Uháním zemědělce, aby se vrátili

26. března 2007, 00:00 - PETR HAVEL
26. března 2007, 00:00

PETR KROGMAN, SVAZ MARGINÁLNÍCH OBLASTÍ: I přes vysokou nezaměstnanost se v marginálních oblastech začíná projevovat nedostatek zemědělců. „A to nabízíme rozumný plat či služební automobil,“ říká Petr Krogman. * Podhorské oblasti zřejmě moc velkým tahákem nejsou.

PETR KROGMAN, SVAZ MARGINÁLNÍCH OBLASTÍ: I přes vysokou nezaměstnanost se v marginálních oblastech začíná projevovat nedostatek zemědělců. „A to nabízíme rozumný plat či služební automobil,“ říká Petr Krogman. Podhorské oblasti zřejmě moc velkým tahákem nejsou. Existují vůbec nějaké důvody pro to, aby mladí v takových lokalitách zůstávali? Pravda je, že mladí se například do zemědělství moc nehrnou. Podle mne za to ale může současná image tohoto oboru. Zemědělství dnes nemá moc dobrou pověst, takže rodiče nedávají své děti na odborné školy. Výsledkem je, že například i u nás na Českolipsku, kde není moc pracovních příležitostí, sháníme vhodné zaměstnance a nemůžeme je najít. A to nabízíme rozumný plat či služební automobil. Bohužel, střední zemědělská škola v České Lípě v podstatě pro naše potřeby nefunguje. Jediný obor spojený s venkovem produkuje spíše lidi zabývající se životním prostředím nebo managementem, ale opravdový zemědělec z té školy nevychází. Dá se to nějak změnit?

Snažíme se o to. Naše společnost Biochov jednak písemně oslovila školu, aby opětně zavedla obor agropodnikání, a kromě toho jsme poslali také dopisy všem základním školám na okresech Česká Lípa a Děčín, v němž se snažíme poukázat na to, že zemědělství je zajímavý a atraktivní obor. Navíc dnes už zas tak neplatí, že v zemědělství jsou nejnižší platy.

Myslíte, že na to rodiče nebo potenciální studenti budou slyšet?

My hodláme studenty motivovat i finančně. Vedení naší společnosti odsouhlasilo, že studentům středních škol, kteří se rozhodnou pro zemědělský obor a půjdou pracovat do naší firmy, přispěje částkou ve výši do dvou tisíc korun měsíčně podle prospěchu.

Kde vám nejvíce chybí lidé?

V naší podhorské oblasti je největší hlad po zootechnicích - už asi osm let nám rostou stavy skotu. Když koncem 90. let klesly na šestinu, lidé odešli do průmyslu, teď bychom je ale potřebovali. Přemlouváme proto původní zemědělce, aby se vrátili - a řada lidí na to kývne, protože práce u výrobní linky a v zemědělství - to je velký rozdíl.

Hovoří se ale o tom, že počty zemědělců klesnou, dokonce možná na polovinu současného stavu.

Podle mne k takovému poklesu nedojde, sestupná křivka se zastavuje. Nicméně lidé se budou přeskupovat do nových zemědělských profesí i různých regionů. Potenciál je například ve výrobě obnovitelných zdrojů energie, ale také v péči o krajinu, ochraně vodních zdrojů a vůbec v rozvoji zdravotní, rekreační a estetické funkce krajiny.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Jak napsat správně CV, aby vás pozvali na pohovor
Jak přijímat a posílat balíky do zahraničí aneb kdy se platí DPH a clo?
Která 3 slova zachránila před pěti lety euro?
Zdraží v roce 2018 energie? A je dobré si cenu elektřiny nebo plynu fixovat?
Auta
BMW Z4 Concept byl neoficiálně odhalen těsně před premiérou…
Hyundai ukázal nástupce vodíkového crossoveru ix35. Příští rok dorazí také do Evropy
Volvo, Peugeot, Fiat a další vynechají autosalon ve Frankfurtu. Jsou to pro ně vyhozené peníze
Měření rychlosti na D1 v úseku Psáře – Soutice bezpečnost nezlepšilo a policie i MDČR to ví
Sháníte dvanáctiválcové kombi? Aston Martin vám ho prodá, praktické ale moc není
Technologie
Bitcoin přišel o rekord. Kryptoměnou Ethereum už proudí více transakcí
ČTÚ chce regulovat. Zjistil, že si mobilní operátoři málo konkurují
AMD vydalo speciální ovladač pro horníky. Zrychluje těžbu Etherea na Radeonech
Firefox x64 už je pro uživatele Windows výchozí. Je bezpečnější a stabilnější
AMD Ryzen 3 1200 a 1300X – Čtyřjádra za skvělé ceny (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít