když už jsme začali se stránkami pro podnikatele, budeme v nich pokračovat. Adresa www.businessinfo.cz má podtitul Integrovaný systém informací pro podnikání a export. V nabídce rubrik vlevo najdeme Evropskou unii, klikneme - a ouha! Informací je tu sice celá řada, ale jaksi bez ladu a skladu. Tak třeba ke zjištění, kde hledat aktuální události, je třeba být dost investigativní (například se nesmíte nechat odradit lednovým datem v záhlaví). Nechtělo se nám věřit, že toho Businessinfo nabízí o EU tak málo, a proto jsme zkusili mapu serveru. Evropskou unii jsme našli, ale „aktuality“ měly dubnová data. S ostatními rubrikami jsme naštěstí dopadli lépe - přesto je však zřejmé, že informace o Evropské unii nejsou pro provozovatele portálu prioritou číslo 1. Co dodat? Jde to, ale dře to. Hodnocení Profitu: Informací o Unii tu není málo, ale neškodilo by trochu uspořádat ten chaos. Většina uživatelů bude totiž kvůli němu asi raději hledat jinde.

ROVNOU Z BRUSELU Na závěr jsme si tentokrát nechali stránku „přímo od zdroje“. Adresa www.cebre.cz patří České podnikatelské reprezentaci v Bruselu. Po jejím otevření se sice ihned dozvíte, kolik vteřin zbývá do vstupu, do momentu, kdy se Unie rozprostře všude kolem, ale „Aktuality z EU“ jsou podivně řazené a působí trochu okorale. Na druhou stranu si můžete (zdarma) objednat jejich zasílání e-mailem. K poněkud čerstvějším informacím se dostanete, když v rubrice Archiv zpráv zvolíte Zajímavosti a postřehy z EU. Archiv zpráv je v tomto případě vůbec zavádějící název. Ať jde o Legislativu, Statistiky a studie nebo další podrubriky, jsou nabízené informace zcela aktuální a smazávají nepříznivý „vstupní“ dojem. Kdo zvolí rubriku Heslář EU, dostane se na adresu www.evropska-unie.cz, o které jsme informovali před 14 dny. Za zmínku rozhodně stojí ještě Články a prezentace (doporučujeme), zajímavé jsou i Odkazy na jiné zdroje (hlavně proto, že jsou kvalifikovaně vybrány). Kancelář CEBRE má na svých stránkách i nabídku placených služeb. Za přijatelný poplatek poskytuje monitorování aktuálního dění z oboru či vámi zadaného tématu, školicí stáže v Bruselu nebo poradenství při zpracování projektů. K zahození určitě není ani možnost nechat si vyhledat kontakt v orgánech Unie či tzv. Balíček evropského přežití, který by měl vaši firmu připravit na šance a rizika vstupu do EU. Hodnocení Profitu: Důležitý informační zdroj. Rozhodně se nenechte odradit tím, co na vás „vybafne“ hned po otevření stránky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem Alberta Biermanna
Technologie
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít