Úlevy na internet zatím nebudou

08. listopadu 2004, 00:00 - RADAN DOLEJŠ
08. listopadu 2004, 00:00

PŘIPOJENÍ K SÍTI Telekomunikační firmy lobbují za daňové úlevy na rychlé připojení k internetu. Poslanci je zatím nepodpořili. Odpočty z daní za připojení k internetu se odkládají. Telekomunikační operátoři sdružení v Asociaci poskytovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS) totiž neuspěli s návrhem v rámci novely zákona o daních z příjmů, kterou nyní projednává parlament.

PŘIPOJENÍ K SÍTI Telekomunikační firmy lobbují za daňové úlevy na rychlé připojení k internetu. Poslanci je zatím nepodpořili. Odpočty z daní za připojení k internetu se odkládají. Telekomunikační operátoři sdružení v Asociaci poskytovatelů veřejných telekomunikačních sítí (APVTS) totiž neuspěli s návrhem v rámci novely zákona o daních z příjmů, kterou nyní projednává parlament. Návrh zamítl v hlasování poslanecký rozpočtový výbor. APVTS proto vyzvala dopisem všechny poslance, aby návrh podpořili přímo ve druhém čtení. N ávrh operátorů počítal s tím, že by si každý mohl za připojení k internetu ročně z daňového základu odečíst 7200 až 12 800 korun. Podle předsedy APVTS Svatoslava Nováka by navržené změny neznamenaly významnější zátěž pro státní rozpočet. APVTS podložila návrh analýzou možností úlev z daně z příjmů fyzických osob při pořízení vysokorychlostního internetu. Výsledky orientačních propočtů dopadu na státní rozpočet, které připravila poradenská společnost KPMG, ukázaly, že dopady na státní rozpočet by byly neutrální, případně dokonce kladné. „Úlevy mohou znamenat zvýšení příjmů státního rozpočtu, protože poskytneme takový nástroj, který umožní snazší přístup ke vzdělávání a podnikání prostřednictvím internetu,“ vysvětloval Novák. Asociace navrhovala několik variant úlev. U minimální varianty s odpočtem 7200 korun ročně by stát netratil, ale naopak díky zvýšení počtu uživatelů a vyšším odvodům daně z příjmů firem a daně z přidané hodnoty získal navíc 18 milionů korun. Operátoři předpokládají, že počet uživatelů vysokorychlostního připojení z řad domácností v příštím roce zdvojnásobí z letošních 77 500 na minimálně 158 000 zákazníků. Vysokorychlostní internet podporují noví i dlouholetí členové EU. N apříklad Polsko si zachovalo sníženou sazbu DPH na internetové služby, Estonsko vyčlenilo ve svém rozpočtu více než 70 milionů korun na podporu informačních technologií a Maďarsko třeba umožňuje poplatníkovi s dětmi odečíst z daní za práci s počítačem v přepočtu až 7540 korun ročně. CO JE VYSOKORYCHLOSTNÍ INTERNET

**Definici vysokorychlostního internetu z pohledu státu stanovuje dokument Národní politika pro vysokorychlostní přístup. Podle něj je to připojení, které koncové uživatele neomezuje v tom, co a jak hodlají dělat a kdykoli to chtějí dělat. Tedy připojení po celých 24 hodin 365 dní v roce bez omezení stažených dat, při minimální rychlosti 256 kbps. Sem spadá například ADSL, internet přes kabelovou televizi, CDMA nebo některá připojení přes wi-fi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít