Ukrajinská ekonomika je stále ocelová

03. května 2011, 14:00 - Jaroslav Vomastek
03. května 2011, 14:00

Po výrazném propadu v 90. letech znamenal příchod nového tisíciletí pro ukrajinskou ekonomiku výrazný boom. V období 2000–2008 dosahoval průměrný roční růst HDP nadprůměrných sedm procent.

Foto: Profimedia.cz

Studená sprcha ale přišla s globální ekonomickou krizí v roce 2008 a zejména v roce 2009, kdy se HDP propadl o hrozivých 15 procent. Oživení světové ekonomiky v roce 2010 sice přineslo i postupné znovunastartování ukrajinského růstu, nicméně Ukrajina nadále zůstává závislá na finanční pomoci Mezinárodního měnového fondu.

Růst po roce 2000 byl tažen zejména externími a do značné míry krátkodobě působícími faktory. Mezi pozitivní kroky patří v prvé řadě vstup Ukrajiny do WTO a s tím spojené tržní reformy. Hospodářství také profitovalo z příznivých směnných relací, když na jedné straně rostla cena nejvýznamnější ukrajinské exportní komodity – oceli, a na druhé straně se Ukrajině dařilo zachovávat až do roku 2009 příznivé ceny dovážených minerálních paliv.

Výrazným znakem ukrajinské ekonomiky je vysoký podíl hutnictví a ocelářského průmyslu, který představuje 27 procent celkové průmyslové výroby a který se podílí z více než 40 procent na vývozu. Rostoucí ceny oceli a silná poptávka nejprve pomohly ukrajinskému růstu v letech 2000 až 2008, ale jejich propad v důsledku světové finanční krize významně přispěly k celkové krizi ukrajinské ekonomiky.

Loni došlo k mírnému oživení. Pro letošní rok předpovídá MMF stejnou úroveň růstu jako v roce minulém, tedy 3,7 procenta. Na ukrajinské exporty bude negativně působit posilující měna hřivna. Nadále se předpokládá pokračování úsporných opatření, která se dotknou jak plánovaných investic, tak řady existujících subvencí a dotací. Stálou hrozbou zůstává také inflace, která se dlouhodobě pohybuje ve dvouciferných hodnotách.

Silnými stránkami Ukrajiny jsou zejména její strategická pozice mezi Ruskem a Evropskou unií, významný vnitřní trh se 46,3 milionu obyvatel a poměrně levná a kvalifikovaná pracovní síla. O možnostech Ukrajiny svědčí i tvrzení Wikipedie u hesla Ukrajinská ekonomika. Podle této internetové encyklopedie dosahovalo HDP Ukrajiny v roce 1910 zhruba 7 procent HDP Spojených států, což bylo v té době přibližně na úrovni Nizozemska. Dnes však představuje ukrajinský HDP pouze jedno procento HDP Spojených států. Nezbývá tedy než popřát Ukrajině, aby svůj potenciál nepromarnila.

Autor je ředitelem odboru ekonomických analýz na Ministerstvu průmyslu a obchodu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Dovolená bez problémů? Tak to pozor na peníze, dopravu a exotiku
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít