Uhlík, nebo křemík?

25. března 2008, 12:48 - Ivan Pilný
25. března 2008, 12:48

Glosa postaršího technokrata

Titulek je otazníkem nad soubojem mezi lidmi a počítači. Většina se zatím kloní k názoru, že uhlík zastoupený lidmi má stále převahu nad křemíkem zastupujícím počítače. Stále? Zatím? Do kdy?
Zvykáme si na nákupy v elektronických obchodech, na internetové bankovnictví, rezervace letenek a hotelů po internetu. Vyhledávače vyhledávají informace, které se nám nevejdou do hlavy. Teritorium křemíku se neustále rozšiřuje nejen ve virtuálním prostoru. Tak jako s rozšířením bankomatů ubylo bankovních úředníků, mizí i další profese. Hypermarkety připravují obchody bez prodavačů a pokladníků. Radiové identifikační štítky při odchodu nejen sečtou, kolik máte zaplatit, ale nabídnou i zboží, které je doplňkové k vašemu nákupu. Objeví se první letiště bez přepážek s elektronickým odbavením. Nastupují „domovníci“, kteří jste-li na dovolené, za vás zařídí všechno od pronájmu auta, výlety až po splnění vašich exkluzivních přání. Co přijde dál? Možná propojení vašich avatarů ve virtuálním prostoru s informacemi o vašich nákupech a preferencích. E-mailové a jiné spamy budou obtěžovat vaše virtuální zástupce a ti za vás nakoupí. Automaty vám seženou práci, když o ni přijdete. Tedy samozřejmě za předpokladu, že „křemíci“ ji již neeliminovali. Ve vaší internetové komunitě vás už nebudou obtěžovat doporučení vašich kolegů k nákupům, to si vyřídí avataři mezi sebou. Automaticky generované zprávy vytěsní komunikaci. Samozřejmě mezi lidmi, v sekundárních světech se všechno vyřídí elektronicky.
Zbude na nás „uhlíky“ ještě něco? Bezpeční jsou zřejmě úředníci, ti se bez ohledu na aplikace počítačových technologií množí dělením. Počítače a jejich mozky jsou zatím alespoň principiálně navrhovány a rozvíjeny lidmi. Nicméně pojmy jako umělá inteligence nebo učící se počítače už zdaleka nejsou prázdné. Některé lidské vlastnosti, například hloupost nebo lenost, nebude jednoduché naprogramovat. Kreativitu a emoce ovládá pravá mozková hemisféra, a tu není snadné algoritmizovat. Nebo že bychom přece jen nechtěli jít tak daleko a něco si nechali pro sebe? Rozhodovací pravomoci také zůstávají u lidí, i když po zmačknutí příslušného tlačítka nastartovaný proces už lze těžko zastavit.
Nezbývá než doufat, že uhlíkové a křemíkové světy budou spolupracovat a navzájem si usnadňovat život. Nebo že výše popsané vize jsou marketingovými oblaky a nebudeme ochotni za jejich uskutečnění platit. Kasu přece jen držíme my.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít