Unie na síti - 1.díl

24. listopadu 2003, 00:00 - MARTINA ŠRÁMKOVÁ, Lidové noviny
24. listopadu 2003, 00:00

UŽ ZA PŮL ROKU BUDE ČESKÁ REPUBLIKA SOUČÁSTÍ EVROPSKÉ UNIE. POTŘEBA MÍT DOSTATEK KONKRÉTNÍCH INFORMACÍ RYCHLE ROSTE. DNES PROTO ZAHAJUJEME SERIÁL O ČESKÝCH INTERNETOVÝCH STRÁNKÁCH, KTERÉ SE UNII VĚNUJÍ

Na internetu jsou desítky stránek o EU v češtině

Na internetu je nepřeberné množství materiálu o Evropské unii. Desítky nejrůznějších stránek čekají i na toho, kdo trvá na svém rodném českém jazyce. Náš seriál by měl přispět k tomu, aby čtenář věděl, kam se obrátit se svým konkrétním problémem a kde naopak odpověď na své otázky nenajde. Začněme dnes dvěma typově zcela odlišnými stránkami. Jednu provozuje Centrum pro evropskou politiku Europeum. Jedná se o stránky www.integrace.cz, které se problematikou Evropské unie zabývají globálně. Nehledejte zde proto například konkrétní typy dotací, které může získat český podnikatel, ani rady, jak si otevřít konto u zahraniční banky. Takovým údajům jsou vyhrazeny jiné stránky. Na www.integrace.cz najde zájemce spoustu obsáhlých textů týkajících se celé Evropy, historie jejích snah o sjednocení, problematiky imigrace apod. Orientace na stránce je vyřešena přehledným rozcestníkem. Hlavními rubrikami jsou Politika, Ekonomika, Instituce, Budoucnost EU, Právo, Rozsudky Evropského soudu, Veřejná správa a konečně Členové a kandidáti. Jednotlivé rubriky se ovšem dělí opět na spoustu kapitol - do politiky spadají například Dějiny evropské integrace, ale i Věda a výzkum a devět dalších. Historická práce zabývající se životem nedávno zesnulého kosmopolity a poslance Evropského parlamentu Roberta Battersbyho, historický exkurz do doby vzdálené deset let, kdy EU přijímalo do svých řad skandinávské země a z něj plynoucí srovnání s naší situací až po diplomovou práci zabývající se italskou imigrací: tolik jen pro představu, jakého typu jsou materiály na ww.integrace.cz. Z toho jasně vyplývá, že stránka má spíše politologickou a studijní hodnotu. Důležitým (a téměř jediným) servisním prvkem celé stránky je kapitola Kariéra v EU. Mimo jiné jsou zde uvedeny požadavky Evropské komise na její případné budoucí zaměstnance, typy testů, kterým se uchazeči musejí podrobit, a adresy, kde je možné zjistit bližší informace a zeptat se přímo na možnost uplatnění. S jinými servisními prvky - snad kromě aktuálního zpravodajství se však zde prakticky nesetkáme. Stránky jsou zjevně určeny především studentům humanitních oborů a zájemcům o novodobou historii. Orientaci na studenty nasvědčuje i množství materiálů pocházejících právě od nich - například diplomové práce. Přesto - nebo právě proto - stránka nabízí zajímavé čtení anebo dokonce studijní materiál.

NĚCO PRO PODNIKATELE

Podnikatelé se naopak mohou obrátit na webové stránky mezinárodní poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) na adrese www.pwcglobal.com/ cz/cze/ins-sol/issues/eu. Právě zde mohou nalézt například podrobně rozvedené administrativní dopady zrušení cel či dopady vstupu do Evropské Unie na výplaty dividend. Především je však možné zaslat e-mailem i komplikovanější odbornou otázku a dočkat se fundované odpovědi. Na stránkách se dále nachází i soubor článků k dané tematice od expertů této společnosti, které již vyšly tiskem. Kdo je tedy tehdy nesehnal, může právě zde nalézt například materiál týkající se nových administrativních operací nebo se dozvědět, co přinesou nové směrnice pro poskytování digitálnějších služeb. Společnost PwC navíc pořádá řadu odborných školení na téma nových pravidel, která začnou s naším vstupem platit i v ČR. Pro názornost uveďme názvy alespoň několika: Pravidla fakturace a související doklady v EU, Cla a logistika nebo Záležitosti související se zaměstnanci a sociálním zabezpečením. Zájemce najde nejen jejich seznam, ale i elektronickou přihlášku. Také je zde možné získat bližší informace o poradenské službě, kterou společnost může vzhledem k blížícímu se vstupu do EU jednotlivým firmám poskytnout. Tzv. EU-MAP nabízí metodickou pomoc a individuální řešení problémů konkrétních zákazníků. Je zřejmé, že stránky PwC nejsou primárně určeny širší veřejnosti, ale těm, kteří takové a další úzce specializované informace potřebují ke své činnosti, tedy především podnikatelům a manažerům. Na stránkách je samozřejmě odkaz i na „globální“ webovou stránku společnosti PwC o rozšíření Evropské unie, ta už je ovšem v angličtině.

EVROPSKÝ PARLAMENT ČESKY

Na závěr jsme si nechali jednu perličku: Internetové stránky Evropského parlamentu - www.europarl.eu.int - jsou již alespoň v základní nabídce (také) česky. Dozvíte se zde, jakým způsobem parlament pracuje, v čem tkví jeho pravomoci i odpovědnost, ale i praktické rady pro případné rady zájemcům o návštěvu tohoto evropského zákonodárného sboru během zasedání. K přečtení stručných životopisů jednotlivých poslanců už vám ale čeština stačit nebude. Cizí jazyk budete potřebovat ik prostudování seznamu užitečných adres a kontaktů. V češtině je uvedena rubrika Portál pro občany, pro stránky evropského ombudsmana však už opět musíte ovládat angličtinu (nebo třeba francouzštinu). A tak je koncipována celá webová stránka: základní menu v češtině, podrobnější informace v angličtině.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít