Ukažte, kdo je ve firmě pánem!

18. dubna 2005, 00:00 - JIŘÍ PINKA
18. dubna 2005, 00:00

USPOŘÁDÁNÍ KANCELÁŘÍ Způsob, jak sedíte v úřadě nebo na pracovišti, je důležitý pro vaši páteř. Pro kariéru a pro úspěch je však důležité místo, kde sedíte. Umístění kanceláří a jejich rozvržení vytváří ve vaší společnosti „silová pole“, nebo naopak místa bez moci.

Ve velkých otevřených prostorách mají lidé tendenci vytvářet „opevnění“.

USPOŘÁDÁNÍ KANCELÁŘÍ Způsob, jak sedíte v úřadě nebo na pracovišti, je důležitý pro vaši páteř. Pro kariéru a pro úspěch je však důležité místo, kde sedíte. Umístění kanceláří a jejich rozvržení vytváří ve vaší společnosti „silová pole“, nebo naopak místa bez moci. Každý pokus hrát si na šéfa z kanceláře umístěné uprostřed chodby ztroskotal. Proč? Existuje „zákon o prostoru“. Podle něj sídlí moc v rohu. Potvrzení tohoto pravidla často najdete při návštěvách v různých firmách. Čím delší je vzdálenost od místa v rohu, tím menší je vliv těchto osob. Pobývat hned vedle kanceláře šéfa přináší obvykle více kontaktů a diskusí, zároveň představuje i naději na rychlejší kariéru. Mimochodem i na poradách si můžete povšimnout, že šéfův přitakávač (nebo přitakávači) sedí nejblíže. Opozice se šikuje na protilehlé straně. Zasedací pořádek je dobrou ukázkou vztahů ve firmě - každé místo je přiznáním, aniž bychom řekli jediné slovo. UKAŽTE NOVÝ STYL

A jak může šéf nebo majitel firmy vytvářet silová pole ve vlastní kanceláři? Hned na začátku by měl vědět: Když se bezmyšlenkovitě posadí do kanceláře svého předchůdce, může ztratit body. Pokud v místnosti nic nezmění, přebírá image minulého šéfa.

Při špatném rozmístění nábytku v místnosti se šéfovi může stát, že bude sedět v prostoru bez moci. Rádobyvelcí ve snaze ještě zvýraznit svou moc mnohdy neodolají touze postavit stůl v místnosti šikmo. Doporučení je ale jasné: pokud zrovna nemáte kancelář jako tělocvičnu, postavte ho rovně, tedy rovnoběžně se stěnou.

Jestli chcete udělat větší dojem, posuňte stůl blíže ke dveřím. Omezíte tím prostor pro přijímání návštěv. Nedostatek místa pak podsouvá návštěvníkovi, že je pro vás málo důležitý. Ve hře na moc tím získáte další body.

Pokud vám jde o skutečně tvrdou práci, postavte si psací stůl tak, aby vám světlo od okna dopadalo z levé nebo pravé strany. Křeslo pro hosta posuňte ke stěně. Návštěvník díky tomu získá pocit, že se s ním zachází jako s partnerem.

Místnost je symbolem postavení člověka, který zde pracuje, a jeho charakterových vlastností. Proto je velmi důležitý každý detail. Všimněte si, co visí na stěně za hlavním stolem - tedy to, co vidí příchozí. Často jde o různé fotografie z činnosti podniku nebo všelijaká ocenění. Jde o věci určené pro šéfovy hosty (včetně podřízených).

Všimněte si také, co vidí šéf ze svého stálého místa u stolu. Právě to je z hlediska pochopení jeho osobnosti nejdůležitější - jde například o fotografie rodiny, silných motorek nebo ušlechtilých koní. Naopak obrazy na bočních stěnách znamenají pro šéfa zpravidla daleko méně. Má k nim menší nebo dokonce žádný citový vztah - podobně jako třeba k lidem, od kterých je dostal.

NÍZKÉ TRIKY

Všímejte si, kam vás jiní šéfové nasměrují při návštěvě u nich. Jedním z triků je posadit návštěvníka do nízkého křesla nebo sedačky, což oslabuje jeho sebevědomí a je symbolickým vyjádřením hostovi méněcennosti či jisté nemohoucnosti. „Kdo sedí výše, má symbolickou nadvládu,“ podotýká k tomu Eva Mizerová, která trénuje komunikační dovednosti. Stejně bezmocně působí i natahování pro popelník nebo kávu z hlubokého křesla.

Pozice dvou mužů posazených proti sobě u stolu vybízí ke konfrontaci. Naopak nejvýhodnější východisko pro klidnější vyjednávání vytváří u mužů sezení přes roh stolu. Slibuje přátelskou a uvolněnou atmosféru, kdy si každý může vybrat, kam se bude dívat. Při jednání se ženou je však vhodnější sedět tváří v tvář.

**NĚKDO VÁS SLEDUJE

Samostatnou kapitolou jsou velkoplošné kanceláře - sice už vyšly z módy, ale stále ještě existují. K výhodám velkých otevřených prostor patří jednodušší komunikace, snadnější možnost týmové práce a méně projevů firemní hierarchie. Pro šéfa je výhodou i lepší přehled o práci svých podřízených, stejnou možnost ale mají i podřízení ve vztahu k šéfovi. Na druhou stranu ale neustálý zrakový kontakt s kolegy může vyvolávat nepříjemný pocit neustálého sledování, což vyvolává stres a menší soustředěnost.

I v těchto podmínkách ale lze vybudovat mocenská pole. Nejvýhodnější je sednout si zády k rohu. Tedy hodně ze svého místa vidět, ale přitom nevystavovat svou činnost zrakům ostatních. Často pomáhají rohové hradby ze skříní a květináčů. Naopak, když si někdo sedne tak, že se dívá do stěny, jde obvykle o plachého člověka.

Kdo nemá šanci získat místo v rohu, může posílit střed místnosti. I zde lze vytvořit silové pole. Proto se tito lidé snaží zatarasit průchod prostředkem místnosti, což mimo jiné omezí možný rušivý pohyb ostatních osob a kontrolu z jejich strany. 

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi…
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce je ve hvězdách
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Technologie
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Honor 9 je v Česku. Přetahuje se s OnePlus 5, kdo toho za 13 tisíc nabídne víc
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít