Unie chce přesunout svou nadprodukci na východ

23. února 2004, 00:00 - PETR HAVEL
23. února 2004, 00:00

V KANDIDÁTSKÝCH ZEMÍCH EXISTUJE POTENCIÁL PRO TŘICETIPROCENTNÍ NÁRŮST OBRATU NA TRHU S POTRA VINAMI. JAK VYPLÝVÁ Z RA KOUSKÉ STUDIE DOPADU VSTUPU NOVÝCH ZEMÍ DO EU, HODLÁ PATNÁCTKA TU TO MEZERU POKRÝT SVÝMI VÝROBKY.

Českých potravinářů se to asi výrazněji nedotkne

V KANDIDÁTSKÝCH ZEMÍCH EXISTUJE POTENCIÁL PRO TŘICETIPROCENTNÍ NÁRŮST OBRATU NA TRHU S POTRA VINAMI. JAK VYPLÝVÁ Z RA KOUSKÉ STUDIE DOPADU VSTUPU NOVÝCH ZEMÍ DO EU, HODLÁ PATNÁCTKA TU TO MEZERU POKRÝT SVÝMI VÝROBKY. MEZI UCHAZEČE POČÍTÁ I RUMUNSKO A BUL HARSKO, KTERÉ BY SE MĚLY STÁT SPOLU S POLSKEM NEJVĚTŠÍMI ODBĚRATELI UNIJNÍCH POTRAVIN.

Studie vznikla z iniciativy rakouského ministerstva zemědělství a srovnává pro uktivitu zemědělství v EU a v kandidátských zemích. Hlavní autor dokumentu, Zdeněk Lukas z vídeňského institutu zemědělské ekonomiky tvrdí, že efektivita zemědělské produkce je v kandidátských zemích proti evropské Patnáctce zhruba čtvrtinová. Zatímco unijní zemědělec uživí 54 konzumentů, zemědělec v kandidátských zemích pouze 13. „Zatímco v EU živí sedm milionů zemědělců 376 milionů konzumentů, v kandidátských zemích zajišťuje osm milionů zemědělců 104 miliony konzumentů,“ zdůraznil Lukas. Do budoucna lze tedy očekávat úbytek zemědělských podnikatelů v kandidátských zemích na cílové dva až čtyři miliony zemědělců. To se netýká ČR, kde je počet zemědělců nižší a efektivita produkce vyšší než uvažovaný průměr všech uchazečských zemí.

SOUBOJ O PŘIDANOU HODNOTU Před produkcí z přistupujících zemí včetně ČR se EU hodlá bránit vytvářením vyšší přidané hodnoty k zemědělské surovině. „To znamená, že ohroženi by se mohli cítit spíše než zemědělci naši potravináři,“ domnívá se ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha. Česko a další kandidátské země by se podle jeho slov mohly stát pro současné EU pouze dodavatelem surovin, což se již vněkterých komoditách v zásadě děje. „Když je například český spotřebitel ochoten konzumovat hovězí maso z dojného skotu, tak veškerý kvalitní jatečný skot masných plemen odchází do zahraničí. Když se pak vrací zpět, tak jen k určité klientele s přidanou hodnotou a s využitím porážkové prémie z dotací EU. Kdyby to takto pokračovalo, utíkaly by nám bruselské podpory,“ zdůraznil Doucha. Právě potravinářské zboží z EU s vyšší přidanou hodnotou by mělo dominovat v avizovaném třicetiprocentním nárůstu spotřeby potravin v kandidátských zemích. Prezident Potravinářské komory ČR Jaroslav Camplík ale situaci nijak dramaticky nevidí. „Je možné, že se dovozy zboží ze současných států EU zvýší i do ČR, myslím si ale, že půjde o dočasnou situaci. Takový stav nastal i v jiných, již dříve přistupujících státech, po nějaké době se ale jejich spotřebitelé vrátili zpět k původně kupovanému zboží. Zvýšený import potravin může být kompenzován také naším zvýšeným exportem,“ uvádí prezident . MLÉKÁRENSTVÍ MÁ DOBROU POZICI**

Dobrou výchozí pozici našich zemědělců i potravinářů lze ukázat na jedné z nejdůležitějších komodit - mléku. Jak upozorňuje tajemník Mezinárodního mlékařského komitétu pro ČR Oldřich Obermaier, tuzemské mléko je levnější než v EU. To umožňuje mírně zvýšit jeho cenu v ČR a přitom udržet konkurenceschopnost iu produktů, které se z mléka vyrábějí. Jiná situace je ale třeba v Maďarsku. Podle Obermaiera činila průměrná cena sto litrů mléka v této zemi loni 33 eur, zatímco v N ěmecku 27,20 eur a v ČR zhruba 26,50 eur. „Po vstupu do EU ale přijde šok - maďarské mléko se stane neprodejným, protože každá tamní mlékárna si bude moci dovézt mléko ze zahraničí,“ říká Obermaier. Index unijních cen je podle Lukase proti světovým cenám vyšší asi o polovinu (153 procent), v kandidátských zemích asi o třetinu. N ejlevnější jsou zemědělské komodity v Polsku (118 procent v porovnání se světovými cenami), a dále na Slovensku (126 procent), v ČR (130 procent) a Maďarsku (131 procent).

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Stvořen k přetaktování. HP představilo svůj nejlepší notebook pro hráče
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít