Umíte hospodařit s časem?

16. prosince 2002, 00:00 - Nikoleta Alivojvodič
16. prosince 2002, 00:00

Deset užitečných rad jak zvládnout nabitý den a nepropadnout panice Když na vás čeká stoh papíru, pár nepříjemných schůzek a telefonátů, co uděláte? Začnete řešit jedno přes druhé, nebo si uvaříte kávu a v klidu si všechny úkoly naplánujete? Jste-li spíše zmatkař, je čas si uvědomit, že umění hospodařit s časem je opravdu nad zlato.

Deset užitečných rad jak zvládnout nabitý den a nepropadnout panice

Když na vás čeká stoh papíru, pár nepříjemných schůzek a telefonátů, co uděláte? Začnete řešit jedno přes druhé, nebo si uvaříte kávu a v klidu si všechny úkoly naplánujete? Jste-li spíše zmatkař, je čas si uvědomit, že umění hospodařit s časem je opravdu nad zlato.

Pokud vedete firmu, vychováváte paterčata, studujete medicínu a ještě k tomu máte čas zajít si s přáteli na skleničku, pak jste patrně dobře utajenou sestrou Supermana. Normální člověk, ať už jeho IQ přesahuje Goethovo či dosahuje průměru, nemůže totiž stihnout všechno. Snaha o to naopak zákonitě vede k poklesu výkonnosti v jednotlivých oblastech v porovnání s člověkem, který je soustředěný jen na několik priorit. Ovšem podnikat, starat se o rodinu a uchovat si chvilku pro sebe je také kumšt. Poradíme vám jak na to.

Stanovte si dlouhodobé cíle

Vědět, co chcete, je základním předpokladem k tomu, abyste toho také dosáhla. Se vší upřímností si stanovte své priority v pořadí od nejdůležitější až po nejméně podstatnou. Až se pak ocitnete na rozcestí, nebudete muset dlouho přemýšlet, kterou z cest zvolit.

Zapisujte si své nápady

Geniální myšlenka vás může napadnout kdekoli. Neváhejte ani minutu a zaznamenejte si ji. Na lidský mozek působí přemíra podnětů a může se stát, že se vám vynikající nápad z hlavy jednoduše vypaří. Což by byla, uznejte, škoda.

Neměňte neustále svá rozhodnutí

Umění rychle se rozhodnout je ve světě byznysu ceněnou vlastností. Váháte-li však nad něčím, raději získejte všechny potřebné informace, zvažte pro a proti a až pak vyneste svůj ortel. Častými změnami postojů nejen plýtváte časem i energií, ale mnohdy také riskujete pověst profesionála.

Co můžete udělat dnes, to udělejte

Sekretářka vám právě přinesla doklad k podpisu. Co uděláte? Okamžitě ho podepíšete a vrátíte ho k dalšímu zpracování, nebo ho necháte ležet několik týdnů mezi ostatními dokumenty k vyřízení? Pokud tyhle maličkosti řešíte operativně, pak vám gratulujeme. Pokud ne - je na čase, abyste začala.

Neodkládejte nepříjemné

Neodkládejte nepříjemnosti na poslední chvíli a nedoufejte, že „vyšumí“. Nestane se to! Zvedněte statečně telefon a zavolejte rozzuřenému klientovi dříve, než vám do toho přijde něco neodkladného. Kromě toho, čím dříve se zbavíte stresu, tím dříve osvobodíte svou mysl.

Stanovte si hierarchii povinností

Jsou věci urgentní, důležité, méně důležité a nedůležité. Naučte se je rozlišovat při každodenním plánování. Mohou vám k tomu posloužit nadepsané šuplíčky, nejrůznější tabulky, ale i jednoduchý nalinkovaný sešit.

Naučte se delegovat úkoly

V edoucí pracovníci si mnohdy myslí, že jen oni dokáží nejlépe splnit daný úkol. Omyl. Obklopte se schopnými lidmi, důkladně je seznamte s filozofií podniku a věnujte čas na jejich proškolení. A pak jim důvěřujte.

Nenechte se vyrušovat

Pokud si nepřejte být vyrušována, dejte to ostatním jasně najevo. V ynikající je systém otevřených dveří kanceláře. Když jsou otevřené, vstup je volný. Když jsou zavřené, je to signál, že chcete mít klid.

Buďte asertivní, říkejte NE

Odmítnout laskavost je pro mnohé z nás mnohem více stresující než zatnout zuby a vyhovět. Jenže k čemu jsou nám pak všechny zásady a priority? Až vás tedy teta příště požádá, abyste s ní obíhala obchody, počítejte do deseti a pak klidně řekněte: „Ne“.

Naučte se odpočívat

Odpočatý člověk je mnohem výkonnější. Rezervujte si proto chvíle pro relaxaci. Přečtěte si svou oblíbenou knížku, zajděte na procházku nebo si hrajte s dětmi. V ypněte - a užívejte si života

Bez účinné relaxace se neobejdete. Odpočatý člověk je mnohem výkonnější. Choďte do přírody, čtěte si, poslouchejte hudbu, hrajte si s dětmi…

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Další pohroma v cenách grafických karet na obzoru. GDDR5 tento měsíc zdražila o 30 %
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít