Ukrajina nabízí dobré marže

21. ledna 2009, 16:02 - Kateřina Menzelová
21. ledna 2009, 16:02

Stavební trh nabízí řadu příležitostí

Společnost Stavby založila v loňském roce v Kyjevě dceřinou firmu Stavby Ukraine. „Ukrajina prožívá stavební boom, podobně jako Česká republika před několika lety. Ukrajinský trh je však mnohem větší, navíc tu nechybí kapitál, a jak jsme již poznali, na rozdíl od Česka je zde i dobrá platební morálka,“ vysvětluje v rozhovoru pro týdeník EURO Martin Kouřil, ředitel pro strategii společnosti Stavby.

EURO: Jaké další důvody podpořily expanzi firmy na Ukrajinu? KOUŘIL: Příležitosti, které nabízí ukrajinský trh. Viděli jsme, že je tam nedostatek bytů i kancelářských budov. Developeři mohou těžit ze silné poptávky a vysokých marží. Na každou veřejnou zakázku v Česku jsou najímáni poradci, kteří sníží marže na minimum. Firmy pracují na krev. Některé náklady se přesouvají na stavební firmy. Problematická je zde také platební morálka. Na Ukrajině je patrná určitá technologická zaostalost. Chceme nabízet vyšší kvalitu, lepší produkty. V ukrajinských městech najdeme stavby, pro které je typický vliv proruské architektury. My bychom chtěli na Ukrajině představit moderní evropskou architekturu. Řadu developerů a stavebních firem přilákalo také fotbalové Euro 2012, které bude pořádat s Polskem právě Ukrajina. Dnes se ukazuje, že všechna očekávání se nenaplní. Není pro firmy jednoduché se do výstavby spojené s Eurem zapojit. Ukrajině navíc chybí peníze, aby tyto stavby zaplatila.

EURO: Na jaké projekty se na Ukrajině chcete zaměřit? KOUŘIL: Ze začátku jsme uvažovali hlavně o bytech a kancelářských budovách. Dnes dáváme přednost administrativním stavbám. Ty zaručují vyšší marže. Koupě bytů je hodně závislá na ochotě bank poskytovat hypotéky.

EURO: Kolik dnes stojí byty v Kyjevě? KOUŘIL: V historickém centru se cena za metr čtvereční může vyšplhat až na osmnáct tisíc dolarů. Tyto byty si pořizují lidé, kteří podnikají v nerostných surovinách. Na periferii města se za metr čtvereční platí 1700 až dva tisíce dolarů. Na rozdíl od Česka se byty na Ukrajině prodávají nedokončené. Nový majitel si pak na svoje náklady musí například zajistit dostavbu koupelny. My budeme nabízet byty již hotové. Na ty je také jednodušší sehnat financování. Banka totiž v takovém případě poskytne hypotéku z celkové ceny bytu. Pokud byt není dokončený, dostane vlastník úvěr jen na hodnotu nemovitosti , kterou má před dokončením. Často ale už další úvěr od banky nedostane. Je proto běžné, že komplex se třemi stovkami bytů se dokončuje ještě dva roky.

EURO: Pracujete v Kyjevě již na konkrétních projektech? KOUŘIL: Dojednáváme tam dva projekty. První se týká bytového komplexu. Ukrajinský developer zaplatil hrubou stavbu a na další mu chybí peníze. My bychom tedy vstoupili do rozpracovaného projektu. Nyní řešíme právní a daňové záležitosti. Druhý projekt, o kterém jednáme, je kancelářská budova v blízkosti bytového komplexu. Administrativní objekt o 13 tisících metrech čtverečních by se měl začít stavět ve druhém čtvrtletí letošního roku.

EURO: Jaký podíl vašich aktivit připadá na Česko a jaký na Ukrajinu? KOUŘIL: Loni jsme na Ukrajině začínali. Odhaduji, že podíl Ukrajiny na celkových aktivitách činil tak pět procent. Letos by se to mělo zvýšit zhruba na třicet. V budoucnu dokonce na polovinu.

EURO: Jaké změny se projevily na ukrajinském stavebním trhu v souvislosti s finanční krizí? KOUŘIL: Nelze říci, že by se Ukrajině krize vyhnula. Všimnete si toho například tehdy, pokud jdete vybrat z bankomatu. Často se stává, že v něm nejsou peníze. Banky nechtějí poskytovat úvěry. Pokud již svolí, je to za úrok, který by byl v našich podmínkách považován za lichvu. Na druhou stranu ale zlevnily pozemky, snížily se ceny stavebních prací a trh opouštějí spekulanti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít