Uhlík, nebo křemík?

25. března 2008, 12:48 - Ivan Pilný
25. března 2008, 12:48

Glosa postaršího technokrata

Titulek je otazníkem nad soubojem mezi lidmi a počítači. Většina se zatím kloní k názoru, že uhlík zastoupený lidmi má stále převahu nad křemíkem zastupujícím počítače. Stále? Zatím? Do kdy?
Zvykáme si na nákupy v elektronických obchodech, na internetové bankovnictví, rezervace letenek a hotelů po internetu. Vyhledávače vyhledávají informace, které se nám nevejdou do hlavy. Teritorium křemíku se neustále rozšiřuje nejen ve virtuálním prostoru. Tak jako s rozšířením bankomatů ubylo bankovních úředníků, mizí i další profese. Hypermarkety připravují obchody bez prodavačů a pokladníků. Radiové identifikační štítky při odchodu nejen sečtou, kolik máte zaplatit, ale nabídnou i zboží, které je doplňkové k vašemu nákupu. Objeví se první letiště bez přepážek s elektronickým odbavením. Nastupují „domovníci“, kteří jste-li na dovolené, za vás zařídí všechno od pronájmu auta, výlety až po splnění vašich exkluzivních přání. Co přijde dál? Možná propojení vašich avatarů ve virtuálním prostoru s informacemi o vašich nákupech a preferencích. E-mailové a jiné spamy budou obtěžovat vaše virtuální zástupce a ti za vás nakoupí. Automaty vám seženou práci, když o ni přijdete. Tedy samozřejmě za předpokladu, že „křemíci“ ji již neeliminovali. Ve vaší internetové komunitě vás už nebudou obtěžovat doporučení vašich kolegů k nákupům, to si vyřídí avataři mezi sebou. Automaticky generované zprávy vytěsní komunikaci. Samozřejmě mezi lidmi, v sekundárních světech se všechno vyřídí elektronicky.
Zbude na nás „uhlíky“ ještě něco? Bezpeční jsou zřejmě úředníci, ti se bez ohledu na aplikace počítačových technologií množí dělením. Počítače a jejich mozky jsou zatím alespoň principiálně navrhovány a rozvíjeny lidmi. Nicméně pojmy jako umělá inteligence nebo učící se počítače už zdaleka nejsou prázdné. Některé lidské vlastnosti, například hloupost nebo lenost, nebude jednoduché naprogramovat. Kreativitu a emoce ovládá pravá mozková hemisféra, a tu není snadné algoritmizovat. Nebo že bychom přece jen nechtěli jít tak daleko a něco si nechali pro sebe? Rozhodovací pravomoci také zůstávají u lidí, i když po zmačknutí příslušného tlačítka nastartovaný proces už lze těžko zastavit.
Nezbývá než doufat, že uhlíkové a křemíkové světy budou spolupracovat a navzájem si usnadňovat život. Nebo že výše popsané vize jsou marketingovými oblaky a nebudeme ochotni za jejich uskutečnění platit. Kasu přece jen držíme my.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít