Unie brojí proti operátorům

19. února 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
19. února 2007, 00:00

LEVNĚJŠÍ ROAMINGTelefonáty z pláže nemohou být dražší než letenka na dovolenou.Shodují se na tom představitelé Evropské unie. Kvůli neochotě mobilních operátorů výrazně zlevnit roaming proto připravují cenovou regulaci.Ceny mobilního roamingu jsou trnem v oku zákazníků i unijních úředníků již několik let.

LEVNĚJŠÍ ROAMING Telefonáty z pláže nemohou být dražší než letenka na dovolenou. Shodují se na tom představitelé Evropské unie. Kvůli neochotě mobilních operátorů výrazně zlevnit roaming proto připravují cenovou regulaci.

Ceny mobilního roamingu jsou trnem v oku zákazníků i unijních úředníků již několik let. Po neúspěšných pokusech přimět mobilní operátory ke zlevnění domluvou vytáhla Evropská komise do boje s těžkým kalibrem - plánem cenové regulace roamingu. Iniciátorkou kampaně za zlevnění volání v zahraničí se stala eurokomisařka pro informační společnost a média Viviane Redingová. Tvrdí, že pro ceny roamingu v současné výši neexistuje žádné oprávnění a nejsou odrazem skutečných nákladů operátorů. Redingová proto už v loňském červenci představila plán na regulaci cen roamingu. Ta by měla donutit operátory zlevnit volání v zahraničí až o 70 procent. Na konci letošního ledna návrh začal projednávat Evropský parlament a postavilo se za něj i Německo, které v prvním pololetí 2007 Evropské unii předsedá.

ZLEVNIT MÁ I INTERNET

Původně plán eurokomisařky Viviane Redingové počítal s přímou regulací koncových cen, tedy cen placených zákazníky. Kromě předpokládaných protestů operátorů se však návrh setkal i s kritikou národních telekomunikačních regulátorů, kteří varovali před možnou deformací tržního prostředí vinou nemožnosti cenové konkurence. Proto Komise plán přepracovala a navrhla regulaci velkoobchodních cen. Tedy poplatků, jež si účtují operátoři za roaming mezi sebou. Komisaři chtějí stanovit cenový strop na úrovni dvojnásobku (pro místní hovory v zahraničí), respektive trojnásobku (pro volání ze zahraničí do jiné země) průměrné ceny, kterou si platí operátoři za spojení hovorů v rámci jedné země. Podle analytické společnosti Ovum by tak strop mohl činit přibližně 0,24 euro za minutu u místních a 0,36 euro u mezistátních hovorů.

Revidovaný návrh přesto zcela neustupuje od regulace koncových cen a navrhuje také maximální přirážku k cenám velkoobchodním, která má činit nejvýše 30 procent. Stanovení maximální přirážky má zabránit současné situaci, kdy si operátoři často účtují až třísetprocentní marži.

Evropský parlament se zabývá návrhem legislativy, jehož předkladatelem je europoslanec Paul Rübig. Ten přitom vychází z konceptu regulace velkoobchodních cen a maximální přirážky, jejž připravila Komise. V návrhu legislativy na regulaci roamingu ale zohlednil i připomínky operátorů a členských států. Kromě jednotného regulovaného „eurotarifu“ proto připouští i možnost existence vlastních tarifů jednotlivých operátorů. Zákazník by si tak mohl vybrat, zda využije eurotarif, nebo nabídku svého operátora.

Na druhou stranu ale Rübig přidal do chystané legislativy požadavek, se kterým původní návrh Komise nepočítal. Zlevnění by se podle jeho návrhu vedle hlasových služeb mělo vztahovat i na datové služby (mobilní připojení k internetu) a zasílání textových zpráv SMS v cizině.

OPERÁTOŘI SE BOUŘÍ, UNIE KONTRUJE STUDIÍ

Na operátory působí hrozba cenové regulace jako červený hadr na býka. Argumentují, že k postupnému zlevňování dochází i bez zásahů a regulace je pouze přinutí kompenzovat ztráty z roamingu zdražením jiných služeb. Po zavedení regulace by navíc operátoři měli jen minimální prostor cenově si konkurovat. Na svou obranu spustili provozovatelé mobilních sítí webové stránky www.roaming.gsmeurope.org, které nabízejí srovnání cen za volání v zahraničí u jednotlivých společností.

Evropská komise nechala loni na podzim pro podporu svého návrhu vypracovat studii na základě dotazování téměř 25 tisíc lidí ze všech unijních států. Studie zjistila, že dvě třetiny lidí používají mobilní telefon v zahraničí výrazně méně než doma nebo vůbec (v Česku to potvrdilo dokonce 91 procent dotázaných). Z 81 procent tak činí právě kvůli vysokým cenám. Téměř 60 procent dotázaných uvedlo, že by mobilní telefon na zahraničních cestách využívalo více při příznivějších cenách. Celých 70 procent dotázaných uživatelů aktivity Komise za zlevnění roamingu plně podporuje.

DOČKÁME SE LETOS LEVNĚJŠÍ DOVOLENÉ?

Novou legislativu, která má takové zlevnění prosadit, nyní musí projednat a schválit Evropský parlament. Očekává se i společná diskuze parlamentu, komisařů a členských států, ze které by mohl vzejít kompromis přijatelný pro všechny zúčastněné strany.

Předsedající Německo a komisařka Redingová hýří optimismem a tvrdí, že se zlevnění podaří dosáhnout ještě před letošní dovolenkovou sezonou. Vzhledem ke zkušenostem s rychlostí fungování evropských institucí a výhradám některých členských států je však pravděpodobnější, že nová legislativa dříve než do konce letošního roku neprojde. Na výrazně levnější volání v zahraničí si tak zřejmě zákazníci počkají až do roku 2008.

CO ŘÍKAJÍ OPERÁTOŘI Ceny roamingu v evropských zemích klesly loni o 22 procent. Tvrdí to mluvčí českého T-Mobilu Martina Kemrová s odkazem na index průměrných maloobchodních cen volání sestaveného poradenskou společností AT Kearney. Stejný názor má i mluvčí Telefóniky O2 CR Martin Žabka. Podle něj loni v Česku klesly některé ceny roamingu díky slevám operátorů dokonce až o 60 procent. Oslovení zástupci třetího operátora, společnosti Vodafone, se do uzávěrky tohoto čísla Profitu k záležitosti nevyjádřili. KOLIK MÁ STÁT ROAMING**

Podle záměrů Komise a Evropského parlamentu by zákazník neměl za volání z ciziny domů či do jiné unijní země platit více než 49 eurocentů (14 korun) za minutu hovoru, za místní hovor v cizině 33 centů (9,40 koruny) a za přijímaný hovor 16,5 centu (4,70 koruny). Průměrná cena roamingu v Evropské unii se přitom nyní pohybuje kolem 1,15 eura (32,80 koruny) za minutu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít