Unie chce přesunout svou nadprodukci na východ

23. února 2004, 00:00 - PETR HAVEL
23. února 2004, 00:00

V KANDIDÁTSKÝCH ZEMÍCH EXISTUJE POTENCIÁL PRO TŘICETIPROCENTNÍ NÁRŮST OBRATU NA TRHU S POTRA VINAMI. JAK VYPLÝVÁ Z RA KOUSKÉ STUDIE DOPADU VSTUPU NOVÝCH ZEMÍ DO EU, HODLÁ PATNÁCTKA TU TO MEZERU POKRÝT SVÝMI VÝROBKY.

Českých potravinářů se to asi výrazněji nedotkne

V KANDIDÁTSKÝCH ZEMÍCH EXISTUJE POTENCIÁL PRO TŘICETIPROCENTNÍ NÁRŮST OBRATU NA TRHU S POTRA VINAMI. JAK VYPLÝVÁ Z RA KOUSKÉ STUDIE DOPADU VSTUPU NOVÝCH ZEMÍ DO EU, HODLÁ PATNÁCTKA TU TO MEZERU POKRÝT SVÝMI VÝROBKY. MEZI UCHAZEČE POČÍTÁ I RUMUNSKO A BUL HARSKO, KTERÉ BY SE MĚLY STÁT SPOLU S POLSKEM NEJVĚTŠÍMI ODBĚRATELI UNIJNÍCH POTRAVIN.

Studie vznikla z iniciativy rakouského ministerstva zemědělství a srovnává pro uktivitu zemědělství v EU a v kandidátských zemích. Hlavní autor dokumentu, Zdeněk Lukas z vídeňského institutu zemědělské ekonomiky tvrdí, že efektivita zemědělské produkce je v kandidátských zemích proti evropské Patnáctce zhruba čtvrtinová. Zatímco unijní zemědělec uživí 54 konzumentů, zemědělec v kandidátských zemích pouze 13. „Zatímco v EU živí sedm milionů zemědělců 376 milionů konzumentů, v kandidátských zemích zajišťuje osm milionů zemědělců 104 miliony konzumentů,“ zdůraznil Lukas. Do budoucna lze tedy očekávat úbytek zemědělských podnikatelů v kandidátských zemích na cílové dva až čtyři miliony zemědělců. To se netýká ČR, kde je počet zemědělců nižší a efektivita produkce vyšší než uvažovaný průměr všech uchazečských zemí.

SOUBOJ O PŘIDANOU HODNOTU Před produkcí z přistupujících zemí včetně ČR se EU hodlá bránit vytvářením vyšší přidané hodnoty k zemědělské surovině. „To znamená, že ohroženi by se mohli cítit spíše než zemědělci naši potravináři,“ domnívá se ředitel Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky Tomáš Doucha. Česko a další kandidátské země by se podle jeho slov mohly stát pro současné EU pouze dodavatelem surovin, což se již vněkterých komoditách v zásadě děje. „Když je například český spotřebitel ochoten konzumovat hovězí maso z dojného skotu, tak veškerý kvalitní jatečný skot masných plemen odchází do zahraničí. Když se pak vrací zpět, tak jen k určité klientele s přidanou hodnotou a s využitím porážkové prémie z dotací EU. Kdyby to takto pokračovalo, utíkaly by nám bruselské podpory,“ zdůraznil Doucha. Právě potravinářské zboží z EU s vyšší přidanou hodnotou by mělo dominovat v avizovaném třicetiprocentním nárůstu spotřeby potravin v kandidátských zemích. Prezident Potravinářské komory ČR Jaroslav Camplík ale situaci nijak dramaticky nevidí. „Je možné, že se dovozy zboží ze současných států EU zvýší i do ČR, myslím si ale, že půjde o dočasnou situaci. Takový stav nastal i v jiných, již dříve přistupujících státech, po nějaké době se ale jejich spotřebitelé vrátili zpět k původně kupovanému zboží. Zvýšený import potravin může být kompenzován také naším zvýšeným exportem,“ uvádí prezident . MLÉKÁRENSTVÍ MÁ DOBROU POZICI**

Dobrou výchozí pozici našich zemědělců i potravinářů lze ukázat na jedné z nejdůležitějších komodit - mléku. Jak upozorňuje tajemník Mezinárodního mlékařského komitétu pro ČR Oldřich Obermaier, tuzemské mléko je levnější než v EU. To umožňuje mírně zvýšit jeho cenu v ČR a přitom udržet konkurenceschopnost iu produktů, které se z mléka vyrábějí. Jiná situace je ale třeba v Maďarsku. Podle Obermaiera činila průměrná cena sto litrů mléka v této zemi loni 33 eur, zatímco v N ěmecku 27,20 eur a v ČR zhruba 26,50 eur. „Po vstupu do EU ale přijde šok - maďarské mléko se stane neprodejným, protože každá tamní mlékárna si bude moci dovézt mléko ze zahraničí,“ říká Obermaier. Index unijních cen je podle Lukase proti světovým cenám vyšší asi o polovinu (153 procent), v kandidátských zemích asi o třetinu. N ejlevnější jsou zemědělské komodity v Polsku (118 procent v porovnání se světovými cenami), a dále na Slovensku (126 procent), v ČR (130 procent) a Maďarsku (131 procent).

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít