Uháním zemědělce, aby se vrátili

26. března 2007, 00:00 - PETR HAVEL
26. března 2007, 00:00

PETR KROGMAN, SVAZ MARGINÁLNÍCH OBLASTÍ: I přes vysokou nezaměstnanost se v marginálních oblastech začíná projevovat nedostatek zemědělců. „A to nabízíme rozumný plat či služební automobil,“ říká Petr Krogman. * Podhorské oblasti zřejmě moc velkým tahákem nejsou.

PETR KROGMAN, SVAZ MARGINÁLNÍCH OBLASTÍ: I přes vysokou nezaměstnanost se v marginálních oblastech začíná projevovat nedostatek zemědělců. „A to nabízíme rozumný plat či služební automobil,“ říká Petr Krogman. Podhorské oblasti zřejmě moc velkým tahákem nejsou. Existují vůbec nějaké důvody pro to, aby mladí v takových lokalitách zůstávali? Pravda je, že mladí se například do zemědělství moc nehrnou. Podle mne za to ale může současná image tohoto oboru. Zemědělství dnes nemá moc dobrou pověst, takže rodiče nedávají své děti na odborné školy. Výsledkem je, že například i u nás na Českolipsku, kde není moc pracovních příležitostí, sháníme vhodné zaměstnance a nemůžeme je najít. A to nabízíme rozumný plat či služební automobil. Bohužel, střední zemědělská škola v České Lípě v podstatě pro naše potřeby nefunguje. Jediný obor spojený s venkovem produkuje spíše lidi zabývající se životním prostředím nebo managementem, ale opravdový zemědělec z té školy nevychází. Dá se to nějak změnit?

Snažíme se o to. Naše společnost Biochov jednak písemně oslovila školu, aby opětně zavedla obor agropodnikání, a kromě toho jsme poslali také dopisy všem základním školám na okresech Česká Lípa a Děčín, v němž se snažíme poukázat na to, že zemědělství je zajímavý a atraktivní obor. Navíc dnes už zas tak neplatí, že v zemědělství jsou nejnižší platy.

Myslíte, že na to rodiče nebo potenciální studenti budou slyšet?

My hodláme studenty motivovat i finančně. Vedení naší společnosti odsouhlasilo, že studentům středních škol, kteří se rozhodnou pro zemědělský obor a půjdou pracovat do naší firmy, přispěje částkou ve výši do dvou tisíc korun měsíčně podle prospěchu.

Kde vám nejvíce chybí lidé?

V naší podhorské oblasti je největší hlad po zootechnicích - už asi osm let nám rostou stavy skotu. Když koncem 90. let klesly na šestinu, lidé odešli do průmyslu, teď bychom je ale potřebovali. Přemlouváme proto původní zemědělce, aby se vrátili - a řada lidí na to kývne, protože práce u výrobní linky a v zemědělství - to je velký rozdíl.

Hovoří se ale o tom, že počty zemědělců klesnou, dokonce možná na polovinu současného stavu.

Podle mne k takovému poklesu nedojde, sestupná křivka se zastavuje. Nicméně lidé se budou přeskupovat do nových zemědělských profesí i různých regionů. Potenciál je například ve výrobě obnovitelných zdrojů energie, ale také v péči o krajinu, ochraně vodních zdrojů a vůbec v rozvoji zdravotní, rekreační a estetické funkce krajiny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít