Article, show

Uhlík, nebo křemík?

25. března 2008, 12:48 - Ivan Pilný
25. března 2008, 12:48

Glosa postaršího technokrata

Titulek je otazníkem nad soubojem mezi lidmi a počítači. Většina se zatím kloní k názoru, že uhlík zastoupený lidmi má stále převahu nad křemíkem zastupujícím počítače. Stále? Zatím? Do kdy?
Zvykáme si na nákupy v elektronických obchodech, na internetové bankovnictví, rezervace letenek a hotelů po internetu. Vyhledávače vyhledávají informace, které se nám nevejdou do hlavy. Teritorium křemíku se neustále rozšiřuje nejen ve virtuálním prostoru. Tak jako s rozšířením bankomatů ubylo bankovních úředníků, mizí i další profese. Hypermarkety připravují obchody bez prodavačů a pokladníků. Radiové identifikační štítky při odchodu nejen sečtou, kolik máte zaplatit, ale nabídnou i zboží, které je doplňkové k vašemu nákupu. Objeví se první letiště bez přepážek s elektronickým odbavením. Nastupují „domovníci“, kteří jste-li na dovolené, za vás zařídí všechno od pronájmu auta, výlety až po splnění vašich exkluzivních přání. Co přijde dál? Možná propojení vašich avatarů ve virtuálním prostoru s informacemi o vašich nákupech a preferencích. E-mailové a jiné spamy budou obtěžovat vaše virtuální zástupce a ti za vás nakoupí. Automaty vám seženou práci, když o ni přijdete. Tedy samozřejmě za předpokladu, že „křemíci“ ji již neeliminovali. Ve vaší internetové komunitě vás už nebudou obtěžovat doporučení vašich kolegů k nákupům, to si vyřídí avataři mezi sebou. Automaticky generované zprávy vytěsní komunikaci. Samozřejmě mezi lidmi, v sekundárních světech se všechno vyřídí elektronicky.
Zbude na nás „uhlíky“ ještě něco? Bezpeční jsou zřejmě úředníci, ti se bez ohledu na aplikace počítačových technologií množí dělením. Počítače a jejich mozky jsou zatím alespoň principiálně navrhovány a rozvíjeny lidmi. Nicméně pojmy jako umělá inteligence nebo učící se počítače už zdaleka nejsou prázdné. Některé lidské vlastnosti, například hloupost nebo lenost, nebude jednoduché naprogramovat. Kreativitu a emoce ovládá pravá mozková hemisféra, a tu není snadné algoritmizovat. Nebo že bychom přece jen nechtěli jít tak daleko a něco si nechali pro sebe? Rozhodovací pravomoci také zůstávají u lidí, i když po zmačknutí příslušného tlačítka nastartovaný proces už lze těžko zastavit.
Nezbývá než doufat, že uhlíkové a křemíkové světy budou spolupracovat a navzájem si usnadňovat život. Nebo že výše popsané vize jsou marketingovými oblaky a nebudeme ochotni za jejich uskutečnění platit. Kasu přece jen držíme my.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Papíry jsme jim nevytiskli aneb o reálném založení chovné stanice
Připojištění na dovolenou? Nutnost, nebo zbytečnost?
Poroste rychleji USA nebo eurozóna? MMF upravil předpovědi
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Barem na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Aukro chystá změny. Začátkem srpna bude služba nedostupná
AMD se díky kryptotěžařům a Ryzenu dostalo v druhém čtvrtletí do zisku – tedy skoro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít