Úlevy na internet zatím nebudou

08. listopadu 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
08. listopadu 2004, 00:00

PŘIPOJENÍ K SÍTI Telekomunikační firmy lobbují za daňové úlevy na rychlé připojení k internetu. Poslanci je zatím nepodpořili. Odpočty z daní za připojení k internetu se odkládají. Telekomunikační operátoři sdružení v Asociaci poskytovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS) totiž neuspěli s návrhem v rámci novely zákona o daních z příjmů, kterou nyní projednává parlament.

PŘIPOJENÍ K SÍTI Telekomunikační firmy lobbují za daňové úlevy na rychlé připojení k internetu. Poslanci je zatím nepodpořili. Odpočty z daní za připojení k internetu se odkládají. Telekomunikační operátoři sdružení v Asociaci poskytovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS) totiž neuspěli s návrhem v rámci novely zákona o daních z příjmů, kterou nyní projednává parlament. Návrh zamítl v hlasování poslanecký rozpočtový výbor. APVTS proto vyzvala dopisem všechny poslance, aby návrh podpořili přímo ve druhém čtení. N ávrh operátorů počítal s tím, že by si každý mohl za připojení k internetu ročně z daňového základu odečíst 7200 až 12 800 korun. Podle předsedy APVTS Svatoslava Nováka by navržené změny neznamenaly významnější zátěž pro státní rozpočet. APVTS podložila návrh analýzou možností úlev z daně z příjmů fyzických osob při pořízení vysokorychlostního internetu. Výsledky orientačních propočtů dopadu na státní rozpočet, které připravila poradenská společnost KPMG, ukázaly, že dopady na státní rozpočet by byly neutrální, případně dokonce kladné. „Úlevy mohou znamenat zvýšení příjmů státního rozpočtu, protože poskytneme takový nástroj, který umožní snazší přístup ke vzdělávání a podnikání prostřednictvím internetu,“ vysvětloval Novák. Asociace navrhovala několik variant úlev. U minimální varianty s odpočtem 7200 korun ročně by stát netratil, ale naopak díky zvýšení počtu uživatelů a vyšším odvodům daně z příjmů firem a daně z přidané hodnoty získal navíc 18 milionů korun. Operátoři předpokládají, že počet uživatelů vysokorychlostního připojení z řad domácností v příštím roce zdvojnásobí z letošních 77 500 na minimálně 158 000 zákazníků. Vysokorychlostní internet podporují noví i dlouholetí členové EU. N apříklad Polsko si zachovalo sníženou sazbu DPH na internetové služby, Estonsko vyčlenilo ve svém rozpočtu více než 70 milionů korun na podporu informačních technologií a Maďarsko třeba umožňuje poplatníkovi s dětmi odečíst z daní za práci s počítačem v přepočtu až 7540 korun ročně. CO JE VYSOKORYCHLOSTNÍ INTERNET

**Definici vysokorychlostního internetu z pohledu státu stanovuje dokument Národní politika pro vysokorychlostní přístup. Podle něj je to připojení, které koncové uživatele neomezuje v tom, co a jak hodlají dělat a kdykoli to chtějí dělat. Tedy připojení po celých 24 hodin 365 dní v roce bez omezení stažených dat, při minimální rychlosti 256 kbps. Sem spadá například ADSL, internet přes kabelovou televizi, CDMA nebo některá připojení přes wi-fi.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít