Úlevy jsou lepší než ochrana

01. září 2008, 08:00 - Petr Havel
01. září 2008, 08:00

Veterinární a hygienické úlevy existují již nyní, nejsou ale popsány.

Ačkoli je většinou základním zdůvodněním fúzí všeho druhu snižování nákladů na příslušnou produkci a následné nižší ceny zboží pro konečného spotřebitele, má globální proces koncentrace stinnou stránku. Rapidně se zmenšuje podnikatelský prostor pro menší výrobce, firmy rodinného typu, obecně malé a střední podnikání. Typickým příkladem je při tom výroba a prodej potravin. O zániku klasických pultových prodejen už bylo řečeno i napsáno mnoho slov, ve stále obtížnější situaci jsou ale také drobní producenti potravinářských surovin. Alespoň částečně by mohla tento trend zbrzdit vyhláška, která zmírňuje veterinární a hygienické požadavky pro malé výrobce i prodejce potravin.

Je přitom třeba jednoznačně říci, že jde o potřebnou a důležitou legislativní iniciativu, která může menším výrobcům a zpracovatelům potravin skutečně systémově pomoci. Přestože se dosud část producentů potravinářských specialit soustředila na získání ochranných označení v rámci Unie a v podstatě tak spoléhala na efekt netarifní (známkoprávní) překážky podnikatelského prostředí, přinesou reálné úlevy z některých veterinárních povinností zcela jistě daleko větší efekt. Co je to totiž platné, že je určitý výrobek v celé Unii nějak chráněn, když právě kvůli jeho jedinečnosti a nevelkému podílu na trhu jsou náklady na produkci tak velké, že je dotyčný výrobce nemůže unést? To si mimochodem v poslední době uvědomuje i sama Unie a současný systém ochranných označení a zejména ochranu tradičních specialit hodlá přehodnotit.

I proto přichází vyhláška v pravou chvíli. Důležité je přitom dodat, že veterinární a hygienické úlevy pro menší podniky existují již nyní, nejsou ale popsány „na papíře“, a kromě toho dosud neexistovala definice malého podniku. Právě ve stanovení „velikosti malých“ je také možná jediný kámen úrazu. Zdá se totiž, že objem výroby, na který by se měly úlevy vztahovat, je navrhován jako příliš velký. Pokud by byl malý podnik moc velký a mohl by se pohybovat v lepších podnikatelských podmínkách, šlo by o další deformaci trhu. Nastaví-li se ale objemové parametry dobře, je toto ta jediná cesta, jak umožnit produkci a prodej specifických „malosériových“ výrobků. To je téměř jediná zaručená šance, jak mohou malí existovat vedle velkých.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti by tu mohla být už za měsíc. Skoro tak rychlá, jako GTX 1080?
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít