Unie čelí rekordnímu propadu HDP a rostoucí nezaměstnanosti

04. června 2009, 00:00 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
04. června 2009, 00:00

Opravená verze dat Eurostatu přinesla o ekonomice Unie ještě horší obrázek, než se zdálo z původních odhadů. HDP eurozóny poklesl v prvním kvartálu o 4,8%, v celé sedmadvacítce pak o 4,5%. Na vině je hlavně pokles stavu zásob a investic. Raketově letí vzhůru také míra nezaměstnanosti – v dubnu překročila v eurozóně 9%.

Autor: Příhonský

Eurostat kromě opravených údajů o ekonomické výkonnosti zveřejnil také predikci vývoje inflace. Index cen výrobců, který předznamenává směr pohybu spotřebitelských cen, prodělal v dubnu meziměsíční pokles o rekordní 1%, přičemž meziročně spadl už o 4,6%. Tento bezprecedentní vývoj mají na svědomí především rychle klesající ceny energií.

Naopak míra nezaměstnanosti se v dubnu v eurozóně vyhoupla na desetileté maximum, když dosáhla 9,2%. Nejhorší čísla přišla ze Španělska, kde je bez práce 18,1% lidí, nicméně dobře na tom není ani Pobaltí (okolo 15% nezaměstnaných), Slovensko nebo Irsko (shodně 11,1%). Naopak Česko se zatím drží s 5,7% na šesté nejlepší pozici z celé sedmadvacítky.

„Rychle rostoucí nezaměstnanost je jen potvrzením hluboké recese, do které se evropská ekonomika po letech boomu dostává. Evidentní je, že rychleji se obvykle propouští v nových členských zemích, především v Pobaltí, kde za poslední rok vzrostla nezaměstnanost o více než deset procentních bodů,“ uvedl pro Finanční noviny analytik ČSOB Petr Dufek.

Hrozba deflace spojená s nebývalým útlumem ekonomiky vede některé experty k domněnce, že Evropská centrální banka (ECB) přistoupí k dalšímu uvolňování monetární politiky; jejím cílem totiž je udržení růstu cen těsně pod 2%. Většina pozorovatelů z finančních kruhů ale další snížení úrokových sazeb pod současné 1% neočekává.

„Přechodný pokles cen zaviněný snížením hodnoty energií a potravin se nesmí promítnout do očekávání spotřebitelů. To představuje teď pro ECB hlavní výzvu,“ uvedl Martin van Vliet, ekonom ING.

Více na EurActiv.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít