Umíte hospodařit s časem?

16. prosince 2002, 00:00 - Nikoleta Alivojvodič
16. prosince 2002, 00:00

Deset užitečných rad jak zvládnout nabitý den a nepropadnout panice Když na vás čeká stoh papíru, pár nepříjemných schůzek a telefonátů, co uděláte? Začnete řešit jedno přes druhé, nebo si uvaříte kávu a v klidu si všechny úkoly naplánujete? Jste-li spíše zmatkař, je čas si uvědomit, že umění hospodařit s časem je opravdu nad zlato.

Deset užitečných rad jak zvládnout nabitý den a nepropadnout panice

Když na vás čeká stoh papíru, pár nepříjemných schůzek a telefonátů, co uděláte? Začnete řešit jedno přes druhé, nebo si uvaříte kávu a v klidu si všechny úkoly naplánujete? Jste-li spíše zmatkař, je čas si uvědomit, že umění hospodařit s časem je opravdu nad zlato.

Pokud vedete firmu, vychováváte paterčata, studujete medicínu a ještě k tomu máte čas zajít si s přáteli na skleničku, pak jste patrně dobře utajenou sestrou Supermana. Normální člověk, ať už jeho IQ přesahuje Goethovo či dosahuje průměru, nemůže totiž stihnout všechno. Snaha o to naopak zákonitě vede k poklesu výkonnosti v jednotlivých oblastech v porovnání s člověkem, který je soustředěný jen na několik priorit. Ovšem podnikat, starat se o rodinu a uchovat si chvilku pro sebe je také kumšt. Poradíme vám jak na to.

Stanovte si dlouhodobé cíle

Vědět, co chcete, je základním předpokladem k tomu, abyste toho také dosáhla. Se vší upřímností si stanovte své priority v pořadí od nejdůležitější až po nejméně podstatnou. Až se pak ocitnete na rozcestí, nebudete muset dlouho přemýšlet, kterou z cest zvolit.

Zapisujte si své nápady

Geniální myšlenka vás může napadnout kdekoli. Neváhejte ani minutu a zaznamenejte si ji. Na lidský mozek působí přemíra podnětů a může se stát, že se vám vynikající nápad z hlavy jednoduše vypaří. Což by byla, uznejte, škoda.

Neměňte neustále svá rozhodnutí

Umění rychle se rozhodnout je ve světě byznysu ceněnou vlastností. Váháte-li však nad něčím, raději získejte všechny potřebné informace, zvažte pro a proti a až pak vyneste svůj ortel. Častými změnami postojů nejen plýtváte časem i energií, ale mnohdy také riskujete pověst profesionála.

Co můžete udělat dnes, to udělejte

Sekretářka vám právě přinesla doklad k podpisu. Co uděláte? Okamžitě ho podepíšete a vrátíte ho k dalšímu zpracování, nebo ho necháte ležet několik týdnů mezi ostatními dokumenty k vyřízení? Pokud tyhle maličkosti řešíte operativně, pak vám gratulujeme. Pokud ne - je na čase, abyste začala.

Neodkládejte nepříjemné

Neodkládejte nepříjemnosti na poslední chvíli a nedoufejte, že „vyšumí“. Nestane se to! Zvedněte statečně telefon a zavolejte rozzuřenému klientovi dříve, než vám do toho přijde něco neodkladného. Kromě toho, čím dříve se zbavíte stresu, tím dříve osvobodíte svou mysl.

Stanovte si hierarchii povinností

Jsou věci urgentní, důležité, méně důležité a nedůležité. Naučte se je rozlišovat při každodenním plánování. Mohou vám k tomu posloužit nadepsané šuplíčky, nejrůznější tabulky, ale i jednoduchý nalinkovaný sešit.

Naučte se delegovat úkoly

V edoucí pracovníci si mnohdy myslí, že jen oni dokáží nejlépe splnit daný úkol. Omyl. Obklopte se schopnými lidmi, důkladně je seznamte s filozofií podniku a věnujte čas na jejich proškolení. A pak jim důvěřujte.

Nenechte se vyrušovat

Pokud si nepřejte být vyrušována, dejte to ostatním jasně najevo. V ynikající je systém otevřených dveří kanceláře. Když jsou otevřené, vstup je volný. Když jsou zavřené, je to signál, že chcete mít klid.

Buďte asertivní, říkejte NE

Odmítnout laskavost je pro mnohé z nás mnohem více stresující než zatnout zuby a vyhovět. Jenže k čemu jsou nám pak všechny zásady a priority? Až vás tedy teta příště požádá, abyste s ní obíhala obchody, počítejte do deseti a pak klidně řekněte: „Ne“.

Naučte se odpočívat

Odpočatý člověk je mnohem výkonnější. Rezervujte si proto chvíle pro relaxaci. Přečtěte si svou oblíbenou knížku, zajděte na procházku nebo si hrajte s dětmi. V ypněte - a užívejte si života

Bez účinné relaxace se neobejdete. Odpočatý člověk je mnohem výkonnější. Choďte do přírody, čtěte si, poslouchejte hudbu, hrajte si s dětmi…

FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Návod, jak zatočit s neplatiči alimentů
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Na nereferenční Radeony RX Vega se může čekat až do půlky října, výrobci nemají čipy
Některé počítače HP se po servisní aktualizaci Windows 10 spouští až 10 minut
Tohle by mohla být revoluce. Pi Charger slibuje první opravdu pohodlné bezdrátové nabíjení
Ovladač od Nvidie způsobuje problémy s Nočním osvětlením [Windows Insider]
Naděje v kauze drahých pamětí. Výrobci DRAM konečně investují do zvýšení kapacit
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít