Unie na síti - 3. díl

22. prosince 2003, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
22. prosince 2003, 00:00

ZA ČTYŘI MĚSÍCE A DESET DNÍ UŽ BUDE ZŘEJMĚ ČESKÁ REPUBLIKA ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. POTŘEBA MÍT DOSTATEK KONKRÉTNÍCH INFORMACÍ RYCHLE ROSTE. PŘINÁŠÍME VÁM TŘETÍ DÍL SERIÁLU O INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH V ČEŠTINĚ, KTERÉ SE UNII VĚNUJÍ.Tentokrát začneme rovnou informacemi pro podnikatele.

Stránky, které pomáhají podnikatelům

ZA ČTYŘI MĚSÍCE A DESET DNÍ UŽ BUDE ZŘEJMĚ ČESKÁ REPUBLIKA ČLENEM EVROPSKÉ UNIE. POTŘEBA MÍT DOSTATEK KONKRÉTNÍCH INFORMACÍ RYCHLE ROSTE. PŘINÁŠÍME VÁM TŘETÍ DÍL SERIÁLU O INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH V ČEŠTINĚ, KTERÉ SE UNII VĚNUJÍ.

Tentokrát začneme rovnou informacemi pro podnikatele. Na adrese www.euroinfocentrum.cz/enlargement je jich opravdu požehnaně. Stránka je totiž součástí kampaně tuzemských euroinfocenter (EIC) „Rozšíření EU - nová šance pro malé a střední podniky“ a její tvůrci se evidentně snaží, aby podnikatelům tu šanci pomohli chytit. Při každém otevření stránky zjistíte, kolik dní, hodin a minut zbývá do okamžiku „E“. Zbystřete pozornost, protože od tohoto momentu na vás euroinfocentra informace jen chrlí. Hned v úvodu dostanete nabídku velkého množství důležitých odkazů - a to je teprve začátek. Kdo by například chtěl přečíst všechno, co je v rubrice Aktuality, měl by si asi vzít pár dní dovolené. My se omezíme jen na konstatování, že aktualitou není jen otevření sedmého tuzemského euroinfocentra (v Pardubicích) nebo informace o tom, komu všemu a jak pomůže Evropská investiční banka, ale také třeba odkaz na elektronickou verzi příručky k vykazování údajů pro Intrastat. Rubriku Nabídky a poptávky firem asi není třeba nijak zvlášť popisovat. Euroinfocentra na svých stránkách zveřejňují zahraniční firmy, které si přejí navázat kontakt především s malými a středně velkými podniky v ČR. Plný text i s adresou firem, které danou nabídku či poptávku zveřejňují, zašle příslušné euroinfocentrum na požádání zdarma. Když si zaplatíte, objeví se v databázi PSD (Partner Search Database) i vaše nabídka nebo poptávka. Na stránkách EIC je důležitých informací tolik, že je tu všechny nelze ani vyjmenovat, natož popsat. Jednu lahůdku ale zmínit musíme. Chcete založit firmu v některé z členských zemí EU? Kliknete na ikonku Jak založit podnik, vyberete zemi - a velmi přehledný seznam všeho, co byste měli vědět, je před vámi. Včetně kontaktních adres, telefonů, faxů, internetových stránek a e-mailů. A, pozor, v češtině! Totéž se týká většiny přistupujících zemí (zbytek se připravuje). Kdo vezme za vděk angličtinou, může získat příslušné informace i o Bulharsku, Rumunsku a Turecku. Co víc si ještě přát?

Hodnocení Profitu: Jen tak dál! NĚCO PRO INVESTIGATIVCE Když už jsme začali se stránkami pro podnikatele, budeme v nich pokračovat. Adresa www.businessinfo.cz má podtitul Integrovaný systém informací pro podnikání a export. V nabídce rubrik vlevo najdeme Evropskou unii, klikneme - a ouha! Informací je tu sice celá řada, ale jaksi bez ladu a skladu. Tak třeba ke zjištění, kde hledat aktuální události, je třeba být dost investigativní (například se nesmíte nechat odradit lednovým datem v záhlaví). Nechtělo se nám věřit, že toho Businessinfo nabízí o EU tak málo, a proto jsme zkusili mapu serveru. Evropskou unii jsme našli, ale „aktuality“ měly dubnová data. S ostatními rubrikami jsme naštěstí dopadli lépe - přesto je však zřejmé, že informace o Evropské unii nejsou pro provozovatele portálu prioritou číslo 1. Co dodat? Jde to, ale dře to. Hodnocení Profitu: Informací o Unii tu není málo, ale neškodilo by trochu uspořádat ten chaos. Většina uživatelů bude totiž kvůli němu asi raději hledat jinde.

ROVNOU Z BRUSELU Na závěr jsme si tentokrát nechali stránku „přímo od zdroje“. Adresa www.cebre.cz patří České podnikatelské reprezentaci v Bruselu. Po jejím otevření se sice ihned dozvíte, kolik vteřin zbývá do vstupu, do momentu, kdy se Unie rozprostře všude kolem, ale „Aktuality z EU“ jsou podivně řazené a působí trochu okorale. Na druhou stranu si můžete (zdarma) objednat jejich zasílání e-mailem. K poněkud čerstvějším informacím se dostanete, když v rubrice Archiv zpráv zvolíte Zajímavosti a postřehy z EU. Archiv zpráv je v tomto případě vůbec zavádějící název. Ať jde o Legislativu, Statistiky a studie nebo další podrubriky, jsou nabízené informace zcela aktuální a smazávají nepříznivý „vstupní“ dojem. Kdo zvolí rubriku Heslář EU, dostane se na adresu www.evropska-unie.cz, o které jsme informovali před 14 dny. Za zmínku rozhodně stojí ještě Články a prezentace (doporučujeme), zajímavé jsou i Odkazy na jiné zdroje (hlavně proto, že jsou kvalifikovaně vybrány). Kancelář CEBRE má na svých stránkách i nabídku placených služeb. Za přijatelný poplatek poskytuje monitorování aktuálního dění z oboru či vámi zadaného tématu, školicí stáže v Bruselu nebo poradenství při zpracování projektů. K zahození určitě není ani možnost nechat si vyhledat kontakt v orgánech Unie či tzv. Balíček evropského přežití, který by měl vaši firmu připravit na šance a rizika vstupu do EU. Hodnocení Profitu: Důležitý informační zdroj. Rozhodně se nenechte odradit tím, co na vás „vybafne“ hned po otevření stránky.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít